Передплата 2025 «Добра кухня»

Малину ремонтантну вирізайте на зиму під корінь!

Так роблять досвідчені ягідники. І наступного року мають відрадний врожай

Так високо скошувати ремонтантну малину на зиму не варто - у стеблах залишаться шкідники. А влітку під вагою стебел і ягід ці «віникоподібні» стебла відламуватимуться. Фото автора.
Так високо скошувати ремонтантну малину на зиму не варто - у стеблах залишаться шкідники. А влітку під вагою стебел і ягід ці «віникоподібні» стебла відламуватимуться. Фото автора.

Садівники уже зібрали урожай, але без роботи не сидять: вже треба готуватися до сезону-2025. Уваги потребує, зокрема ремонтантна малина. Не всі знають, як правильно підготувати її до зими…

Висока стрижка користі не принесе

Подекуди ще видно підморожені ягоди малини. Не милуйтеся ними, а скосіть пруття біля самої землі. Приберіть їх, а рядки обробіть залізним купоросом. Лише тоді можна сподіватися на добрий урожай наступного року. Фото автора.
Подекуди ще видно підморожені ягоди малини. Не милуйтеся ними, а скосіть пруття біля самої землі. Приберіть їх, а рядки обробіть залізним купоросом. Лише тоді можна сподіватися на добрий урожай наступного року. Фото автора.

Цей сорт малини, як відомо, восени скошують. Багато хто з аматорів, новачків, підстригаючи цю рослину, помилково робить із неї 10-сантиметрові кущики. Користі така «ощадна» стрижка не принесе.

— Я не перший рік займаюся ремонтантною малиною, — розповідає кореспондентові «ВЗ» фермер Степан Вивірка, — і, за порадою фахівців, її стебла, які вже «відпрацювали» своє, скошую повністю, на рівні із землею. Не залишаю жодних «чубчиків»! Робити це треба обов’язково. Такою є технологія обробітку цієї культури. Навесні вона встигне відрости і добре плодоноситиме.

Фермер каже, що залишати кількасантиметрові стебла, як роблять це недосвідчені малинники, — неправильно. Бо новий пагін малини почне відростати не із землі, а із бруньок, які залишаються на незрізаному стеблі. Малина матиме не одне стебло, а кілька прутиків, виглядатиме віникоподібною. Ці прутики будуть нестійкими, відламуватимуться. Почне малина достигати (а ягоди у неї - важкі) — і стебла відколюватимуться, як гілки від дерева. До того ж у цих наземних, не скошених стеблах залишатимуться (і зимуватимуть) хвороби, шкідники. Все це негативно впливатиме на майбутню урожайність.

Малина має корінчики, з них вона і повинна відростати, а не зі стебла!

Що робити із пруттям скошеної малини?

Агрономи рекомендують старі стебла малини скошувати і вивозити. А потім — спалювати в ярах, щоб знищувати хвороби і шкідників, які причаїлися там упродовж сезону. Однак ця операція вкрай трудомістка.

Можна ще робити компостні ями — але стебла малини дуже довго у них перегнивають. Цей процес може тривати і три роки…

Наш співрозмовник скошував стебла малини мульчером, причепним до трактора агрегатом для подрібнення рослинності. Після його проходу на полі немає навіть згадки, що ще кілька хвилин тому тут були розлогі кущі - одна лише розкидана «січка».

— Такий спосіб зачистки малинової плантації має свої плюси і мінуси, — каже наш співрозмовник. — Плюс у тому, немає потреби вдаватися до важкої ручної праці. Мульча вкриває ґрунт і запобігає його пересиханню, а також росту бур‘янів, зайвої трави. До того ж мульча з часом перегниває і стає добривом. У цій мульчі залишаються рештки фосфору, калію, азоту, якими ви підживляли малину у ході попереднього сезону. Тобто вся мінеральна пожива залишиться на полі, ви її не вивозите і не спалюєте…

— А негатив, — продовжує пан Степан, — у тому, що у розкиданій мульчі зберігаються шкідники і хвороби: кліщі, мушки, різні мотильки-паразити. Все це буде зимувати на розкиданій мульчі, а з весни почне вражати малину.

«Пострижете» малину — подбайте про лікувальний «душ» для неї

Після скошування стебел ремонтантної малини всю звільнену площу треба обробити залізним купоросом. Цей препарат знищує всякі грибки, забирає хвороби, зокрема такі поширені, як дідінелу, іржу, гниль.

Цей агрозахід слід виконати до сталих морозів.

Степан Вивірка каже, що його колега Олександр по рядках повністю скошеної малини проїхався ще й фрезою (заглибив її на 1−2 см). Фреза остаточно «поголила» залишки стебел, знищила надземну частину — і тепер їх на площі зовсім не видно.

— До зими, — нагадує Степан Вивірка, — малину також треба підживити. Для цього біля рядків сиплять суперфосфат або хлористий калій.