Вирощує десятки сортів картоплі
Олександр Чередник із м. Кролевця — знаний господар, завдяки якому на північ України завезено багато сортів картоплі. Наразі в його активі - майже два десятки елітних різновидів другого поліського хліба
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/521100/bulba.jpg)
Пан Олександр займався бульбою ще з дитинства, допомагаючи батькам обробляти город. Однак серйозніше взявся за справу у 90-х роках, коли молода родина отримала земельну ділянку в районі Дач. Тоді разом із дружиною Оленою та двома синами на 5 арах почали вирощувати всілякі овочі. Особливий акцент був, звісно, на картоплі.
Першими «ластівками» стали сорти Вікторія та, як у народі кажуть, «куколки». Відтак чоловік почав читати спеціалізовану літературу, побував не в одному хазяйстві, купуючи елітне насіння. Затим висаджував, доглядав відповідно до вимог агротехніки. Кращі з викопаних екземплярів відкладав для репродуктивних потреб, а залишки продавав усім охочим. Це саме герой нашої розповіді вперше завіз на Кролевеччину сорт Слов’янка, який полюбився землякам за високу врожайність, невибагливість до погодних умов. До речі, ентузіаст був особисто знайомий із вченим-агрономом А. Осипчуком, який вивів згаданий унікальний сорт, і отримав від фахівця слушні рекомендації.
У різні роки на дачному майданчику Чередників родило понад три десятки сортів елітної картоплі. На сьогодні їх близько 20! І все через те, що скрупульозний ґазда вибраковував ті, котрі не влаштовували.
Наразі на фазенді сім'ї врожаять бульби сортів Легенда, Доманта, Тайфун, Люсінда й інші. Нинішнього засушливого літа найкраще проявили себе Арізона, Доната, Легенда. А Тайфун і Спартак узагалі встановили рекорд — до 5 кг із куща!
— А який сорт ви порадили б місцевим селянам?
— Сорти картоплі необхідно підбирати під тип ґрунтів. Те, що бездоганно «родить» на чорноземах, може давати мізерні врожаї на піщаних або глиняних площах.
— Які показники враховуєте, залишаючи той чи інший сорт у себе?
— Передовсім, щоб бульба була врожайною, стійкою до хвороб, посухи, паразитів; підходила для приготування різних страв і відзначалася відмінними смаковими якостями.
— Пане Олександре, якщо не секрет, які ваші улюблені сорти?
— Звісно, жодної таємниці немає. Навпаки, продаючи насіннєвий матеріал, розповідаю про переваги того чи іншого сорту, правильний догляд. Мої поради викладені на сторінці у Фейсбуці.
Улюблені сорти — Тайфун, Сорая, Беллароза, котрі пішли в нашому краї «від мене». А щодо останньої, то й досі пам’ятаю, як 2005 року її пропонував по 10 грн за кілограм. І мав цей сорт величезний попит у місцевого населення.
— Як вам удається щороку отримувати щедрі врожаї?
— Цьому передують окремі чинники. Насамперед, якісний посадковий матеріал, правильний догляд, достатнє насичення ґрунту органікою. Ми взагалі не використовуємо мінеральних добрив, а зазвичай готуємо поживу з бур’янів, скошеної трави, трохи «приправивши» гноєм.
Допомагає у всьому, підтримує невтомного ентузіаста дружина, Олена Борисівна — в минулому начальник відділу економічного розвитку РДА. Картоплю, котру наразі вирощують удвох (сини мають родини й мешкають в інших містах), передають рідним, знайомим, друзям, а залишки реалізують на місцевому ринку.
А ще подружжя полюбляє всілякі страви з картоплі, котрі бездоганно готує пані Олена, як і інші кулінарні шедеври…
Світлана МАЛИНОШЕВСЬКА.