Дядя Гріша збирає по тилових містах гроші на дрони
Відомий своєю мужністю волонтер приїхав до Львова
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/508867/diadia-hrisha.jpg)
Відомий усій Україні волонтер Григорій Янченко (дядя Гріша) приїхав до Львова у рамках Всеукраїнського благодійного турне, щоб назбирати кошти на купівлю дронів для знищення ворога. З 2014 року у свої 77 роки чоловік, який пересувається на кріслі колісному, вже зібрав 7 мільйонів гривень. Волонтер-десантник дядя Гріша відвідав на західних теренах країни Тернопіль та Івано-Франківськ. Збирає по тилових містах країни на Мавіки. Для збору має спеціальну скриньку — з пластикового п’ятилітрового відра.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/03/%D0%B4%D1%8F%D0%B4%D1%8F%20%D0%B3%D1%80%D1%96%D1%88%D0%B05.jpg)
Місце зустрічі із львів'янами — площа біля пам’ятника Тараса Шевченка. Знайомлюся з літнім волонтером. На його кріслі колісному — синьо-жовтий стяг, а з мініколонки лунає українська музика. Саме вона супроводжує чоловіка по усіх містах, куди приїжджає з благодійною місією.
Запитую, чому вирішив волонтерити.
«Я відповідальний. Не можу взяти в руки зброю, а хочу допомагати українській армії! І крісло колісне мені не завада, — відповів. — Не відчуваю втоми. Втомлюється той, хто нічого не робить».
Запитую звідки взялося звертання «дядя Гріша». «Це позивний з часів мого волонтерства у 2014 році з „передка“, — відповідає пан Григорій. — Коли туди приїжджав, то зустрічав захисників різного віку. Звертатися до мене на ім'я та по батькові їм було якось незручно. Дядя Гріша — оптимальний варіант. Зараз куди б не приїхав, усі мене знають, як дядю Грішу».
«Донати зменшуються, а запити військових залишаються»
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/03/%D0%B4%D1%8F%D0%B4%D1%8F%20%D0%B3%D1%80%D1%96%D1%88%D0%B04.jpg)
… Григорій Янченко родом із Чернігівщини, тривалий час мешкав у Херсоні. Після служби в армії втратив обидві ноги і пальці на руках. Переніс 34 операції й опинився у колісному кріслі. Втім, це не заважає йому допомагати військовим з 2014 року. Після повномасштабного нападу рф на Україну пан Григорій почав виступати у людних містах Херсона, де прожив понад 50 років.
На ринках та вокзалі вмикав гімн України. Відео стали популярними у соцмережах, як приклад незламності українського духу херсонців. У вересні 2022 року волонтер евакуювався з Херсона, але продовжує активно підтримувати ЗСУ. Зараз його другим домом стало Запоріжжя.
«Донати зменшуються, а запити військових залишаються і вони дороговартісні, — каже чоловік для „ВЗ“. — Щоб зібрати на те, що просять військові, вирішив зробити турне по Україні. Один дрон коштує 18−19 тисяч гривень, а я везу на фронт 10. Тобто треба назбирати 190 тисяч. Відколи живу в Запоріжжі, передав на фронт 16 Мавіків та 28 дронів. Для ЗСУ збирав гроші у Дніпрі, Полтаві, Черкасах. Тепер приїхав на захід України».
Дядя Гріша їздить по містах потягами, автобусами, маршрутками… У кожному місті його супроводжують херсонські друзі, які допомагають йому у всьому.
«Дєда, ти катаєшся последние дни»
Про життя у Херсоні часів окупації говорить не охоче. Це були страшні часи знущання з цивільних. Траплялися курйозні випадки. Дядя Гріша пригадує, що їздив по вулицях зі скринькою. Одного разу до нього підійшли окупанти і кинули туди… російські рублі. Чоловік припускає, вони, мабуть, не зрозуміли на що збирають кошти… Дядя Гріша не розгубився — поміняв російські рублі на гривні і передав на допомогу військовим бригадам (через волонтерів).
Та у вересні 2022 року один колаборант сказав дяді Гріші: «Дєда, ти катаєшся последние дни». Тоді чоловік виїхав в Дніпро, а згодом у Запоріжжя.
«Через чотирнадцять блокпостів приїхав до Запоріжжя. Із тих чотирнадцяти — чотири були дуже суворі. Там перевіряли всі речі… У Херсоні за час його звільнення був п’ять разів, — розповідаю. — Коли туди приїжджаю, це для мене свято душі. Завжди туди їду з музичною колонкою. Підтримую їх дух. Херсонці мене надихають продовжувати свою місію».