«Возимо, носимо, заспокоюємо, селимо… Іноді навіть співаю цим людям»
Третій рік війни: як волонтери працюють на головному залізничному вокзалі Львова
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/508216/volontery.jpg)
Пішов третій рік війни. На Львівщину й далі щодня евакуаційними потягами прибувають люди з наших територій, безжально зруйнованих ворогом. Переважно це старші люди, з інвалідністю, з очима, сповненими жаху та безвиході. Безпомічні й безпорадні. Усіх зустрічають волонтери і надають необхідну допомогу. У режимі 24 на 7 на головному залізничному вокзалі Львова працює проєкт «Медико-психологічна допомога. Волонтерська спільнота».
Ці неймовірні люди зорганізувалися на третій день війни. «Тоді ніхто не розумів, що робити, але всі хотіли допомогти, — розповідає журналістці „ВЗ“ співзасновник проєкту „Медико-психологічна допомога. Волонтерська спільнота“ Валентин Бордун. — Більшість приїжджала саме на залізничний вокзал у Львові. Того дня туди прибула 41 тисяча людей. То було пекло. Почали працювати. Серед волонтерів були як молоді, так і люди старшого віку. До речі, найстарші працюють і досі, і своїм прикладом запалюють інших. Волонтерили і вимушено переміщені особи. Вони згодом роз'їжджалися, на їхнє місце приходили інші. Доєднувалися лікарі, психологи…»
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/03/%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B82.jpg)
Зараз волонтери, як і раніше, працюють у дві зміни. За роботою однієї з таких змін спостерігала журналістка «Високого Замку».
Близько 12-ї години приїхав потяг з Дніпра, в якому була група з восьми маломобільних. Їх волонтери забрали з потяга, допомогли вирішити першочергові фізичні потреби, надали психологічну підтримку і доправили до евакуаційного автобуса в Норвегію, який забезпечила громадська організація «Barrier-Free Foundation».
Наступним потягом з Харкова на цей ж евакуаційний автобус приїхали ще 22 маломобільні особи старшого віку. Дехто пересувався сам, комусь був потрібен візок. Пані Олену довелося знімати на ношах. Жінка була у настільки важкому психічному стані, що навіть не могла говорити. Спільно з організацією «Save Ukraine» та залізничниками цим людям допомогли дістатися до автобуса.
Згодом на вокзал прибули два евакуаційні потяги — з Покровська та Запоріжжя. Волонтери зустріли і надали допомогу 34-ом людям. Переважно це були молоді мами з дітьми. Цього разу на зміні була психологиня Ольга Шевченко, яка працювала з приїжджими.
Після цього команда волонтерів йде на обід. Згодом Ольга Шевченко влаштувала для волонтерів психологічний тренінг, під час якого члени команди ближче знайомляться, обмінюються думками…
І далі до роботи! Післяобідня зміна теж видалася насиченою. Посадили старшу жінку на потяг до Чернігова, допомогли військовослужбовцю. Чергували на вокзалі. Тут працює дитяча кімната від фонду UNISEF. Допоки родина чекає на свій потяг, діти можуть розважитися у затишній кімнаті з іграшками, а дорослі - скористатися WI-FI, зарядити мобільні телефони, випити кави.
Є спеціальні зали очікування для військовослужбовців, для інвалідів 1-ї та 2-ї груп. Перебувати у них можуть ті, хто має квитки на потяг. Окремо працює інформаційний пункт від залізничників, які надають консультації, допомагають придбати квитки онлайн. Патрулює поліція. Волонтери мають налагоджену комунікацію з адміністратором вокзалу, від неї на початку кожної зміни отримують інформацію про потрібну допомогу.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/03/%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B83.jpg)
Денна зміна під керівництвом Тетяни Пони та Володимира Чукліна відпрацювала. 23-річна Тетяна — кураторка на зміні. Її чоловік пішов добровольцем на фронт, вона волонтерить щоп’ятниці. Про свій день розповідає: «Прокидаюсь о 5-й ранку, встаю і мчу у штаб. Наше традиційне — евакуаційні потяги. Виходимо на перон, традиційно махаємо машиністам евакуаційних, отримуємо від них сигнали у відповідь. Зустрічаємо ВПО, робимо усе можливе, аби хоч трошки відволікти людей від думок про те пекло, звідки їх вивезли. Далі все по колу. Возимо, носимо, консультуємо, заспокоюємо, селимо, супроводжуємо, допомагаємо юридично, несемо їжу у прихисток. Іноді навіть співаю цим людям. Рук бракує, телефон розривається…
Сили й можливості допомагати людям завжди знаходяться, головне — хотіти. Відкрила для себе лайфхак, що після слів «А ви теж хочете нам допомогти підняти цю пані на візочку на перон?» чоловікам-пасажирам стає незручно відмовляти, і вони, самі того не очікуючи, стають волонтерами бодай на якихось п’ять хвилин".
Серед волонтерів є старші люди, які працюють від перших днів війни. Цієї зміни працював дід Роман, якому вже за 70. Було видно, що він добре знає волонтерську роботу і відповідально до неї ставиться. Намагається не пропускати своєї зміни.
Понад пів року, полишаючи свої буденні справи, молоді люди — Артур та Тетяна приходять на вокзал волонтерити. І відчувають велике задоволення від слів вдячності, які чують від тих, кому допомогли.
Волонтерка Ірина Юськевич долучилася до команди не так давно. Проте тепер не уявляє свого життя без того, аби в суботу не бігти на вокзал. «Знайомі іноді запитують, чи волонтери потрібні й досі? Волонтери потрібні завжди! Більшість людей чомусь вважають, що війна — це лише фронт! Без волонтерів не було б нічого», — каже пані Ірина.
Пані Надія настільки відповідально ставиться до волонтерської праці, що прийшла на зміну з валізами, бо щойно поверталася від дочки з Чехії.
Цей день, як і усі інші, був важким, але волонтери кажуть: «Хоч рук і бракує, та головне — тримати у собі той вогник добра та емпатії, який і інших запалює. А коли кілька заряджених людей разом збираються — тоді під силу і гори звернути». Багато з них кажуть, що знайшли себе саме тут. Очі волонтерів наповнюються щастям після кожного «Дякую» від людей, яким вони допомогли.
«Ситуація для людей, які сьогодні приїжджають до Львова евакуаційними потягами, дещо інша, аніж на початку повномасштабного вторгнення, — розповідає керівник проєкту „Медико-психологічна допомога. Волонтерська спільнота“ Галина Бордун. — Гуманітарних партнерів стало в рази менше. А евакуаційні потяги приїжджають, і люди потребують тієї ж допомоги, що й у 2022 році. Звісно, за цей час багато змінилося: з’явилися певні послуги, певна система, певне розуміння. Але зараз приїжджає більше людей старшого віку, людей з інвалідністю. Зараз мають прибути волонтери з Німеччини, впродовж двох років були волонтери з багатьох країн. У них система волонтерства збудована роками. В Україні тільки починаємо вибудовувати цю систему».
Галина Бордун закликала всіх знайти час, щоб стати корисними вже сьогодні, і доєднатися до волонтерської спільноти.