Перебуваючи у війську, не забуває про батат
Раніше Іван Павліш працював помічником судді. Коли ж розпочалася АТО, влився в лави 53-ї ОМБр, у складі якої 14 місяців воював на Донбасі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/506144/batat.jpg)
А після демобілізації став фермером. «Мене надихнула ідея власної справи. Проаналізувавши тенденції, зрозумів, що сільське господарство — перспективна галузь. До того ж у мене є товариш, який займається фермерством, має власний банк землі, техніку. Він і допоміг мені на першому етапі», — розповідає чоловік.
Аби отримати необхідні знання, пан Іван після АТО здобув економічну освіту та закінчив Норвезький університет за спеціальністю «Проєктний менеджмент». Також пройшов спецкурс для ветеранів у Київській школі економіки.
У селі Луки Самбірського району господар почав вирощувати сою, пшеницю, а згодом — і батат. Плоди цієї культури схожі на картоплю, але значно поживніші та корисніші. Ентузіаста дивувало те, чому вітчизняні ресторани закуповують згадані овочі у Китаї, хоча їх можна отримувати й на наших полях.
Загалом, останнім часом клімат дуже змінюється, і в Галичині зараз складаються досить сприятливі умови для цієї новинки. Адже вона любить сонце і вологу.
Насамперед фермер вишукував в Інтернеті інформацію про особливості агротехніки. Дізнався, що рослини плекають розсадним методом. Але це не злякало початківця. Він замовив саджанці у Херсонській області. Тож 2020 року заклав першу ділянку і зібрав пробний урожай.
Відтоді все закрутилося. Ґазда поступово розширював асортимент. Зараз має бульби різних сортів та кольорів — кремові, помаранчеві, фіолетові, білі.
Висаджують батат наприкінці травня. Процес вегетації триває три місяці. Упродовж перших 2−3 тижнів рослини потребують щедрих поливів. Далі необхідне тільки сонце. Збирають урожай у вересні-жовтні (до приморозків).
За п’ять років справа переросла у проєкт «Бататко», названий на честь народження сина. Здавалося, працюй та радій успіхам.
Однак 24 лютого 2022 року життя більшості українців кардинально змінилося. Уже наступного дня Іван повернувся до лав ЗСУ, де зараз проходить службу в складі 12-ї ОБр Армійської Авіації.
Того жахливого року було не до польових робіт. Тому сім'я не закладала жодної плантації. Але вже наступного сезону силами всієї родини це вдалося зробити. Хоча тоді чоловік перебував на Запоріжжі у бліндажах, його справу продовжили дружина, батько, тесть. Вони орали та культивували поле, садили розсаду, поливали. Таким чином удалося виростити хороші плоди.
До речі, у них немає жодних небезпечних речовин, адже не застосовуються хімікати. Відтак продукцію можна вживати без жодних застережень.
Плани на майбутнє воїн однозначно пов’язує зі сільським господарством. Насамперед має велику надію, що наступний урожай на своїй ділянці збиратиме власноруч. І не буде йому потреби залишатися в чужих далеких полях, бо війна нарешті закінчиться.
Алла КОВАЛЬСЬКА.