«Маки на моїх картинах туляться один до одного… То як українці нині»
Художниця Ольга Бартиш, яка нині мешкає у Польщі, частину коштів від продажу своїх робіт донатить на ЗСУ
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/504272/kartyny2.jpg)
Я познайомилась з Ольгою Бартиш у 2018 році. Колишня журналістка й художниця разом з чоловіком свого часу удочерили дівчинку ромської національності. Хоча у подружжя — двоє власних дітей. Умі тоді виповнилося 2,5 роки. Ольга розповідала, коли Уму удочерили, вона пити не вміла, погано ходила…
Нині родина мешкає у польському Вроцлаві. Виїхали за півроку до війни. Умі зараз — 8. Чудова дівчинка!
Напередодні Нового року вийшла друком книжка Ольги Бартиш «Все одно буде п’ятниця. А потім неділя». Як кажуть, талановита людина — талановита в усьому!
— Ця книжка — те найкраще, що мені вдалося зробити у 2023 році. Вдячна собі, що не здалася, що дописала, що зберегла іскру відвертості, але й не переступила межу етичності, — написала на своїй сторінці у Фейсбуці Ольга. — Ця книжка про любов як дію. Про те, як можна зростати та зміцнюватись через різного роду випробування, про материнство, про усиновлення, про самореалізацію.
А ще Ольга Бартиш створює чудові картини. Мою увагу привертають яскраві маки.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/01/bartys6.jpg)
— Ця серія для мене — про ідентифікацію та належність до своїх, — розповідає Ольга. — Лише на двох роботах були зображені маки по одному. На всіх інших маків багато. Туляться один до одного, ніби підтримують, щоб не попадати. Якийсь стоїть рівно-рівнюсько, інший хилиться, але не падає. То українці такі нині. Втомлені, зморені, але стоять. І вистоять! Бо кожна зернинка всередині - це життя. Таке дрібне, але міцне. І воно знову проростатиме, скільки світитиме сонце та даватиме силу земля.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/01/bartys7.jpg)
Частину коштів від продажу картин жінка донатить для ЗСУ.
— Крайній раз — 16 тисяч грн для снайперів.
А які красиві картини з мальвами…
— Вдалося сьогодні сфотографувати нові мальви, коли вся майстерня щедро оповилась сонцем. «Так воно і має бути, — подумалось, — саме світло та сонце пасує до цієї роботи». Мальви для мене — про сенси, спогади, опору. Це архаїчний образ, сильний символ. Це про мій рід, моє дитинство, про мене… Коли вмикаю музику і беру фарби, вся суєта світу, всі проблеми та біди залишаються за межами.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/01/bartys1.jpg)
А нещодавно Ольга захопилася керамікою і почала робити власноруч керамічні горнятка, відвідує у Вроцлаві студію для занять з кераміки.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/01/bartys3.jpg)
— Моя перша кераміка недосконала та щира, — каже. — Згадую, як малювала перші картини, і вони видавались мені прекрасними (усміхається. — Авт.). — Так і тут. Вчора я розтікалась в радості, коли ці два вироби мені принесли. Прямісінько з печі - були ще гарячими…