«На те він і „віночок“, щоб вплітати у нього таланти України»
У Моршині відбувся фестиваль «Етнічний віночок», медіапартнером якого є наш «Високий Замок»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/499551/img-3857.jpg)
Того суботнього ранку, коли курортний Моршин приймав талановитих дітей і молодь з Львівщини, Буковини, Франківщини та Києва, навіть Всевишній подбав, аби дітям було тепло і затишно. У місті вигравало сонечко, а у місцевому Будинку культури, що затишком і дизайном не поступається столичному, діти і молодь від трьох до 30 років у вишиванках і народних строях змагалися у різних жанрах мистецтва — театральному, цирковому, хореографічному, вокальному, хоровому, декоративно-ужитковому, а також в інструментальній музиці. Загалом на фестивалі було 110 учасників — 30 творчих колективів і солісти. Кожен учасник, незалежно від місця, яке виборов, отримав пам’ятну медаль.
Як уже писав «ВЗ», організатори «Етнічного віночка» — Азербайджанський культурний центр, яким керує народний артист України Гурбан Аббасов, і співачка та акторка Наталія Кудряшова, — ще кілька років тому вирішили маленькі курортні міста перетворити на культурні центри України.
«У світі є добра традиція: курортні міста стають культурними центрами завдяки фестивалям і конкурсам, — розповіла журналістці „ВЗ“ Наталія Кудряшова. — Нам ця ідея подобається, і ми її втілюємо у різних містах України. У Трускавці, до прикладу, наша команда проводить щороку Конкурс азербайджано-української дружби, спрямований на професійних співаків. У Миргороді до Дня міста ми зібрали на фестиваль „Миргород — місто миру“ представників понад 30 етнічних груп, які представляли свої культури. А у Моршині вирішили втілити дитячий формат. Саме діти нестимуть нашу культуру в наступних поколіннях, тому їхнє правильне естетичне виховання дуже важливе».
За словами Гурбана Аббасова, твори, які виконували діти і молодь, мали звучати українською мовою. «Виховання творчої молоді й дорослих на українському мистецтві - ось головне завдання фестивалю „Етнічний віночок“, — сказав пан Гурбан. — Артистам, чи маленьким, чи вже дорослим, важливо виступати. В Україні - війна, а для артистів не так уже й багато майданчиків для виступів, тому нашим завданням було підтримати талановиту молодь. Артисти мають виступати і розвиватися, щоб напрацювати сценічну практику. А для глядача наш „віночок“ — додаткове свято української пісні, танцю, театру».
Фестиваль «Етнічний віночок» передбачав нагороди кращим із кращих. Було вручено 5 Гран-прі у різних категоріях, а також по три призові місця у кожній з них. Володарі Гран-прі отримали путівки на відпочинок у моршинський готель «Оберіг», а також путівки у фестивальний табір у Болгарії «Разом», у якому відпочивають лише українські діти.
— 110 учасників одночасно приїхали у Моршин, а з ними ще батьки, друзі. Чи місцева влада не заперечувала щодо проведення фестивалю, адже зараз негативно ставляться до великого скупчення людей?
— Тут не просто сприяють проведенню фестивалів, а й підтримують — хто чим може, — каже Наталія Кудряшова. — Мер Моршина Руслан Ільницький — великий борець за здоров’я і культуру населення міста та гостей. Пригадуєте, два роки тому саме Моршин першим в Україні перервав ланцюг захворювань на ковід і став «зеленою зоною». Коли ми запропонували провести «Етнічний віночок» у цьому курортному містечку, до справи долучився не лише пан Ільницький, а й начальник управління соціально-гуманітарної політики Моршинської міськради Тетяна Левкович та заступник директора санаторію «Моршин-курорт» Микола Мартинів. Він одночасно керує Палацом культури, в якому проводили фестиваль і де нам надали чудовий технічний супровід. А готель «Оберіг» і смачно годував учасників, і поселяв. До речі, нещодавно у Моршині проводили військовий фестиваль «Коло побратимів».
— «Етнічний віночок» будете проводити раз на рік?
— На те він і «віночок», що вплітаємо туди різні регіони. До прикладу, 18 листопада у Києві буде продовження фестивалю, — каже Гурбан Аббасов. — У ньому візьмуть участь талановиті діти і молодь з трьох районів — Дарницького, Деснянського та Дніпровського. До слова, «Етнічний віночок» не є комерційним проєктом — його підтримують міські державні організації. А після нового року це будуть Миргород і Трускавець.
Оскільки наш «Високий Замок» виступив медіапартнером фестивалю у Моршині, ми від себе також даємо нагороду — обираємо свого переможця на інтерв'ю. Вибір редакції випав на 18-річну Богдану Федишин. Дівчинка від народження незряча, але Всевишній нагородив цю дитину унікальним голосом і музичним слухом.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/10/IMG-3883.jpg)
— У мене таке ж прізвище, як у відомої співачки, — каже Богданка. — Живу у селі Задвір'ї, що поблизу Львова. Ми з Буська переїхали у це село. Я не лише співаю, а й граю на фортепіано. Вчуся у 1-й музичній школі, у 9-му класі. Вокалу мене вчить Валентина Миколаївна Мілян, а гри на фортепіано — Галина Володимирівна. Вона каже на мене: «Піаністка». У Моршині вперше взяла участь в «Етнічному віночку», але я така щаслива, бо стала лауреатом 1 ступеня. А вже у неділю їдемо з мамою і татом до Польщі. Я там буду також співати.
— Це також буде якийсь конкурс?
— Не знаю, як той конкурс називається, але мені приємно, що на мене там чекають поляки. Постійно про мене запитують.
— Богданко, а коли ти вперше заспівала?
— Ой, я не знаю (сміється. — Г. Я.). Мені здається, що я завжди мріяла стати співачкою. І співала, мабуть, завжди. Знаєте, я так мрію полетіти до Грузії. Я ж там повинна була виступати, але мої плани поламала війна, що почалася в лютому. Квитки і досі лежать вдома. Я так мрію про мир. І моя мама з татом також дуже хочуть, щоб та вся русня здохла і настав мир. Я так хочу далі співати, йти вперед, дарувати людям пісню і гарний настрій.
— Богданка — не рідна нам дитина, — долучилася до розмови Наталя Севрук — мама дівчинки. (Пані Наталя народила трьох своїх дітей і з чоловіком взяли на виховання ще десять. — Г. Я.). — Ми взяли Богданку, коли їй виповнилося 10 років. Тоді вона й пішла у перший клас. У нас дитячий будинок сімейного типу, але всі дітки вже вийшли з нього. Залишилися Богданка і ще одна 20-річна дівчина.
— Чому забрали Богданку у такому «дорослому» віці?
— Моя прийомна дитина лежала у лікарні на Орлика. І там я вперше побачила Богданку. Така маленька тоді виглядала. Не думала, що такі діти, як Богданка, можуть бути без батьків. Відтоді минуло два роки. Своїй знайомій допомагала знайти дитину — вона хотіла взяти дівчинку на виховання. На тому відео побачила Богданку. Впізнала її. Ми з чоловіком Віктором майже три місяці вирішували — брати її чи ні. Не знали, чи зможемо цю дитину підняти, бо жодного разу не стикалися з такою проблемою. Таке довге перебування у дитячому будинку, звісно, не пішло їй на користь.
— Богданка народилася незрячою?
— Так нам сказали. Батьки відмовилися. Коли ми її забрали у 10-річному віці, вона нас постійно просила вмикати їй колискові. І вона співала. Я не професіонал, але відразу відчула, яка це талановита дівчинка. Ми з чоловіком розуміли, що цей талант треба у Богданці розвивати. І віддали її у музичну школу. Ви чули — у Богданки голос як в оперної співачки. Але, на жаль, ми ніде її виставити не можемо. Всюди відмовляють! У дитини дитячий церебральний параліч, їй важко ходити. Але ми не хочемо, щоб її талант пропав.
— Я чую, Богданка вас називає мамою…
— Вона дуже мріяла жити у сім'ї. І співати. Першу мрію її ми втілили, а тепер от оббиваємо пороги, щоб вона могла виступати на великій сцені. Знаю, що тяжко навчити незрячу дитину вокалу, але у 1-й школі взялися за її навчання, за що їм безмежно вдячні. Але чи нам вдасться втілити ще одну її мрію — про концерти на великій сцені, не впевнена. У нас нема таких грошей…
Організатори фестивалю «Етнічний віночок», мабуть, не одній дитині дадуть путівку на велику сцену. У мене також з’явилася мрія — хочу, щоб Богданка Федишин знайшла доброго чарівника, який допоможе цій чарівній дитині з унікальним голосом стати співачкою.