«Допомагаючи іншим, я рятую себе!»
У Львівському Палаці мистецтв відкрили виставку «Продовжуй жити!»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/486019/vystavka.jpg)
Виставка «Продовжуй жити!», яку відкрили у Палаці мистецтв, присвячена жінкам-берегиням, які втратили на війні чоловіків, синів. Її організувала мама трьох дітей Оксана Ганкевич, керівник громадської організації «Фундація Оксани Ганкевич» — дружина Героя, який віддав життя за волю і незалежність України.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/03/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B04.jpg)
— Господь дає нам випробування, але й дає силу, щоб подолати ці випробування. Головне — бажання самої людини захотіти робити щось трішки більше, ніж завжди, для того, щоб це бажання переросло у реальність, — сказала на відкритті виставки Оксана Ганкевич.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/03/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B05.jpg)
Семеро жінок, які представлені у фотороботах фотомайстра Надії Марченко на виставці «Продовжуй жити!», — матері загиблих героїв, а 23 — дружини героїв. Одні одягнуті у військову форму, інші — у вишиванках.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/03/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B02.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/03/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B03.jpg)
— Це — різні проєкти, — розповіла журналістці «ВЗ» пані Оксана. — І для кожного з них інше вбрання. В одному проєкті — був акцент на військову форму, в іншому — на вишиванку, ще в одному — акцент на намисто. Усі знаємо, що вишиванка — код нації, але не лише вишиванками можемо пишатися, бо у нас є дуже багато українського. Про це знає світ, але ми мусимо на кожному кроці, у кожному куточку Земної кулі розповідати про Україну, наших мужніх захисників і жінок-берегинь.
— Ваш чоловік — батько трьох дітей пішов на війну добровольцем. Але ж він міг отримати бронь… Чи не відмовляли ви його?
— Насправді, у мого чоловіка — четверо дітей. Старший син Андрія від попереднього шлюбу, у нас з ним прекрасні стосунки. Тому коли кажуть, що у нас троє дітей, завжди виправляю. Не було сенсу відмовляти Андрія. Як тільки заходила розмова, мовляв, що ти робиш, бо ж найменшій нашій дитині минуло лише два рочки, чоловік відповідав: «Не хочу, щоб мої сини воювали замість мене. Знаю, що можу бути корисним сьогодні там. Ти у мене сильна, ти все зможеш, я вірю у тебе». Його неможливо було відмовити, але навіть за найменшого мого натяку, чоловік давав мені чіткі аргументи, і щоразу запитував: «А ти будеш пишатися мною, якщо я буду прикриватися трьома неповнолітніми дітьми?». І 25 лютого він зібрався і пішов у військкомат.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/03/%D0%B3%D0%B0%D0%B9%D0%BA%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87.jpg)
— Забрали відразу?
— Ні. Йому відмовили. Хтось шукає можливість, як не йти, а він шукав — як піти.
— Чи мали передчуття у той страшний день?
— Андрій загинув 5 липня у бою на Харківщині. О 13-й годині. Ми ще об 11-й з ним розмовляли. Це була наша остання розмова. Він налякав мене останніми словами, бо розумів, куди вони їдуть, але я цього не знала. Чоловік ніколи не казав мені нічого такого, що могло викликати у мене хвилювання. Навпаки, заспокоював, казав, що у нього все добре, що до них не долітає, вони у безпечному місці. Я йому вірила, хоча й розуміла, що він на війні, звісно, не все так є, як він це розповідає… А того дня вранці він мені у телефонній розмові сказав: «Послухай мене і не перебивай. Де б я не був, що б зі мною не трапилося, ти — сильна, ти все зможеш. І де б я не був, я — завжди поруч». І все. Я ще хотіла запитати, що це означає, але більше зв’язку не було. От тоді у мене з’явився страх. Сіла за кермо, їхала дорогою від мами і постійно плакала. З першої дня до п’ятої не знаходила собі місця, не знала що робити. Андрій попередив, що 3−4 дні зв’язку не буде. Казав: якщо він не вийде на зв’язок, лише тоді можу набрати командира. Але моє серце не просто билося швидше, воно мало не вистрибнуло з грудей. Не спала цілу ніч. О шостій ранку почала прибирати. Добре, що дітей не було — вони залишилися у мами. О 7.30 мені зателефонував командир. Боже, як у мене тоді тремтіли руки! А коли почула у слухавці голос не свого чоловіка, мало не втратила свідомості. «Мені дуже прикро. Я командир, служив з вашим чоловіком…». Запитую: «Що значить, „служив“?». І тоді він сказав, що Андрій загинув… Андрієві було 46 років.
— Як ви про це сказали дітям?
— Довелося сказати моїм батькам. А вони — дітям. Дякую Богові, що діти у той момент не були дома. І вони не бачили того, що зі мною відбувалося.
— І після цього ви створили громадську організацію, яка допомагає пережити горе тим жінкам, які втратили на війні своїх синів і чоловіків?
— Я пішла в Офіс підтримки родин військовослужбовців, бо я не знала, як далі жити. Товариш чоловіка порадив туди піти. А керувала тим Офісом його добра знайома. Приходила до дівчат, вони зі мною спілкувалися, допомагали з документами, а потім Анна Козюта запропонувала мені записати історію Героя на телебаченні. У жовтні я записала пісню у пам’ять про чоловіка, дівчата з офісу побачили, що я трішки почала відходити, і запропонували працювати у них. Саме це мене і врятувало.
Оксана Ганкевич на той час вже багато чого знала, вже й сама могла заспокоїти маму чи дружину, яка поховала Героя, чи допомогти з документами. Оксана допомагала таким, як вона. «Я розуміла, що допомагаючи іншим, я просто рятую себе, — каже пані Оксана. — А ще зі мною були хлопці - побратими мого чоловіка. Я з ними завжди була на зв’язку. Правда, їх залишилося, на жаль, дуже мало — після Бахмуту…».
Два тижні тому громадська організація Оксани Ганкевич відправила нашим захисникам цілий бус усього необхідного.
Власне, так і створювався великий проєкт цієї мужньої жінки. Вона розуміла, що має бути створена громадська організація, спочатку хотіла назвати її на честь свого коханого чоловіка, але потім зрозуміла: усе, що вона робить, робить у пам’ять про чоловіка. Але має акцентувати на продовженні життя. Щоб якомога більше допомагати родинам загиблих Героїв.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/03/%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%B7%20%D0%BC%D0%BE%D0%B4.jpg)
На урочистості голова Львівської ОВА Максим Козицький вручив Оксані Ганкевич «Медаль за мужність», якою посмертно нагородили її чоловіка Андрія Ганкевича.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/03/%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%B5%D0%BD.jpg)
Щоб трішки «підсолодити» виставку, присутні смакували «солодкими патронами» від Солодкої Феї, доцента «Львівської політехніки» Олександри Юрченко, а струни скрипаля — народного артиста України Олега Кульчицького справді зачаровували. «Батько» «Бульки» — улюбленець дітвори Назар Савко «Водограєм» та «Червоною рутою» переконав присутніх — попри біль, страждання, тривоги, ми будемо жити довго і щасливо, як і українська пісня.