«Посудомийної машини мої горнятка не люблять»

Майстриня із Закарпаття робить унікальні прикраси з полімерної глини

Фото з альбому Валерії Самулник
Фото з альбому Валерії Самулник

Для тих, хто любить пити каву і чай не з простих горняток, а з дуже красивих, 34-річна Валерія Самулник із закарпатського Мукачева робить неймовірної краси горнята, прикрашені ліпниною з полімерної глини. Її роботи добре знані в Україні, а також у Німеччині, Угорщині і навіть в Австралії.

Горнята майстриня купує, а от вироби, що їх прикрашають, — ручна робота. Дизайн підбирає сама, іноді узгоджує із замовником — хтось хоче, щоб на горняткові була лялька для донечки або ж Бетмен для сина. Зрештою, Валерія може змайструвати будь-якого казкового героя. Навіть може робити портретну копію для молодят чи когось із закоханої пари.

— Практично жодна моя робота не повторюється, — каже майстриня. — Щоразу роблю щось нове. Над виробом працюю 6−8 годин, а бувають такі складні роботи, що доводиться попрацювати навіть чотири дні.

— Як з’явилася ідея робити такі горнята?

— Насправді рукоділлям займаюся стільки, скільки себе пам’ятаю. Перед горнятами робила квіти з полімерної глини. Але це надто дорога робота, а використовують її не так часто. До прикладу, для фільму «Віддана» я робила квіти, які вплітали у волосся головній героїні. Але мені захотілося робити щось таке, аби людина мала можливість цим користуватися не від випадку до випадку, а постійно. Перше горнятко з прикрасою з полімерної глини зробила для своєї дитини, і їй воно сподобалося. І тоді я подумала, що можна такі речі робити і на продаж.

— За освітою ви — менеджер. А звідки черпаєте знання про те, як правильно зробити фігурку?

— Колись інформації було мало, тепер можна багато чого знайти в Інтернеті. Але до всього я дійшла сама. Якщо щось не вдавалося — переробляла. Вчилася на власних помилках. Шукала правильний шлях до вирішення потрібного результату. Колись захоплювалася ляльками з полімерної глини, у яких рухаються ручки-ніжки. Навіть знайшла майстра у Японії. Але не наважилася скористатися його підказками. Тому й зупинилася на маленьких прикрасах. Оскільки моя донечка користувалася горнятком з прикрасою, я могла експериментувати.

— Які температури витримують ваші вироби і чи можна їх мити у посудомийній машині?

— Клей витримує температуру від 30 до 100 градусів. Не можна ставити таке горнятко у мікрохвильову піч, оскільки мікрохвилі змінюють структуру клею. Бажано і в посудомийці не мити, бо «пральний» цикл у машині — понад дві години, а це постійне перебування у воді. Такі горнята цього не люблять.

— Скільки коштує горнятко ручної роботи?

— Від 500 гривень, усе залежить від дизайну, вартості матеріалу і складності роботи.