«Підкріпившись нашими варениками, воїни за два дні визволили три села…»
Інвалід І групи Євген Компанець з дружиною відправили на фронт понад 80 тисяч домашніх смаколиків
11 років тому черкащанин Євген Компанець упав зі стелажа на складі будматеріалів і отримав перелом хребта, через що тепер пересувається на інвалідному візку. Однак важка травма не надломила його характер, не пригнітила волю. Життєвої активності у цього чоловіка могли би повчитися багато з тих, кому здоров’я не бракує. Євген сьогодні один з найвідоміших фронтових волонтерів країни.
— Якби не моя інвалідність, був би вже на фронті, — каже колишній завскладу. І додає, що із фронтом у нього найтісніші зв’язки. Сотні українських воїнів куштували виготовлені його руками вареники, млинці, пиріжки та інші смаколики.
Найперше волонтером у цій сім'ї була донька Яна — разом з іншими ентузіастами готувала вдома й розвозила обіди черкаським безхатькам, самотнім, хворим людям. З часом подружилася і з тими, хто забезпечував усім необхідним наших воїнів. До цієї справи долучилася і дружина Тетяна. А потім родинне волонтерське товариство поповнив батько. Євген згадав, як кілька років тому робили домашню випічку і продавали її на базарі. Тож давайте, сказав, будемо готувати для наших захисників домашні вареники. 300−350 штук за день зліпимо, а за тиждень «набіжить» їх майже дві тисячі…
Першою начинкою була картопля з печінкою. Вареники ліпили, варили, а щоб не злипалися, заливали засмажкою. Коли вистигали, закидали у морозильну камеру.
— Улітку хлопці на фронті могли покласти цей пакет на сонце — і незабаром вже їли тепленьку домашню страву. Не треба було тратити часу, шукати вогню, щоб її зварити, — згадує Євген перші продовольчі передачі на передову.
Про свою роботу інвалід І групи Євген Компанець розповів у соцмережах — аби інші люди побачили, що можна допомагати фронту і в такий спосіб. Публікація отримала силу-силенну відгуків, багато хто вирішив допомогти цій волонтерській сім'ї. Після того, як на банківську картку Євгена пішли перші перекази, родина Компанців значно урізноманітнила асортимент начинки. Почали робити вареники з кисломолочним сиром, грибами, вишнями, сливами, аличею. Згодом черкаські волонтери взялися крутити млинці, смажити котлети, пекти пиріжки і пироги з різним наповненням, варити варення, квасити огірки — приготували їх зо 200 трилітрових бутлів! У вересні закатували для хлопців концентровані борщові заправки — з літрової банки можна було зварити відро борщу «як у мами». Восени почали квасити воїнам капусту, яка багата на вітамін С (через перебої зі світлом пекти пиріжки перестали, тепер їх смажать).
Пан Євген розповів, що разом з дружиною готують нашим воїнам манники. Я про такий продукт не чув, тож прошу «розшифрувати» його.
— Варимо манну кашу на молоці, а коли загусне, ложкою ліпимо з неї формочки-котлетки. Вкладаємо туди ягоди, сир — і все просмажуємо. А потім заливаємо медом. Смакота небувала!
На особливому рахунку черкаських волонтерів улюблене у воїнів сало. Перемелюють його з часником і закатують у бутлі. Іншу частину сала просолюють і заморожують — щоб було свіжим. На фронт Компанці доставили уже понад пів тонни популярного нацпродукту. Роблять і смалець зі шкварками.
Загалом Компанці приготували захисникам України понад 80 тисяч різних смаколиків. І почули за це слова глибокої вдячності, отримали солдатські подарунки — прапори з автографами воїнів, їхні тільники, «розгрузки».
— Ми відправляємо наші вироби воїнам і на північ, і на схід, і на південь. Немає різниці, яка бригада, батальйон, рота, взвод їх отримає. У мене всі хлопці - мої. Коли бачу їхню реакцію, крила виростають. Хочеться ще більше для наших воїнів зробити.
Для Євгена Компанця особливо дорога ось ця історія. Воїни з Харківщини розповіли, що якось, перебуваючи у віддаленій глушині, протягом двох тижнів вимушено їли вівсяні пластівці. Аж тут прибула підмога, приїхала машина із п’ятьма великими термосумками, а в них — вареники, млинці, манники від Компанців. «Ми поїли і відчули, який у нас міцний тил, як вся Україна чекає перемоги, — згадували хлопці. — І на радощах за дві доби звільнили три села від окупантів».
Запитав у цих непосидючих черкащан, що хотіли б вони приготувати нашим воїнам на День Перемоги.
— У той день ми широко відчинимо свої двері, розкинемо руки і захочемо всіх міцно обняти. Бо ми всі - велика українська родина!