«Мої чокери, сережки й браслети приносять фарт»
Майстриня з Покровська Тетяна Гречуха продає на «Вернісажі» аксесуари ручної роботи, виготовлені у техніці макраме
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/476923/tetiana.jpg)
Із мисткинею Тетяною Гречухою я познайомилася на ринку «Вернісаж», коли купувала сувеніри для друзів з-за кордону. Вразили її колоритні роботи ручної роботи у стилі макраме. Синьо-жовті сережки з ниток виглядають так, наче із страусиного пір'я. Клатчі та жіночі торбинки можна брати зі собою на червону доріжку, а ремені та пояси підкреслять індивідуальний стиль модної панянки.
Пенсіонерка переїхала до Львова з Покровська Донецької області. Тут почала життя фактично з нуля. Щоб заробити копійку, Тетяна Гречуха вирішила продавати свої вироби на сувенірному ринку в центрі Львова. А волонтери однієї з громадських організацій, які допомагають переселенцям з пошуком роботи, навчили її користуватися Інстаграмом і продавати свої оригінальні вироби в Інтернеті.
64-річній Тетяні Гречусі, яка є уродженкою Донецька (чимало років жила в Покровську), дуже сподобався Львів, який став для неї рідним домом. Вона тут із онучкою. У Покровську, який нещадно обстрілюють росіяни, жінка залишила чотирикімнатну квартиру та особняк. «Львів відрізняється від міст сходу України старовинною архітектурою, — ділиться враженням мисткиня. — Він мені нагадує Італію. Колись я була морячкою і часто подорожувала світом. Сподобалися львівські кав’ярні. Люблю тут пити каву з круасанами. Три роки мешкала в Києві, але Львів припав до душі більше. Тут люди поважають гостей з інших міст, мені це подобається. Незвично звикати до вашого клімату. Тут волого, а на сході сухе повітря».
Тетяна Гречуха каже, у Львові активно вивчає українську мову. Тренується як може: спілкується на ринку з продавцями та митцями, відвідує курси української мови для переселенців. «Коли вперше приїхала у чудовий Львів, закривала свої уста, — каже пані Тетяна. — Переживала, чи добре тут буду спілкуватися українською. Мала певні комплекси щодо знання мови. Але люди тут привітні та добрі, підтримують мене. Покупці на львівському ринку запитують, звідки я родом, чують це за акцентом».
Пані Тетяна працювала у Покровську вчителькою. Чимало років навчала учнів Центру творчості та дозвілля в’язати в техніці макраме. Її вихованці займали на мистецьких конкурсах перші місця — і по Донецькій області, і по Україні.
«Я навчала макраме дітей від садочка і аж до десятого класу, — розповідає пані Тетяна. — У мене навчалися цілі покоління дітей, які дякують за науку. Вихованці часто кажуть, що у житті це стало їм у пригоді. Мої роботи авторські. Таких не знайдете ніде. Ідеї для виробів мені приходять спонтанно, свої роботи в’яжу на одному диханні, не можу відірватися. Чоловік часто приходив додому і вимикав ліхтарик, щоб я нарешті зупинила процес. У Львові мені ніхто не заважає… Надихаюся також тим, що мої прикраси з радістю носять жінки. Це найкраща подяка за мою працю. Часто жінки, які купують мої чокери, сережки чи браслети, пишуть у приватні повідомлення соцмереж слова подяки. Кажуть, мої аксесуари приносять фарт і мають позитивну енергетику».
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/11/Braslet.jpg)
Тетяна Гречуха показує свої сережки у стилі французького муліне (спеціальна техніка вишивання, яку також застосовують у макраме). Такі сережки створює за годину-дві. За них майстриня просить 100−150 гривень. Брошки — 150 гривень, чокери — від 250 гривень, підвіски з натуральним камінням в етностилі - 900 гривень. Виготовляє пані Тетяна і чохли для айфонів — 800 гривень. Ексклюзивні клатчі для панянок — 2,5 тисячі гривень. Каже, в її сумках — тридцять годин праці, всередині є два відділення, зокрема і для мобільного телефону. Пояси та ремені - 1200 гривень.
«Найбільше купують аксесуари на патріотичну тематику. Це переважно речі, зв’язані з синьої і жовтої нитки, — продовжує розмову Тетяна Гречуха. — Зараз купують браслети з чорної нитки, навіть не встигаю в’язати їх. У попиті також вишукані сережки. Нитки для макраме купую у Львові, деякі нитки замовляю у Білій Церкві, Запоріжжі. А спеціальну вощену нитку — з Китаю».