Не той урожай, що в полі, а той, який у коморі
Львів'янин Максим Шевчук не лише на своїй дачі в селі Солонці Львівського району одержує високі врожаї овочів та фруктів, а й дбайливо зберігає продукцію
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/476208/hospodar.jpg)
Насамперед господар зазначає: «Якщо хочеш щось вирощувати, то вже від самого початку повинен думати, де триматимеш зібране». Тож, розпочинаючи зведення будинку, дбайливий чоловік передбачив підвал. Згадане приміщення зовні гідроізольоване, тому всередину не потрапляє волога. Простір розділений на три великі кімнати, обладнані добротними стелажами. Але найважливіше, що тут утримується ідеальна для садовини та городини температура.
Цьогоріч пан Максим вирощував п’ять сортів картоплі. Ранню (Бела роса) вибрав ще наприкінці серпня. Пізнішим сортам (Рудольф, Тайфун, Слов’янка) довелося чекати аж до жовтня, адже вересень видався доволі дощовим. Зрештою, має ще один сорт (зимовий), який вважає унікальним, адже проводить викопування аж у листопаді. Продукцію триматиме у поліетиленових мішках.
Уся бульба гарно вродила. Під кожним кущем сформувалося близько 25 ваговитих плодів.
Зібрані овочі господар спочатку добре просушує. І лише потім заносить до сховища. До речі, уже тепер він відбирає насіннєвий матеріал для садіння. Попередньо бульби озеленює на сонці - аби краще зимували.
Справжнє захоплення ентузіаста — яблука. Має багато сортів. Серед улюбленців — Джонаголд, його клон Джонапринц. Вони дійдуть необхідних кондицій дещо пізніше. На відміну від Рубіноли, котру вже можна споживати. Повинна трохи полежати Аскольда.
Зауважимо, що плоди Джонаголда варто витримувати на гілках якомога довше (скільки дозволяє погода). На відміну від Спартана, фрукти якого після перезрівання знижують лежкість.
Заслуговує на увагу і Йона. Водночас у Максима добре вродила зимова Густава. Це сорт його дитинства, котрий самовідданий чоловік недавно відродив у власному саду. Також плекає представників давнього сорту Коротконіжка.
Тож останніми погожими днями дачник заносить до погреба відбірні фрукти. Навколо розноситься запашний аромат.
За словами ґазди, оптимальна температура для садовини — +2−3°С (тут саме така). Щоправда, яблука ще потребують трохи вологості, рівень якої у підвалі занизький. За цих умов вони (скажімо, Джонатан, похідні від Голдена тощо) в’янутимуть, морщитимуться. Вихід із ситуації - використання великих пластмасових контейнерів, де підтримується необхідний мікроклімат.
Хоча деякі плоди непогано зберігаються і в дерев’яних ящиках, котрі Максим Павлович виготовив власноруч. Звісно, за урожаєм слід пильно стежити, вибраковувати припсуті екземпляри.
В аналогічних контейнерах — і зірвані місяць тому великі грона винограду сортів Любимов (білий мускатний десертний) та Фрумоаса Альбе. А виглядають — наче щойно з куща. У такому стані вони здатні зберігатися до Різдва.
Окремі полиці відведено під закрутки — огірки, помідори, перець, баклажани, кабачкову ікру, томатний сік із чорного Де Барао, золотистих помідорів і звичайних червоних. Вперше Максим замаринував жовті чері з цибулею. Овочі консервує сам, трохи допомагає мама.
Частину вирощеного герой нашої розповіді кладе в морозильну камеру. А ще має свій фірмовий рецепт квашених помідорів та огірків, які навіть у банках виглядають не гірше за бочкові. Такі запаси — гідне завершення сільськогосподарського сезону.
Поряд із усім іншим — у мішках буряки, морква, велика селера (найменший плід — вагою 1 кг). Господар наголошує, що їх не можна відразу герметично закривати, бо спочатку повинна випаруватися зайва вологість.
А на грядках ще залишилася брюссельська капуста. Також милують око хризантеми різних сортів та кольорів, прикрашаючи спорожнілу ділянку.