Перед прем'єрою глядачі вчилися танцювати танго
Черговий культурний подарунок від заньківчан — вистава «Львівське танго»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/475140/vystava.jpg)
Минулими вихідними у Національному театрі імені Марії Заньковецької відбулася прем'єра п'єси «Львівське танго», яку написали спеціально для заньківчан драматург Андрій Бондаренко у співавторстві з актрисою Наталією Боймук. Два дні поспіль вистава йшла з аншлагами, що свідчить: львів'яни скучили за культурним життям.
В останні десятиліття ім'я Богдана Весоловського — пісняра, акордеоніста, який увійшов в історію музичного Львова як композитор легкого жанру, повернулося у середовище українського глядача тонкою ліричною піснею, відомою з дитинства мелодією, пам’яттю про втрачений Львів 1930-х років минулого століття.
Творчість Весоловського настільки знакова для української культури, що вистава про маестро Бонді ніби сама просилася на сцену. Театр імені Марії Заньковецької протягом тривалого часу плекав мрію про таку постановку. На замовлення театру драматург Андрій Бондаренко написав п'єсу, над якою, спільно з режисером Богданом Ревкевичем, продовжував працювати з актрисою та письменницею Наталією Боймук. До творчої команди запрошено знаного хореографа Максима Булгакова. Родзинкою вистави є живе виконання творів Весоловського у ритмі танго, вальсу та фокстроту оркестром театру.
Богдан Весоловський обрав шлях служіння українській пісні, хоча міг піти простішою дорогою й стати відомим композитором за кордоном. Головним його успіхом вважається піднесення української естрадної музики у 1930-х роках до висоти модної, популярної на противагу домінуючій польській. Він є автором солоспівів та численних мелодій на вірші українських класиків, популяризатором українського слова та музики у Відні й Канаді - все життя був вірним своєму походженню і залишив чималий музичний спадок.
Ця вистава про львівських поп-зірок 30-х років. Гурт «Ябцьо джаз» став блискавично популярним, а молоді талановиті музиканти були прообразами майбутніх «Бітлз». Солістка та перша любов Весоловського Ірена Яросевич, вона ж — Ірена Андерс (Рената Богданська) — стала зіркою польської сцени. Його пісня «Я знов тобі…» вважається її найбільшим шедевром.
Ще одним щемливим для кожного львів'янина акцентом вистави є згадка про культуру дорадянського Львова. Тоді українці, хоч і у складі іншої держави, були належними до єдиної європейської спільноти з її ціннісними орієнтирами — з усіма плюсами та мінусами. Художник вистави «Львівське танго» Андрій Романченко вивчав культуру та побут зниклого у небуття манливого Львова 1920−30-х рр., щоб цією виставою воскресити його в уяві глядача.
«Львівське танго» цінне не лише зверненням до нашого минулого. У важкий воєнний час актуальною є легкість сприйняття музичної вистави про любов та пригоди молодих і талановитих українців. Хіти «Прийде ще час», «Усміх твій таємничий», «Ти з любові собі не жартуй» та інші сьогодні все частіше звучать на сцені Театру імені Марії Заньковецької.
Перед виставою та в антракті сюрпризом для глядачів став майстер-клас з аргентинського танго. Його проводила школа аргентинського танго Barrio de Palermo.
— Знаю пісні Богдана Весоловського і давно виношував мрію попрацювати над його спадщиною, — розповів журналістці «ВЗ» режисер-постановник вистави «Львівське танго» Богдан Ревкевич. — Ми взялися за підготовку до вистави ще до повномасштабного вторгнення рашистів в Україну. Творчий процес тривав понад вісім місяців. А питання про створення вистави «висіло» дуже давно. Ще після «Труффальдіно» до мене підійшов наш диригент і підкинув мені цю ідею. Друзі, які творили разом з Весоловським, — Анатоль Кос-Анатольський, Леонід Яблонський, а також Ірена Яросевич, яка, хоч її вважають польською поп-дівою, починала в Україні. Вона — українка, була колись у «Пласті», зналася зі Степаном Бандерою, — заслуговують на те, щоб про них знали українці, бо вони багато вклали у нашу пісню і українську культуру.
— Що було найскладніше у постановці вистави?
— Написання матеріалу, бо це — запорука успіху. Довелося багато працювати в архівах, вивчати твори Весоловського. Старше покоління львів'ян знає і любить творчість Весоловського, а молодь зможе дізнатися про творчість цього геніального композитора і виконавця, тому Театр імені Марії Заньковецької і взявся за такий матеріал.