Гарбузове розмаїття Костюків
У селі Банюнині, що за 30 км від Львова, Михайло і Галина Костюки разом зі своїми дітьми вирощують саджанці чорного та грецького горіхів, фруктових дерев, а також лохину, полуницю. Частину ж площі традиційно відводять під городину — картоплю, буряки, моркву, капусту…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/473664/harbuz-dh.jpg)
Мають у полі і гарбузи. Нинішнього сезону їх посадили на 6 га. Попередньо господарі удобрили ділянку перегноєм. Насіння використовують власне (торішнє чи позаторішнє).
Справді вражає розмаїття сортів — понад 60. Виростають плоди різноманітних форм — видовжені, круглі, схожі до кабачків, груші, гітари… Їм підійшли місцеві ґрунти — чорнозем, суглинки. Для прикладу, піщані землі - бідніші, тож потребують значного підживлення.
За словами ґазди, висівати насіння слід упродовж двох тижнів, коли земля «парує». Глибина загортання — 10−15 см. Якщо зробити це мілкіше, то дикі птахи відчувають запах зернят і нерідко витягують.
Згадана культура вимагає старанного догляду. Зокрема, необхідне просапування, розпушування міжрядь, виполювання бур’янів.
Багато операцій Костюки виконують за допомогою двох своїх мінітракторів. Хоча вистачає й ручної праці. В усьому батькам підсобляють дочка Христина та сини Остап і Назар.
Цьогоріч урожай видався хорошим. Тепер — час збору плодів. Зривають їх обережно, щоб не пошкодити ніжку та шкірку (інакше псуватимуться). Згодом череванів складають на м’яку підстилку для дозарювання.
Оскільки така продукція якісна та екологічно чиста, то користується чималим попитом у споживачів. Здебільшого Михайло Іванович із родиною продає її через свій Магазин довіри, котрий розташований за кілометр від власного подвір'я, обабіч Київської траси. Цікава ця крамниця тим, що функціонує без продавця. Усе тримається на чесності. Вибрані плоди слід самому зважити й залишити гроші у встановленій тут трилітровій банці. Щоправда, трапляються й такі люди, що «забувають» заплатити.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/09/%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B1%D1%83%D0%B7%D0%B8.jpg)
Декоративні екземпляри покупці зазвичай беруть для прикрашання залів кафе та кав’ярень, використовують під час святкування Гелловіну. А ось харчові різновиди охоче замовляють власники їдалень, ресторанів — щоб готувати каші, запіканки, супи-пюре, варення.
Особливо до вподоби гарбузовий урожай іноземцям, які проїжджають дорогою. Вони неодмінно зупиняються, аби сфотографуватися, а потім придбати на згадку хоча б одну таку велетенську ягоду.
Охоче споживають плоди і члени родини. На їхньому столі завжди є смаколики. Ще ж ентузіасти варили незвичні страви переселенцям, котрих гостинно прийняли у своєму будинку на початку війни. Для цього підійшла заморожена продукція, яка чудово зберігає корисні властивості.
До речі, Костюки також активно допомагають армії. За частину зароблених коштів придбали нашим воїнам генератори, бензопили, медикаменти. Їх відправлено на фронт.