Передплата 2024 «Добрий господар»

Краса не завжди рятує…

Бджолоїдка, яку несправедливо кривдять пасічники

У ці передосінні дні у настояному на гречаних медах повітрі чути протяжні, чарівно мелодійні звуки «сююррр-сююррр». Здається, хтось перебирає в руках дрібні кришталеві камінчики або десь неподалік жебонить вода у гірському потічку. Авторство цих приємних звуків належить таким же гарним на вигляд, колоритним птахам з викличною назвою — бджолоїдки.

У польоті трохи нагадують ластівок, хоча більші за них. Так само роблять карколомні піруети, літають зграями, на льоту живляться комахами. Але їхнє оперення значно багатше на кольори: веселкове, як новорічні іграшки, з ним можуть конкурувати хіба що тропічні птахи.

На відміну від інших пернатих, бджолоїдки живуть не у гніздах, а в… норах. Знайдуть біля річки на висоті три-п'ять метрів піщано-глинистий схил-виступ — і прокладають у них горизонтальні тунелі, які завершуються житловою камерою. До комфорту ці красунчики невибагливі, не роблять жодної теплої підстилки, нею слугують рештки неперетравленої їжі. На сирій землі відкладають яйця. Самка із самцем по черзі упродовж трьох тижнів вигрівають їх, а коли з’являться пташенята, вигодовувати їх батькам допомагають діти з попереднього виводка. Така ось солідарність…

Бджолоїдки живуть майже на всій території України, а от у Карпати чомусь не подаються. Орнітологи вважають, що цих птахів у нас не менше ніж 50 тисяч пар.

Свою назву бджолоїдки набули з вини пасічників. Саме вони мають зуб на цих птахів, багато хто жорстоко розправляється з ними — через те, що харчуються «божими комахами», а відтак, на думку своїх противників, призводять до зменшення урожаю меду. Однак претензії пасічників несправедливі - частка бджіл у раціоні бджолоїдок становить лише один відсоток. Більше того, бджолоїдки полюють здебільшого на великих трутнів, а не на менших — робочих бджіл. А ще бджолоїдки не дають привільного життя шершням, кожен з яких за своє життя знищує від 50 до 100 домашніх бджіл. Тож цих симпатичних птахів можна назвати санітарами пасіки…

— Це надзвичайно гарний птах! — розповідає кореспонденту «Високого Замку» доктор біологічних наук Андрій Бокотей. — У нього багато різних яскравих кольорів, зокрема пурпуровий, блакитно-зелений, жовтий. Справді харчується сітчастокрилими, тобто бджолами. Пасічники його люто ненавидять і знищують, де тільки і як тільки можуть. Це протизаконно, бо бджолоїдка перебуває під захистом Бернської конвенції. Цей птах не заслуговує на жорстоке ставлення до себе, бо, крім бджіл, споживає багато інших комах, зокрема тих, які є шкідниками.

Бджолоїдки ловлять багато інших перетинчастокрилих: ос, джмелів, бабок- «гелікоптерів», жуків, коників. Щоб бути ситій самій і щоб нагодованою була малеча, за день одна бджолоїдка змушена впіймати понад дві сотні комах. Тож ця птиця не тільки гарна, а ще й працьовита…

Схожі новини