«Вкладала у свою творчість любов, добро, перемогу добра над злом»
У Національному музеї імені Андрея Шептицького – виставка робіт знаменитої народної художниці Марії Примаченко «Дарую Україні!»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/468408/pryimachenko.png)
Виставка, що експонується у п’ятьох залах Музею імені Андрея Шептицького, а це 89 робіт, – пізній період творчості Марії Примаченко, тобто це полотна, створені за останні десять років її життя. Роботи для виставки надав із приватної колекції мистецтвознавець, академік Едуард Димшиц, який збирав цю колекцію протягом 30 років. Про це журналістці “ВЗ” розповіла завідувачка відділу народного мистецтва Національного музею імені Андрея Шептицького у Львові Любава Собуцька.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/08/vystavka.png)
– В експозиції представлені роботи кінця 80-х – початку 90-х років минулого століття, – каже пані Любава. – Останні десять років свого життя художниця провела у ліжку, але навіть у такому тяжкому стані змогла створити ці роботи. Тематично повторила ті сюжети, які створювала раніше. Це життєрадісні композиції.
– Як проста сільська дівчина стала відомою художницею?
– Так, Марія Оксентівна народилася у звичайній родині у селі Болотні, але її мама була відомою вишивальницею. Вона не “перевишивала” взори від інших людей, а сама створювала композиції. Такого мистецтва навчила і свою доньку Марію. Перед Другою світовою війною на Полісся приїхала київська дослідниця Тетяна Флору, яка гідно оцінила роботи Марії Примаченко й запросила дівчинку до столиці відвідати експериментальні майстерні при Лаврі (там навчалися народні майстри). Їй було важко, бо рідко виїжджала зі села Болотні, адже хвороба – поліомієліт, яким була вражена у дитинстві, давалася взнаки.
– Чому тварини, яких малювала Марія Примаченко, не завжди відповідають своїм образам?
– Усіх тварин художниці можна поділити на дві групи – справжні тварини, які жили на Поліссі, і фантастичні чудовиська. Здебільшого тих тварин, які її оточували, Марія Примаченко малювала веселими, життєрадісними, завжди олюднювала свої образи, бо хотіла своїми композиціями щось розповісти людям. У кожній роботі закладена ідея, мораль чи навіть прислів’я або фраза з пісні. А ось цими страхітливими чудовиськами, яких малювала, намагалася передати трагедію, біль, те, з чим не могла змиритися. До прикладу, робота “Атомна війна, будь проклята вона”, що представлена в експозиції. Або чудовисько, що п’є горілку, – робота, присвячена темі алкоголізму, бо майстриня осуджувала пияків.
– Дехто переконує, що у час війни не зовсім доречно проводити концерти, ставити спектаклі чи відкривати виставки. Яка ваша думка, пані Любаво?
– Кожній людині, особливо у такий тяжкий час, потрібна хвилинка для відпочинку, хвилинка радості. До прикладу, виставка Марії Примаченко випромінює добро. Тому, за можливості, треба, щоб працювали виставкові зали. Я зауважила, які цими вихідними були черги до нашого музею. А це свідчить, що людям це потрібно. Треба переключатися зі страшних подій на щось кольорове і позитивне, а виставка Марії Примаченко – як заспокійлива таблетка... Бо художниця вкладала у свою творчість любов, добро, перемогу добра над злом. Цими істинами народна художниця поділилася з нами у своїй творчості. Ще 1966 року її творчість гідно оцінили – Марія Примаченко отримала Шевченківську премію за цикл робіт, який вона назвала “Людям на радість”.