Прикарпатський сир за європейськими технологіями

У мальовничому селі Чесниках, що неподалік Рогатина, функціонує кооператив «ЕКОМ», де згуртувалися місцеві власники корів. Очолює його Олег Журавінський, котрий багато років варить «Чесниківський сир»

Олег та Ольга Журавінські уже не один рік виготовляють якісні сири за європейськими технологіями. Фото Михайла Вишньовського та з архіву Олега Журавінського.
Олег та Ольга Журавінські уже не один рік виготовляють якісні сири за європейськими технологіями. Фото Михайла Вишньовського та з архіву Олега Журавінського.

«Майже десятиліття тому я наважився на ризик – узявся за справу, яку до того ніколи не ро­бив. Результат потішив», – роз­повідає чоловік.

Усе починалось 2012 року, коли в селі не було куди реалі­зовувати молоко. Тоді селяни за сприяння Західноукраїнського ресурсного центру об’єднали свої зусилля.

Спочатку хотіли збирати і пастеризувати білопінну про­дукцію, а потім постачати її освітнім та медичним закладам. Але згодом вирішили виготов­ляти сир. Так розпочався до­вгий шлях проб і помилок.

Перші головки пан Олег із дружиною Ольгою варили на побутовій газовій плиті. Зараз мають просторе приміщення з сучасним швейцарським об­ладнанням.

Молоко закуповують у до­могосподарствах Рогатинщини (не далі, ніж за 30 км від дому). Якщо раніше в кооператив вхо­дило лише п’ять господарств, то нині – близько 50. Колись здавали до 40 літрів молока на день, а тепер – понад 400 лі­трів. За сприяння українсько-канадського проєкту «Розвиток молочного бізнесу в Україні» та його партнера – Львівської аграрної дорадчої служби – на­віть створили дві сімейні молоч­ні ферми.

У сироварні господаря функціонує сучасне швейцарське обладнання.
У сироварні господаря функціонує сучасне швейцарське обладнання.

«Сьогодні у селі невигідно тримати 1-2 корови. Натомість дуже перспективні маленькі сі­мейні ферми, в яких доглядають 10-15 тварин. Тоді є можливість використовувати продукцію для власних потреб та ще й за­робляти на ній. Це підтверджує приклад нашого кооперативу», – каже Олег Васильович.

Технологічно «поставити на ноги» процес сироваріння до­поміг прикарпатцям нідерланд­ський фахівець Фейко Лантінг, котрий приїхав у Чесники 2014 року як учасник програми екс­пертної допомоги. Завдяки йому вдалося виготовити сир за всіма правилами. І досі базова рецептура не змінилася, незва­жаючи на численні вдоскона­лення та «шліфування» процесу.

Наступного року у село при­був швейцарський фахівець Нор­берт Бурі. Відтоді він відвідував Чесники 30 разів. Робить це на­віть тепер, незважаючи на війну.

«Чесниківський сир» уже давно вийшов за межі, пропи­сані колись програмою. Нині це якісний локальний продукт частково з нідерланським і швейцарським бекґраундом. Тому користується чималим по­питом серед споживачів.

Схожі новини