Прикарпатський сир за європейськими технологіями
У мальовничому селі Чесниках, що неподалік Рогатина, функціонує кооператив «ЕКОМ», де згуртувалися місцеві власники корів. Очолює його Олег Журавінський, котрий багато років варить «Чесниківський сир»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/467802/syr.jpg)
«Майже десятиліття тому я наважився на ризик – узявся за справу, яку до того ніколи не робив. Результат потішив», – розповідає чоловік.
Усе починалось 2012 року, коли в селі не було куди реалізовувати молоко. Тоді селяни за сприяння Західноукраїнського ресурсного центру об’єднали свої зусилля.
Спочатку хотіли збирати і пастеризувати білопінну продукцію, а потім постачати її освітнім та медичним закладам. Але згодом вирішили виготовляти сир. Так розпочався довгий шлях проб і помилок.
Перші головки пан Олег із дружиною Ольгою варили на побутовій газовій плиті. Зараз мають просторе приміщення з сучасним швейцарським обладнанням.
Молоко закуповують у домогосподарствах Рогатинщини (не далі, ніж за 30 км від дому). Якщо раніше в кооператив входило лише п’ять господарств, то нині – близько 50. Колись здавали до 40 літрів молока на день, а тепер – понад 400 літрів. За сприяння українсько-канадського проєкту «Розвиток молочного бізнесу в Україні» та його партнера – Львівської аграрної дорадчої служби – навіть створили дві сімейні молочні ферми.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/syr2.jpg)
«Сьогодні у селі невигідно тримати 1-2 корови. Натомість дуже перспективні маленькі сімейні ферми, в яких доглядають 10-15 тварин. Тоді є можливість використовувати продукцію для власних потреб та ще й заробляти на ній. Це підтверджує приклад нашого кооперативу», – каже Олег Васильович.
Технологічно «поставити на ноги» процес сироваріння допоміг прикарпатцям нідерландський фахівець Фейко Лантінг, котрий приїхав у Чесники 2014 року як учасник програми експертної допомоги. Завдяки йому вдалося виготовити сир за всіма правилами. І досі базова рецептура не змінилася, незважаючи на численні вдосконалення та «шліфування» процесу.
Наступного року у село прибув швейцарський фахівець Норберт Бурі. Відтоді він відвідував Чесники 30 разів. Робить це навіть тепер, незважаючи на війну.
«Чесниківський сир» уже давно вийшов за межі, прописані колись програмою. Нині це якісний локальний продукт частково з нідерланським і швейцарським бекґраундом. Тому користується чималим попитом серед споживачів.