Півкілограмові лимони дозрівають… у лісі
На Волині вже кажуть: найкраще місце для вирощування лимонів – тутешні діброви
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/467801/lymon.jpg)
Бо ж у державному підприємстві «Маневицьке лісове господарство» отримують 600-грамові цитрусові плоди, які за споживчими якостями не поступаються своїм тропічним «родичам».
Ще у 2019 році для теплиці, де плекають посадковий матеріал для лісовідновлення, підприємство закупило 55 саджанців Пандерози. Це природні гібриди усім відомого лимона та мало знаного цитрона, що дає довгасті, наче грона бананів, кисло-солодкі плоди помаранчевого кольору. Згадані саджанці чудово прийнялися, пішли у ріст. Нині вони щедро родять і тішать око.
Під час цвітіння складається враження, ніби вишикувалися рядочками пишні букети квітів у великих вазах. А витончені аромати поширюються навкруги. У теплиці панує справжня тропічна свіжість: одні рослини квітнуть буйно, а на інших обважнілі плоди наливаються соком.
І хоча волинські ліси – не тропіки, однак їхні господарі добре знаються на вирощуванні екзотів. Дивина, але у Маневицькому лісовому господарстві збирають щедрий урожай цитрусових. Тут кожне лимонне деревце дарує 10-20 плодів вагою близько пів кілограма. А перший удався найпузатішим – потягнув аж на 640 грамів!
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/07/lymony2.png)
Працівниці теплиці впевнені, що за кілька років зможуть одержати кілограмові цитрусові. Лише потрібно набратися більшого досвіду.
– Урожай лимонів перевершує наші сподівання, – розповідає робітниця підприємства Зінаїда Голодюк. – Бо ми турбуємося, щоб рослинам було максимально комфортно. Вони навіть без підживлення чудово адаптуються до тепличних умов, цілодобово одержують світло. Температуру підтримуємо від 10 до 30 градусів тепла (залежно від пори року). Важливо не доводити лимони до крайнощів: деревця однаково страждають від перезволоження ґрунту та пересихання. Їх поливаємо помірно.
Пані Зінаїда ділиться деякими секретами. Каже, цитрусові найбільше люблять обприскування з пульверизатора – щоб листя вкривалося крапельками води. А колеги переконують: у цієї господині «легка рука»: що не посадить – усе щедро родить.
– Оглядаючи щодня деревця, визначаю, які слід підлити чи підсапати, – каже жінка. – Адже можуть захворіти, якщо не дотримуватися правил вирощування і догляду. Навесні крону лимона необхідно підрізати, аби пришвидшити плодоношення. Пагони найнижчих гілок також видаляють.
Розмножуємо лимони вегетативним методом, використовуючи живці здерев’янілих гілок. Вони добре приживаються і нарощують кореневу систему. Саджанці даємо для лісництв, шкіл, дитячих садків, храмів.
Цікаво, що плоди дозрівають півроку. Але, повірте, варто того чекати! Смак таких гібридів не надто кислий, хоча вітаміну С є стільки ж, як у звичайних сортів.
Вирощені у лісовому господарстві лимони потрапляють на переробку у консервний цех підприємства. Пані Зінаїда наголосила, що Пандероза дуже популярна і чудово приживається у домашніх умовах.
А чи не означає це все, що у волинському краї зроблено перші кроки до створення справжнього лимонного лісу…