«Львів зустрічає» переселенців
Безкоштовні екскурсії парками та мистецькими просторами
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/454596/ekskursia.jpg)
Львів прийняв кількасот тисяч переселенців з інших регіонів України, де тривають бойові дії. Чимало з них мешкають в орендованих квартирах, хтось – у школах, культурних закладах, спортивних установах... Усі потрохи звикають до життя у нових умовах, знайомляться з містом Лева, з традиціями Галичини.
Аби переселенці почувалися комфортніше, низка організацій і мистецьких установ організовують для них проєкт “Львів зустрічає”. У рамках проєкту – безкоштовні екскурсії центром Львова. З такою ініціативою виступив артменеджер, куратор «Я Галерея» Павло Гудімов. Каже, “Львів зустрічає” – це про мистецтво, колоритні прогулянки містом, спілкування й знайомство переселенців з містом Лева.
На першу екскурсію Стрийським парком прийшли аж 150 осіб, хоча очікували не більше 40. До програми приєдналася й журналістка “ВЗ”. Серед гостей – кияни, харків’яни, одесити, сумчани, запоріжці... Більшість з них у Львові вперше. “Найбільше вражають історичні пам’ятки та вуличні скульптури. Шкода, що скульптури біля церков та історичних будинків замотані спеціальним матеріалом, щоб захистити їх від бомбардувань, – поділився враженням киянин Дмитро. – Я з родиною уже прогулювався центром, вивчав пам’ятки. Ми це зробили на другий день після переселення у львівське орендоване помешкання. Коли дізнався про безкоштовну екскурсію, не роздумував”.
Переселенці, з якими я спілкувалася, в один голос кажуть: галичани – дружні й гостинні. У Львові допомагають людям зі Східної України і в гуманітарних штабах, і на вулиці підказують, де знайти потрібні магазини, ринки, кнайпи... “Я із Запоріжжя. Враження від Львова справді теплі, – каже учасниця екскурсії Олександра. – Шкода, що раніше сюди не приїхала, і що тільки війна змусила мене відвідати це прекрасне місто. Найбільше сподобалися Стрийський парк, Оперний театр, площа Ринок, проспект Свободи... А ще ми милувалися пам’ятником Івасюку. Коли ходиш вулицями старовинного міста, забуваєш, що ще вчора тікав від бомб”.
“Велика проблема – травмованість нашого суспільства, травмованість людей, які пережили бомбардування й воєнні дії, – каже Павло Гудімов. – Львів зараз є містом-укриттям. Розуміємо, що багато людей потрапили сюди вперше. Тому виникла ідея зробити для них програму. Спочатку був тестовий режим. Коли провели прогулянку Стрийським парком, зрозуміли, що це працює добре. Прийшли понад сто переселенців і навіть корінні львів’яни. Мистецька виставка у «Я Галерея» зібрала 55 людей, а це вже аншлаг”.
Серед організаторів екскурсій для переселенців – Управління екології та природних ресурсів Львівської міської ради. Його керівниця Олександра Сладкова особисто показала гостям кілька парків міста Лева – Стрийський, імені Івана Франка, “На Валах”... “Відпочиваємо під час екскурсій парками, набираємось позитивних вражень, – каже пані Сладкова. – Екскурсії намагаємось робити не історичні, а показати парки через наш особистий зв’язок із містом. За дві години мандрівок парками побачили стільки усмішок, скільки ми не бачили за ці страшні три тижні”.
Наступного тижня переселенці зможуть ознайомитися з львівським музеєм “Територія терору”.
Читайте також: «Дядя Вітя» віддав війську кабана – щоб наблизити перемогу»