«Художники – як рентген. Суть зла за фальшивою оболонкою бачать швидше, ніж політики…»
Митець Олег Шупляк воює з ворогом своїми картинами
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/454189/mordor.jpg)
Працівникам творчого цеху властиво бачити більше, ніж простим смертним, до того ж – бачити наперед. Цим даром володіє і автор дивовижно енергетичних картин-двовзорів Олег Шупляк.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/03/kartyna.jpg)
Кілька років тому з-під пензля цього художника, відомого своєю активною громадянською позицією, народилася «пророча» робота «Мордор». Це – своєрідний переспів на сучасний лад епічного полотна Пабло Пікассо «Герніка», створеного у 1937-му. «Мордор» Шупляка – про сучасну росію і її людиноненависницький режим. Нацисти своїми літаками дотла зруйнували мирне іспанське містечко Герніку, вбили майже дві тисячі його жителів. А рашисти ось уже вісім років плюндрують Україну, з особливо цинічною жорстокістю роблять це останні три тижні. Картина Олега Шупляка вражає своєю актуальністю – з огляду на бомбардування Києва, Маріуполя, Харкова, Бучі, Ірпеня, Гостомеля та десятків інших населених пунктів України… Із художником розмовляємо про війну і мобілізоване нею мистецтво.
– Картину «Мордор» я намалював ще у 2018 році. Вона навіяна війною росії проти України, – розповідає Олег Шупляк. – За іронією долі, у нинішні драматичні дні Facebook самостійно підгадав мені про це…
У картині я зберіг стилістику, колорит Пікассо. Його знамениту картину мені пощастило бачити в оригіналі – у Музеї королеви Софії. Саме перебував в Іспанії зі своєю виставкою, яку експонували у мерії одного з районів Мадрида. Тож гріх було не подивитися на роботу світового майстра. Споглядання «Герніки» наживо підштовхнуло мене до створення її алюзії, римейку. У «Мордорі» я використав власну техніку, прийом двовзорів – коли з різних елементів складається портрет. У цьому випадку намалював збірний образ агресивної росії. Картина складається з багатьох промовистих деталей – кремль, його правителі, зокрема путін (ПНХ), медведєв (дімон), лавров – «грустная лошадь», літаки, кров, убиті діти, крик і сльози матерів. У лівому нижньому кутку картини – цар Іван Грозний, який душить свою дружину… Я передав образ російського насилля над народами, його хижацькі манери – вбивати, ґвалтувати, душити, придушувати, топити у крові.
Пригадаю дещо з історії «Герніки». До Пікассо, який перебував в окупації, прийшли фашисти з фотографією його роботи і запитали: «Це ви зробили?». І почули відповідь: «Ні, це зробили ви!». Так само я хотів показати обличчя росії, яким воно є упродовж багатьох останніх століть.
На жаль, світ не завжди хотів помічати зло. Бачить його лише тоді, коли спадає маска і пелена з очей. А художники це відчувають швидше, за фальшивою оболонкою, як рентген, бачать суть. Сотні років росія проводила загарбницьку політику, була тюрмою народів – її сутність не змінилася і зараз. Вона залишатиметься такою доти, поки цей карфаген не буде знищено…
– Ви цю свою картину десь експонували?
– Ні.
– А зараз, як мовиться, сам Бог велів…
– Додав би до неї ще деякі деталі, але суті це не змінило б. Може, виставлю її після війни. Готовий заново виконати її у будь-яких масштабах, навіть у таких великих, як намалював свою «Герніку» Пікассо.
– Знаю, що активно зреагували на появу «Мордора» ваші шанувальники у соцмережах…
– Один із читачів прокоментував його так: «У мене цими днями «Герніка» з голови не виходить». Люди зрозуміли мій задум…
– Поза тим, бачив докори на вашу адресу. Один росіянин в’їдливо зазначив (цитуємо мовою оригіналу): «Дешевенько, Олег, нельзя так опускаться художнику».
– Це написав один з так званих ватників. Прийде час, їхній феномен ще доведеться дослідити соціологам, психологам, медикам. Зашорені «руським міром», ці особи живуть у своєму дивному світі, перебувають в якійсь Матриці…
В Інстаграмі у мене понад 40 тисяч підписників. Крім своїх робіт, у ці дні викладаю туди фото-, відеодокументи, які показують, як росіяни вбивають мирних українців, зокрема під Енергодаром. А мені “ватники” пишуть, що це відео – постановочне. Або показую відеосвідчення збитого російського льотчика, а мені мої інстаграмівські друзі з росії твердять, що цей льотчик – «нє наш». Мовляв, «храбриє русскіє воїни в плєн не сдаются». На ролики, де сотні полонених російських солдатів стоять на колінах, мені відписують: «Ето всьо – фейкі». Складається враження, що Голлівуд знімає в Україні фальшиве кіно для росіян – щоб їх обманути. Приголомшує, наскільки люди живуть ілюзіями.
Публікую ці відео не для росіян, щоб їм щось довести. У цьому немає сенсу. Вони колись самі прозріють. Їхній вихід з Матриці буде болісним. І страшним – для них же. Це називається когнітивним дисонансом – людина наче у паралельній реальності. Це ніби приземлився корабель з інопланетянами: всі бачили їх у фільмах, але коли уздріли на власні очі – це повністю перевертає свідомість. Думаю, російських “ватників” чекає це попереду. Моє завдання зараз – використати свій ресурс з такою великою кількістю підписників, щоб донести правду до зарубіжної аудиторії. Вона не розуміє, що відбувається у нас. У відповідь на мою інформацію дехто обзиває, блокує. Але я продовжую робити свою справу.
Згаданий вами росіянин – один з таких типажів. Випускник Воронезького університету, нині мешкає у цивілізованій Німеччині, але все одно “ватне” “помрачєніє ума” присутнє у ньому. І це надовго. Відповів йому так: якщо Пікассо можна було засуджувати фашизм, то чому мені не можна показувати обличчя рашизму?
– У вашому доробку від 24 лютого, початку великомасштабного вторгнення росії, з’явилося багато політичних карикатур. Наскільки сильною є ця зброю – сатира?
– Мої карикатури – це швидка реакція на актуальні події. Приходить ідея, кілька штрихів олівцем – і робота готова. Розмальовувати нема потреби. У карикатурі основне – зміст. Сміх над ворогом – це різновид боротьби з ним. Так було у всі часи. Для Гітлера одним із найбільших ворогів був комік Чарлі Чаплін, який пародіював біснуватого фюрера. Гостра сатира деморалізує противника і водночас піднімає дух нашого воїнства. Суджу це з відгуків на свої роботи.
– Що можуть зробити інтелектуали для того, щоб протистояти війні? І чим небезпечна їхня мовчанка?
– Нас атакують не тільки ракетами. Через ворожих ботів у соцмережах іде потужна інформаційна війна за мізки людей. Ці боти намагаються посіяти паніку серед нас – щоб зламати волю до опору. Бо психологічно зламану людину можна легко, як перелякане ягнятко, вести на заклання. Але, як показують події, наші вороги дуже прорахувалися. У тому числі завдяки тому, що багато українських блогерів, письменників, музикантів, журналістів, художників своєю правдою відбивають ці психологічні атаки. Роблять це так, як у фантастичних творах світло Сонця знищує навали міфічних чудовиськ-орків, вампірів…
До слова, коли в Інстаграмі почав постити матеріали про злочини РФ, хтось з Японії написав: «Я думала, що це – мистецька сторінка. Відписуюсь». А їй відповіли: «Мистецтво, яке не є історичним і критичним, є лише прикрасою. Олег Шупляк є художником, а не декоратором, а також є резидентом (громадянином своєї країни). Це не була б мистецька сторінка, якби він не говорив про це безпосередньо чи через свою роботу. У цьому вся справа!».
Хочу нагадати: війна у нас іде на всіх фронтах. Тому треба тримати всі фронти. Інформаційний – у тому числі. Кожен робімо свою справу – і все буде добре. Усе буде Україна!
Читайте також: «Мистецтво лікує. Арт – саме та потрібна «пігулка»