Бабський тиждень перед Великим постом
Жінкам дозволялось чоловіків впрягати у вози й на них їхати, а дівчатам – свататись до кавалерів!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/452954/pexels-karolina-grabowska-4084927.jpg)
Традиційно останній тиждень перед початком Великого посту називається Сиропусним. Обмежується вживання скоромних страв, дозволяються, крім пісних, лише молочні продукти. Тож здавна українські столи багаті на страви із сиру, особливо вареники, що аж купаються в маслі. Тому ще цей тиждень називають Масним. А в окремих регіонах України й досі кажуть – Колодка, або Бабський тиждень. З російською Маслєніцею вони не мають нічого спільного!
Український вареник – символ жіночого лона
Ось як про нашу Масницю згадує український етнограф та громадський діяч Микола Маркевич ще у 1850(!) році. У газеті «Петербуржские ведомости» в дописі дослідника йдеться: «Наприкінці лютого приходить Масниця. Жінки волочать колодку, тобто йдуть від хати до хати й прив’язують парубкам та незаміжнім дівчатам невеличку колодку до ноги як покарання за те, що не стали до шлюбу в минулий М’ясоїд (від попереднього посту. – Авт.). Цю колодку можна зняти лише за певний викуп. На зібрані гроші святкують, але замість млинців московських подають вареники зі сметаною. На Масницю це – головна страва».
Свято Колодія бере свій початок ще з праслов’янських часів, до хрещення Київської Русі. Так наші предки зустрічали весну, пробудження природи й народження нової родини. Власне, Колодій – це сонячний бог, який щороку воскресає навесні, він же бог шлюбу, примирення та взаєморозуміння й приходить, аби допомогти людям відновити втрачені за зиму сили.
Кожен день святкування Колодія інакше називався. Так, у понеділок «колодка народилася» (беруть полінце і його сповивають), у вівторок «хрестилася», середа – «похрестини», в четвер – «помирала», у п’ятницю її «хоронили», а в суботу «оплакували». Причому насправді жодних сліз не було. Навпаки, так жартували-сміялися, аж животи рвали. У неділю ж Колодку «волочили» від хати до хати, де були неодружені парубки та дівчата. Тоді разом з Колодієм повинні були вмерти усі злі та ворожі сили.
Головною стравою у ці дні вареники із сиром були не випадково. Вони символізували плодюче жіноче лоно. А Колодка втілювала чоловіче начало – прутень (статевий орган).
Російський млинець – головна страва… поминок
Гуляння на Масницю називали ще «жіночими», а тиждень Масниці – Бабським. Бо молодицям дозволялося робити з чоловіками все що завгодно. Жінки своїх благовірних могли навіть у воза впрягти і так їхати до шинку, де тривали забави. А дівчатам дозволялося у ці дні свататися до парубків, й ті відмовляти не сміли.
У шинку на «жіночій судній раді» вибирали покарання не лише холостякам та холостячкам, а й їхнім батькам – за те, що «погано вчили своїх дітей». Звісно, усе обходилось жартами. Молодим наказували: «Не женився єси, то колодку носи!» А зняти Колодку із себе можна було за могорич чи виконавши іншу забаганку жіноцтва – скажімо, затанцювати чи заспівати.
А в російської Маслєніци – зовсім інша традиція. Там споконвіків у цей час «хоронили зиму» – богиню мороку та смерті! Тому й готували ритуальну страву, яка до XIX ст. у північно-східних губерніях була під час поминок основною на столі – млинці (бліни). А на площах спалювали опудало. Назву «Сырная седмица», пояснюють науковці, росіяни запозичили в українців, адже по-їхньому мало б звучати «Творожная седмица».
І ще один штрих зі святкування росіянами останнього тижня перед Великим постом, який увійшов в історію завдяки Річарду Ченслеру, англійському мореплавцю. У 1553 році, відвідавши ті краї, він написав: «На Масляницю росіяни не їдять нічого, крім молока і масла. Однак я думаю, що в жодній країні не буває такого пияцтва»…
Отож запам’ятаймо й не плутаймо: українці на Масляну святкують продовження життя та роду з варениками, а росіяни відзначають похорон зими зі своїми блінами.