«Усі мої роботи – як рідні діти. То хіба можу їх продати?»
Світлана Дячук з Волинської області вишиває образи і картини. Але жодної не продала, а створила у хаті музей
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/449006/vyshyvanka.jpg)
Скільки разів дивилася на вишивані речі і дивувалася – як людині Всевишній дав такий хист? Бо не вмію голки тримати у руках. І для мене вишити навіть елементарну серветку – вища математика... А от для 62-річної медсестри Світлани Дячук зі селища міського типу Локачів, що на Волині, вишивання – спосіб реалізації, відпочинку і релаксу.
Світлана Володимирівна вишиває з дитинства. Колись вишивали бабуся і мама, тож прищепили пані Світлані любов до прекрасного змалку.
– Коли мої двоє дітей ще були маленькими, – розповіла пані Світлана, – часу на вишивання було менше. Але з роками діти ставали дорослішими, часу на них треба було витрачати менше. Тож знаходила кілька хвилин щодня на вишивання.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/12/IMG-0098.jpg)
– А коли вперше взяли до рук голку й полотно?
– Я пасла гусей і вишивала “доріжки”. Мабуть, мені тоді було не більше шести років. Страшенно засмутилася, бо мою першу вишивку телятко пожувало. Але цю роботу досі зберігаю. Моя мама була вчителькою початкових класів. Мама вишивала дуже великі картини. Зберігаю їх досі.
– Вишиваєте хрестиком?
– І хрестиком, і перетягуванням колись вишивала, а потім перейшла на складніші стилі вишивання. Останні шість років вишиваю бісером. Знаєте, колись вишивала серветочки і “доріжки” – те, що було модно. Коли діти стали дорослими, вишивала рушники для шлюбу. А з роками мені хотілося вишивати духовні твори. Оскільки живу сама, у більшості звертаюся до Бога подумки. Коли вишиваю ікону, на мене находить таке умиротворення, що, здається, більшого щастя годі й уявити. Правда, тих кольорів, які зазначені на малюнку, не дотримуюся. Маю свій стиль. Через те, мабуть, мої картини не такі, як в усіх.
– Як довго працюєте над одним образом чи картиною?
– Оскільки ходжу на роботу, то можу собі дозволити присвятити улюбленій справі близько трьох годин. До прикладу, образ розміром А-4 вишиваю за тиждень.
– Мабуть, і на замовлення вишиваєте?
– Ні. Досі жодної картини і жодного образа не продала! Усі мої роботи – як мої діти. То хіба могла би їх продати? Не можу. Навіть своїм дітям сказала, щоб не продавали ікон, які я вишила. Нехай вони завжди будуть для них оберегом. Якісь роботи помістила у рамки, однак більшість – без рамок лежить у шухлядах. Якось мене просила донька Ніни Матвієнко – Тоня, яка побачила мою виставку, продати їй одну з робіт. Я відмовила, мотивуючи тим, що не продаю вишивок. Тоні це дуже не сподобалося.
– А скільки на сьогодні маєте вишитих робіт у своєму домашньому музеї?
– Образів понад 100. На стіні у моєму хатньому музеї висить 94. Картин також маю понад 100. Усі дивуються, чому я не продаю своїх робіт. Але ж яка краса у моїй хаті! Колись робила у школі виставку своїх робіт. Потім була виставка у бібліотеці.
Читайте також: Із підручних матеріалів – казкові прикраси