Чи зцілять угорські термали нерви, втрачені на кордоні?!
На наші свята до Гайдусобосло їдуть із цілої Західної України. Відтак у басейнах курорту повно галасливих туристів...
Цієї поїздки я чекала понад півтора року. Це не відпочинок у теплих краях на морях-океанах, а вояж на термальні води, що в угорському Гайдусобосло. Бо ж і хребет-колінця можна «підтягнути», і поніжитися у теплих водах термалів. Тим більше, що державних вихідних у жовтні випало аж чотири поспіль.
Аби не втрачати дня і швидко перетнути кордон, наша туристична група виїхала ще напередодні — у середу ввечері. Жодних перекусів на заправках, бо ж черга, казали, на кордоні вже величенька зібралася. Ми ж поїхали туди, «де мало автобусів». І справді, на контрольно-пропускному пункті «Лужанка», що у Берегові Закарпатської області, перед нами стояв лише один туристичний автобус. Який, поки ми скуповували алкоголь у дьюті-фрі, поблимав нам на прощання задніми фарами… Ми швидко пройшли контроль і за кілька хвилин заїхали на угорську митницю. Задихалися в автобусі у захисних масках, а до нас ніхто чомусь не підходив. Минуло пів години, потім година, потім ще одна… На митниці — лише наш автобус. Хтось з групи почав обурюватися, мовляв, скільки ж то вже можна стояти…
Нарешті підійшли двоє митників без захисних масок і наказали усім вийти з автобуса, прихопивши зі собою все, що кожному з нас належить. Ми чемно вишикувалися перед контрольно-пропускним постом, де нам перевіряли багаж і документи… Зрештою, на усі прикордонно-переглядальні процедури ми витратили п’ять годин. Хтось пожартував: а якби, окрім нас, було ще п’ять автобусів?
Насправді так воно й було. За нами їхав автобус ще однієї турфірми зі Львова. Якщо ми о 8-й ранку вже були в Гайдусобосло, то вони приїхали аж… після обіду. От їм на кордоні угорські митники показали спражню «кузькіну мать»! До них також довго ніхто не підходив, і один пан (казали, колишній директор заводу) здійняв галас. Звісно, до них підійшли. І тут почалося! Спиртне шукали і серед речей, і там, де були продукти. Саме у цього пана алкоголю було понаднормово — по чотири пляшки на нього і дружину. Митник начебто сказав, що «ось ці пляшки треба залишити». А дядько відповів: «А не дам!». Ну нє — то нє. Склали протокол, згідно з яким конфіскували увесь алкоголь за порушення правил митного контролю і наклали штраф — 250 євро. Наступні чотири особи «підпали» під таку саму статтю. Конфіскат і штраф!
— Складання кожного протоколу тривало більше години, — розповіла керівниця тієї групи. — В автобусі — скандал. Того чоловіка мало не з’їли. У мене піднявся тиск. Але я пішла благати, щоб хоча би зменшили той штраф. «Сторгувалися», точніше, митники змилосердилися. І винуватці заплатили в касу лише по 100 євро.
— Алкоголь повернули? — запитую.
— Та де там!
Ми видихнули — нам таки пощастило, що той скандальний чоловік їхав не з нами. Але це ще не всі «митарства» українських туристів. Коли у п’ятницю ми ніжилися у термах, після обіду зустріли знайомих із Тернополя. «Ви тут уже давно? — запитали вони. — Бо ми щойно приїхали. А виїхали у середу ввечері. Наша дорога разом з митницею тривала 37 годин!». Казали, навіть консул приїжджав «розрулювати» ситуацію…
Алкоголю у тому автобусі не забрали — пасажири його просто не мали, бо це був паломницький тур. Зате усі продукти, які взяли на дорогу, довелося викинути у кошик. Не пропустили навіть ті харчі, що були герметично запаковані.
Коли ми виїжджали зі Львова, вітер зривав голову. А у Гайдусобосло здавалося, що зі сирої осені ми приїхали у теплу країну. Стовпчик термометра піднявся до 15 градусів, лагідно світило сонечко. Ну чим не курорт? Щоправда, того дня у цілющих водах Гайдусобосло, здавалося, зміцнювала здоров’я майже вся Західна Україна…
Працює термальний комплекс з 7-ї години ранку до 19.00. Вхідний квиток коштує 2800 форинтів (260 гривень) на цілий день. Якщо показати пенсійне посвідчення, навіть українське — на 500 форинтів менше — 2300 (210 гривень). Для тих, хто може відвідати терми лише у другій половині дня, також діє знижка. З 16-ї години квиток коштує 2200 форинтів, а пільговий — на 200 форинтів менше. Приємний бонус — шафка у роздягальні, за яку не треба платити.
Термальні джерела у Гайдусобосло виявили 1924 року під час пошуку джерел нафти і газу. На глибині 1024 метри зі свердловини пішла гаряча вода з характерним кольором і запахом. Бурінням керував геолог Вайна Ференц Паваї, якого вважають батьком термальних вод Гайдусобосло. Цілющу воду назвали «киплячим золотом», а маленьке містечко на сході Угорщини перетворилося на відомий бальнеологічний курорт.
Цілюща вода терм ефективна у лікуванні опорно-рухового апарату і суглобів, болю у м’язах, запальних захворювань хребта, невралгії, поліомієліту, гінекологічних хвороб і непліддя, шкірних хвороб, реабілітації після інсульту та спортивних травм. Термальна вода Гайдусобосло наділена оптимальною місткістю йоду, брому і солі, до її складу входять титан, срібло, барій, олово… До речі, вода у Гайдусобосло відрізняється від води у термах, скажімо, закарпатського Берегова. Складається враження, що сидиш у ванні, а туди налили не лише води, а й нафти. Вода має маслянисту консистенцію. Плюс запах «нафтовий», але не різкий, а навіть досить приємний.
Щодня, приблизно о 4-й ранку, басейни наповнюють свіжою водою. До сьомої, поки прийдуть перші відвідувачі, вода встигає охолонути до 36−38 градусів. Бо натуральні термальні джерела дуже гарячі — понад 70 градусів.
У внутрішній частині купальні є три басейни з термальною водою різної температури — від 32 до 40 градусів. А на вулиці з обох боків термальні басейни з різними гідромасажами, каскадами, водяними вулканами…
Наш народ уже знає, в якому басейні і о котрій годині вмикатимуть гейзери. І підходять то до одного, де вода з усієї сили лупить по спині, щоб розбити солі, то до іншого, щоб порозбивати целюліт.
Там, де вода лупить по спині і шиї, досить довго стояв один пан. Біля нього українка чемно очікувала, коли чоловік нарешті відійде. До неї підійшов, мабуть, знайомий зі словами: «Що, немає місця?». — «Та нема. От той уже довго стоїть. Може, його копнути?». І раптом чоловік під гейзером озвався українською: «Та не треба. Зараз сам відійду»…
Ми оселилися в апартаментах, де у кожному номері мали кухню з посудом. Тож проблем з харчуванням не було. У магазинах ціни приблизно такі ж, як у нас. Але нам хотілося скуштувати ще й страв угорської кухні, тож увечері пішли до ресторану. А там — жива музика і… повно українців. Замовили бограч за 2200 форинтів (200 грн) порція. Хтось брав свинячу рульку з овочевими додатками за 8300 форинтів (790 грн), яку ділили на трьох, бо порція досить велика.
Додому ми поверталися не у неділю ввечері, як спочатку планували, а в обід. На угорському кордоні нас, на диво, швидко пропустили. А от на нашій «Лужанці» автобуси «застрягли». Керівник нашої туристичної фірми зателефонувала на «гарячу» лінію. Бо вісім автобусів чекали перед нами у черзі.
За кілька хвилин пані Любі віддзвонив хтось із керівників митниці і пояснив, що попереду стоїть 70-місний автобус, у якому майже ніхто не має вакцинації, тому всі вводять у своїх телефонах додаток «Дій удома». Але ж не всі люди вміють швиденько ту «Дію» собі закачати… «То поставте той автобус у відстійник, і нехай там закачують, — обурювалася пані Люба. — Моя група — уся з паспортами вакцинації. То чого ми через невігласів маємо мордуватися у черзі?». Допомогло. За годину-півтори наш автобус вже доїжджав до Берегова…
Редакція газети «Високий Замок» дякує туристичній фірмі «Карпатія-Галич-тур» за організацію відпочинку.
Читайте також: Венеція — найелегантніше місто Європи