ВООЗ визнала хворобою синдром емоційного вигоряння
Документ набуде чинності з 1 січня 2022 року
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/437593/vyhorannia.jpg)
Як часто ви відчуваєте втому і безсилля? Чи помічаєте, що іноді не можете згадати потрібну інформацію або швидко забуваєте почуте? Немає сил на улюблену роботу чи хобі? Все частіше прокидаєтеся з відчуттям втоми, головним болем і небажанням займатися чим-небудь, часто є почуття невпевненості, безсилля, зниження уваги, зниження самоконтролю, нервозність, порушення в моториці… Ці симптоми можуть супроводжувати розвиток специфічного порушення — емоційного вигоряння, або перевтоми.
Практично постійне перебування у стані стресу, складна робота, яка вимагає повної віддачі сил, домашні клопоти, відсутність належного відпочинку та інші життєві складники призводять до того, що організм людини слабшає і настає перевтома, яка може призвести до низки небезпечних захворювань.
«Надмірне робоче навантаження, часто 24/7, стреси погіршують ситуацію, — розповідає психоневролог Ігор Василькевич. — Спочатку людина відмовляється від відвідування тренажерного залу і дотримання режиму дня, перестає планувати харчування, купувати „здорові“ продукти. Потім починає заїдати стрес солодощами чи запивати його алкоголем, однак навіть це не приносить відчуття розслаблення. Емоційно виснажена людина не в змозі співчувати комусь, постійно незадоволена своїми життєвими обставинами, фінансовим становищем, перебільшує свої помилки та невдачі. З’являються дратівливість, безсоння, загострюються хронічні захворювання, порушується обмін речовин, погіршується робота серцево-судинної системи, виникають проблеми з тиском, гормональні порушення, цукровий діабет та інші важкі захворювання».
Безумовно, кожна людина втомлюється, але щоб не було перевтоми, необхідно правильно організувати свій робочий день, — рекомендують медики. Можна заздалегідь скласти список справ, які необхідно зробити за сьогодні, головне — розрахувати свої сили і не намагатися зробити більше, ніж це можливо. Стежити за харчуванням. Збалансоване харчування — запорука здорового організму та сильного імунітету.
«Солодощі — швидкі вуглеводи. Після радості, яку вони нам дарують, рівень цукру у крові спочатку різко підвищується, через що відчувається приплив бадьорості, а потім так само різко падає, і навалюється втома, — пояснює ендокринолог Тетяна Мала. — Бажано насичувати свій організм складними вуглеводами, яких чимало, наприклад, у необроблених крупах. Вони будуть повільно засвоюватися і тривало дарувати почуття бадьорості».
— Перевтомі сприяють недавно перенесені інфекційні захворювання (в тому числі і Covid-19), щоденний стрес, недостатність і погана якість сну, неправильне харчування, відсутність фізичної активності за щоденної розумової завантаженості та «багатозадачності», — говорить кардіолог Олександра Ісаєва. — Якщо ж розслаблення довго немає, постійний високий рівень гормонів стресу може спричинити гіпертонію, безсоння, порушення роботи серця і шлунка, швидке старіння шкіри. Кілька місяців життя в такому ритмі виснажать ресурси організму. Людина буде млявою, розбитою і байдужою до всього. Ситуація ускладнюється ще й тим, що до кардіолога емоційно виснажені люди потрапляють зазвичай уже з наслідками захворювання: високим холестерином, високим артеріальним тиском, що призводить до порушення роботи серцево-судинної системи. Тоді дотриманням простих рекомендацій щодо здорового способу життя не обійтися — часто необхідне медикаментозне лікування. Тож запам’ятайте: з першими тривожними симптомами не відкладайте візит до кардіолога. Адже погодьтеся, що краще вчасно відкоригувати свій стан простою зміною поведінки, режиму сну й відпочинку, змінами у харчових звичках, аніж приймати ліки, іноді пожиттєво, й перебувати постійно під лікарським наглядом.
Щоб не було перевтоми, необхідно робити перерви на відпочинок, фізичні навантаження. На вихідних або в неробочі дні повністю постарайтеся абстрагуватися від роботи, бізнесу чи навчання. Більше ходіть пішки, вибирайтеся в парк на прогулянку, знайдіть час для заняття будь-яким видом спорту. Знайдіть можливість бодай на короткий час виїхати за місто, змінити обстановку — це покращить ваш настрій і самопочуття.
А тим часом…
Недавнє дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я виявило тривожну тенденцію: перевтома на роботі набуває ознак епідемії і щорічно стає фатальною для сотень тисяч людей.
Майже 750 000 осіб, які померли від ішемічної хвороби серця (ІХС) та інсультів, — це люди, які протягом робочого тижня працювали на 10−15 годин більше замість звичних 35−40 годин. Відтак ризик цих небезпечних захворювань зріс відповідно на 17 та 35%.
У Нідерландах міністр економіки та кліматичної політики Бас ван’т Вут взяв відпустку мінімум на три місяці «через емоційне вигоряння».