На лоджії пані Галини – «котячий гуртожиток»
Шістьох собак і кількох мурчиків утримує у власному помешканні. А ще вирощує квіти
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/436466/psy-koty.jpg)
Є люди, які ніколи нізащо не поділяться ані зайвою гривнею, ані шматочком хліба. Але є й такі, хто останню копійку віддасть тим, хто потребує. До таких належить волонтерка, біолог за освітою Галина Нагорна — людина з добрим серцем. В однокімнатному помешканні пані Галини живуть шість собак і котів. Інші мурчики просто заходять у гості. Як? Через лоджію, адже пані Галина живе на першому поверсі. Поставила драбинку, і котики заходять поїсти, водички попити, а іноді й переночувати.
Але на котячо-собачі потреби потрібні великі гроші. Іноді пенсії пані Галині не вистачає, добре, що волонтери з фоду «Здійснити мрію» допомагають.
— Дуже рідко підбираю котиків, — каже пані Галина. — У котячому будиночку, що на моїй лоджії, є віконечко з драбиночкою. Діти, які знаходять котиків на вулиці, приносять їх додому, але батьки не дозволять їх прихистити. Тоді дітки приносять котиків до моєї лоджії, а ті вже самі драбинкою підіймаються.
— З чого почалася ваша котяча колекція?
— Загалом я «собачниця». Волонтерством займаюся з 1996 року. Коли отримала нову квартиру, привезла сюди свого котика, який загинув трагічно. Потім взяла одного котика, згодом ще одного… Потім з’явилася собака, яка прожила у мене 14 років. Зараз у мене шість собак.
— А котів скільки?
— Не можу сказати (сміється. — Г. Я.). Моїх донедавна було троє, вони живуть у квартирі разом з собаками. На лоджії живуть чужі котики. Там типу «котячий гуртожиток».
— Як миряться коти й собаки?
— Таке питання у мене ніколи не стоїть. Їх примирити дуже легко. Але має бути умова: котика завжди треба годувати першим. Бо за правилами, першими мають їсти господарі. Тому коти іноді мені вилазять на голову. Потім їм я, а лише тоді їдять собаки. Це така ієрархія, яка дає можливість нормально керувати тим зоопарком, який у мене є.
— Коли я вам зателефонувала, ви сказали, що не можете розмовляти, бо вигулюєте своє «господарство», і ввечері будете зайняті…
— Так, бо вигулюю по одній собаці. Щоб не нервувати людей, що вийшла з цілим «зоопарком», виводжу на вулицю по одній. Ношу зі собою пакети — збираю екскременти після тварини. Якщо бачу, що чийсь пес також «сходив у туалет», пропоную його господареві пакет. До порядку привчаю й чужих людей. Але у три ранішні і вечірні години входить не лише вигул. Їх же треба ще погодувати, прибрати за ними, поміняти котячі ванночки, зробити вологе прибирання у помешканні. Це цілий комплекс, який виконую вранці і ввечері.
— Скільки грошей на день йде на харчування вашого «зоопарку»?
— Не знаю. У більшості випадків, коли бачу, що все закінчується, вже тоді втрачаю сон і зважуюся написати черговий пост-жебракування у соцмережах для «престарілих собак» та інтернату на лоджії. Таке відбувається останні пів року… Після смерті мого друга забрала його собаку і кота.
— Як реагують сусіди на таку чотирилапу армію?
— Дуже добре. Сусіди мені допомагають — приносять кісточки, ніхто не виявляє до мене агресії. Бо ж на вулиці я нікого не годую. У більшості випадків люди проявляють агресію, коли хтось годує на вулиці тварин, бо це суцільна антисанітарія. Мої і не мої коти їдять на моїй лоджії. Хочуть переночувати — прошу дуже. Мої собаки — усі дівчата, стерилізовані. Дівчата не смердять. Правда, були конфлікти на перших порах з одним сусідом. Тепер живемо мирно, але час від часу цей сусід «дає про себе знати» (сміється. — Г. Я.).
— Але ж ви ще й квітникарка. Як за такої кількості тварин вам вдається вирощувати орхідеї?
— У мене ніхто нічого не обгризає. Коли гуляю з собаками, котами, які живуть у хаті, приношу з вулиці траву пирій. Деякі котики самі виходять на вулицю поскубати травичку. За спеціальністю я — фізіолог рослин. Роблю все «на автоматі». Виростила сортові фіалки, продала і придбала за ці кошти мішок корму. Але ж поки ті квіти знову виростуть…