Не варто аж надто перейматися «кабальною» угодою про надра
Якщо диво станеться і настане мир (а угода ж розрахована на умови миру!), то тоді Україна перепише цю угоду, або вийде з неї. Звісно, не одразу, а через рік-другий, коли мир стане стабільнішим. Тільки не кажіть мені, що це негарно
Не варто аж надто перейматися «кабальною» угодою про надра, просто з тієї причини, що вона ніколи не буде реалізована. Навіть, якщо і буде підписана прямо зараз і без змін. Просто усвідомте, ні-ко-ли не буде виконана. Насамперед тому, що свою головну роль вона виконає зараз – коли дасть підстави Трампу заявити, що він «повертає» гроші витрачені Байденом і не допомагає Україні, а позичає їй допомогу. Для нас ця угода актуальна зараз, бо збільшить шанси, що військова допомога США у якомусь вигляді залишиться. І це теж важливо.
А далі? А далі будемо відверті – до масштабного припинення вогню ще дуже далеко. А до завершення війни – ще далі. А без цього будь-який видобуток ресурсів за участю американських громадян - просто нереалістична справа. Хоча якщо хтось з них захоче стати живим щитом десь на інфраструктурному об’єкті у зоні корисних копалин – тоді велкам прямо зараз!
Але якщо диво станеться, і настане мир (а угода ж розрахована на умови миру!), то тоді Україна перепише цю угоду, або вийде з неї. Звісно, не одразу, а через рік-другий, коли мир стане стабільнішим. Тільки не кажіть мені, що це негарно. Дуже навіть гарно, бо в сучасному світі міжнародні угоди виконують тільки тоді, коли це вигідно сторонам. Бо у міжнародній системі немає ні суду, ні виконавчої служби, ні поліції, які би гарантували їх виконання. І ми це добре знаємо – і на прикладі далекого Будапештського меморандуму і недавньої 10-річної безпекової угоди з Україною, підписану від імені США Байденом у минулому 2024 році.
Звісно, ми можемо нарватися на незадоволення Білого дому, але це буде не така проблема як зараз позбавити себе шансів на допомогу США.
Якщо ж на той час вплив США на безпеку буде таким, що скасування або переписування угоди можу спричинити війну, ну, тоді треба буде визнати, що в угоді ТАКИ Є гарантії безпеки, і вони працюють на захист України. У цьому разі варто з переписуванням угоди не поспішати, а зробити це пізніше.
Бо щось мені підказує, що після Трампа у США (а США все-таки демократія і там будуть вибори) почнеться важкий етап роботи над помилками, коли багато що ініційоване Трампом буде переписуватись.
Просто хочу, щоби ми розуміли, що коли хтось сідає грати з шулерами, він має пам’ятати, що шулери завжди виграють не завдяки правилам, а завдяки порушенням правил. І якщо ви хочете виграти, треба діяти відповідно.
Я розумію обурення тих, хто читав чернетки угоди. Але вбиватися думками як Україна буде виконувати якісь деталі у вельми ефемерному документі, замість того, щоби планувати як можна витягти з ситуації найбільше вигоди, просто наївно. Макіавеллі з нас би плакав і сміявся.