Дачниця випробувала понад дві тисячі сортів картоплі
Господиня вважає, що сортова картопля вимогливіша до умов вирощування
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/435387/bulba.jpg)
Хмельничанка Валентина Мордик протягом двадцяти років поповнює свою колекцію картоплі. Нинішнього сезону на дачі в селі Аркадіївці Лісовогринівецької громади вона висадила понад 80 сортів як сучасної вітчизняної, так і закордонної селекції! А впродовж життя ця жінка випробувала понад дві тисячі різновидів картоплі.
Темно-синя бульба — цілюща
Під кожен сорт господиня відвела окрему грядку, щоб забезпечити «генетичну» чистоту врожаю. Готуючись до посадки, пані Валентина фломастером написала на кожній бульбі назви сортів: Деліс, Катанія, Рікардо, Фламенко, Арізона, Ажур, Калинівська, Ліранда, Людмила, Муві, Адретта, Рудольфо, Естрелла, Дельфін, Леді Анна, Реноме, Примадонна…
Особливо виокремлюється картопля з жовтою, червоною та фіолетовою шкіркою і м’якоттю бульб (від ультраранніх до пізніх). Ґаздиня стверджує, що їх цінність полягає у підвищеному вмісті антиоксидантів — використання в їжу допомагає захистити організм від багатьох серйозних захворювань. І чим насиченіший колір м’якоті, тим більша кількість антиоксидантів. А ще бульба з жовтою, червоною та фіолетовою м’якоттю — незамінне джерело природних харчових барвників…
— Ось це німецький сорт, який у народі називають Белла роза, — показує пані Валентина. — Виведений на початку нинішнього століття. Він ранньостиглий, стає все популярнішим на Поділлі, бо добре родить і гарно смакує. Вже не один рік висаджую голландський Екзотик. Темно-сині бульби вирізняються цілющими властивостями, здатні вбивати ракові клітини.
Розводила овочі навіть із лушпиння!
— Чого лише не траплялося у моїй практиці! — продовжує розмову ентузіастка. — Один із популярних голландських сортів довелося розводити з… лушпиння. Коли його висаджувала, мама застерігала: «Ти не розумієш, що дарма працюєш?! Нічого не виросте з цього сміття». А восени я зібрала 15-літрове відро бульб. Порція такої картоплі в європейських ресторанах коштує пів середньомісячної зарплати українця. А сорт Рудольф розвела з однієї картоплини, за яку колись заплатила сто гривень. Розрізала її на чотири частинки, що мали по два вічка, і кинула у землю. Відтак із кожного куща було кілограм бульб!
Можна сказати, що сорти картоплі пані Валентина вишукує по усій Україні й державах ближнього зарубіжжя. З поїздок, окрім гостинців для рідні, привозить також бульби! В Одесі, наприклад, купила кілька картоплин сорту Банан, який виведено в Ірландії за участі голландських селекціонерів. У Польщі ж придбала п’ять кілограмів картоплі Добжа. Щоправда, кордон перетнула лише з кількома бульбами, бо решту «скинула» — боялася, аби не затримали митники.
Господиня вважає, що сортова картопля вимогливіша до умов вирощування. Тому щороку садить її під лопату (з донькою Тетяною), «щоб трактор не пошкодив репродуктивний матеріал, бо він дорогий». І відкрила ще один секрет рекордного врожаю: чим вищі гребені землі нагорнете на центральне стебло, тим більше бульб зав’яжеться під кущем.