Комуністи викрали з церкви великий діамант
Аби знайти скарб, били стіни та мало не розібрали стелю...
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/434789/diamant.jpg)
У селі Кураш Дубровицького району Рівненщини красується старовинна церква Преображення Господнього. Свого часу її обдаровували відомі люди краю. Зокрема, великий діамант у храм зі своєї скарбниці пожертвувала місцева багатійка… Про те, куди він подівся, старожили згадують зі сумом.
Кураські гори, що розкинулися поблизу, облюбували ченці ще в часи зародження у Київській Русі християнства. Край був свідком набігів турків і татар, довший час господарювали у ньому поляки. Зокрема, Ядвіга Кашевська побудувала на березі річки Горинь великий маєток і приїжджала сюди на все літо. Про це та багато іншого з історії своєї малої батьківщини розповідає вчителька й краєзнавиця Надія Свищевська.
— У селі любили пани відпочивати, «куражити». А побудував нашу церкву князь Юрій Гольшанський — десь наприкінці 15-го — на початку 16-го століття. На знак вдячності Господу за те, що його родина врятувалася від ворожих набігів, — розповідає Надія Михайлівна.
У церкві зберігалося чимало старовинних писаних ікон, які дійшли фактично до наших днів. Серед реліквій був і дорогоцінний камінь, подарований місцевою польською пані.
— Камінь був величиною з яйце. Алмаз, здається, — розповідає сільський голова Соломіївської сільської ради Степан Буткевич. — Він був прозорий-прозорий, оздоблений як підвіска, і зберігався у вівтарі.
— 1961 року храм Преображення Господнього зняли з реєстрації, — переповідає сумні сторінки минувшини Надія Свищевська. — Тоді ж комуністи знищили й унікальні пам’ятки. Односельці були очевидцями, як партійці оскверняли церкву, як з гучним стогоном падав скинутий із дзвіниці дзвін, як довгими жердинами зривали зі стін давні ікони. Чинили наругу над святинею і реготали: «Ми весь світ облетіли і ніде Бога не зустріли».
Трохи пізніше прибув й один із секретарів обкому партії. І за багатьох свідків, зокрема церковного старости, членів «двадцятки» та інших жителів села, почав з ломиком у руках шукати церковні скарби. Бив по стінах та стелі, виламував дошки, а тоді увійшов за вівтар. Нишпорив недовго — у шухляді знайшов згорток, перев’язаний нитками, а всередині — діамант.
— Він розгорнув пакунок — і сяйнув коштовний камінь, — каже Надія Михайлівна. — Чиновник миттєво поклав його до кишені. Староста спробував протестувати, що перед громадою треба відзвітувати! Але партієць цинічно відповів: «Приїдете в Рівне, я вам документ з печаткою дам, що цінності вилучив». Але все це були лише слова. Де далі опинився камінь, ніхто не знає…