«Сприймайте їжу як ліки. Їжте навіть через «не можу»
Відомий лікар-інфекціоніст Ігор Гайдук розповів, як харчуватися за Covid-19, аби уникнути ускладнень та швидше повернутися «у стрій»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/429136/harchi.jpg)
Чимало «ковідних» хворих скаржаться на відсутність апетиту. Коли турбують гарячка, сухий кашель і втома, болять м’язи, горло та голова, зникає нюх і смак (не кажучи про діарею, якою нерідко супроводжується Covid-19), впхнути у себе ложку каші чи випити горнятко чаю — справжній подвиг. Побутує думка, що коли людина не хоче ні їсти, ні пити, то цього вимагає її організм. А оскільки більшість часу хворий проводить у ліжку, відтак багато енергії не витрачає, може якийсь час посидіти «на голодному пайку». Відомий лікар-інфекціоніст Ігор Гайдук розповів, чому така думка є хибною. І чим варто наповнювати шлунок, аби якомога швидше одужати та повернутися до активного життя.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/02/gaiduk.jpg)
Харчуватися за Covid-19 лікар радить, як і у випадку грипу, тобто вживати багато рідини і їсти продукти, які вважаються природними сорбентами (яблука, банани, капусту, буряк, моркву тощо). «Печінці буде легше боротися з отруйними продуктами життєдіяльності вірусу, оскільки частина токсинів „чіплятиметься“ на харчові волокна та виводитиметься з організму з випорожненнями. Ось чому важливо не допустити закрепів у хворого», — пояснює фахівець. Допоможе у цьому й дотримання відповідного питного режиму.
«Чим більше рідини споживатиме хворий (у межах розумного, звісно), тим швидше одужає. Сеча — це розчин отруйних солей. Чим більше отрути вийде з сечею, тим менше її залишиться в організмі. Крім того, не забуваймо, що всі хімічні реакції відбуваються у рідкому середовищі», — нагадав Ігор Гайдук. Важливо, щоб рідина не була ні надто холодною, ні надто гарячою, і бажано — без додавання вуглекислого газу та рафінованого цукру.
— Кави краще не пити?
— Чому? Пити можна — для тонусу, для задоволення. Кава покращує циркуляцію крові у нирках і мозку, піднімає настрій, стимулює сечовиділення (відповідно, пришвидшує виведення токсинів), — перелічує інфекціоніст. — Особливо корисною кава є для гіпотоніків. Таким без кави життя взагалі немиле (всміхається). Звісно, якщо у людини підвищений артеріальний тиск або вона не переносить цього напою, то кави їй краще не пити".
— А якщо у людини є супутні серцево-судинні захворювання, ниркові патології, порушення обміну речовин?
— Рекомендації, які я озвучив (щодо прийому рідини), стосуються відносно здорових людей. Якщо у хворого на Covid-19 є важкі супутні захворювання, мусить весь час бути на зв’язку зі своїм лікарем. І питати його не тільки які ліки приймати, коли і як довго, а й про дієту — що їсти, що пити, в яких кількостях, як часто…
— Згідно із загальносвітовою статистикою, понад 70% хворих на ковід втрачають нюх, а з ним — смак та, відповідно, апетит. Складно у такій ситуації змусити себе проковтнути бодай шматочок…
— Навіть якщо у вас немає апетиту, буквально змушуйте себе їсти волокнисті продукти — перетерту зупку, овочеві салати (якщо можете жувати). Через «не можу»! Не будете нормально харчуватися — не будете мати щоденних випорожнень, і тоді вся отрута, яка є у вашому кишечнику, почне бродити і гнити, погіршуючи ваш загальний стан. Ставтеся до їжі як до ліків. Переконаний, що таблетки нікому не смакують. Але якщо людина хворіє, то нічого не вдіє — мусить їх приймати.
— Як порадили б харчуватися тим людям, які приймають антибіотики?
— По-перше, мусять приймати антибіотики курсом, не переривати лікування, не зменшувати і не збільшувати дози, призначеної лікарем. По-друге, повинні вживати багато кисломолочних продуктів, які допоможуть швидко відновити мікрофлору кишківника. Рекомендую додатково приймати препарати на основі живих культур бактерій (пробіотики).