Племінний бик коштує понад два мільйони гривень
А важити бугай може півтори тонни!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/426986/buk.jpg)
Нині на фермах і полях не часто зустрінеш круторогих велетнів — биків, які колись були основною тягловою силою на селі… На початку року, який мине під заступництвом Білого Металевого Бика, я побувала у Львівському науково-виробничому центрі «Західплемресурси», що у селі Гряді Жовківського району.
На цьому племінному підприємстві працюють над підвищенням продуктивності тварин, народженням здорового потомства. Якщо говорити простіше — тут утримують бугаїв. Саме сюди звертаються господарі, які хочуть отримати здорових високопродуктивних тварин.
Племінних бугаїв різних порід нині на підприємстві дев’ять. З молочних порід тут представлена голштинська, а також українська червоно-ряба та українська чорно-ряба. Є також бугаї-плідники м’ясного напряму. Усі вони забезпечують високоякісним сім’яним матеріалом Львівську область і частково — Волинську. Працівники підприємства пригадують не такі далекі часи (до 2010 року), коли підприємство «покривало» пів України. Тоді тут утримували і понад 20, і навіть 42 биків…
Кожен бугай тут має свою кличку, яка внесена разом із усіма його генетичними характеристиками до спеціального каталогу. Залежно від того, який напрям скотарства, молочний чи м’ясний, хоче розвивати господарство, воно вибирає для свого стада одного чи кількох бугаїв- плідників і закуповує їхнє сім’я.
Гордістю підприємства є технічна лабораторія. Кімната простора, у ній — стерильно чисто, а довкола сучасна техніка. До лабораторії, яка обладнана німецькою лінією Mini-tub, потрапляє жива сперма. Тут спермодози фасують у мінісоломинки (паєти), на яких нанесено кличку бугая і дату, коли взяли сперму. Зберігають спермопродукцію глибоко замороженою у рідкому азоті, за температури 1960С в іншій кімнаті — у банку сперми. Зараз у ньому 200 тисяч спермодоз.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/12/Bank_spermu.jpg)
Доглядальник тварин Євген Литвин приводить бугая рудого кольору породи «лімузин». Цей бик важить одну тонну! Робота з племінними биками дуже відповідальна, навіть ризикована. Адже вага цих тварин сягає півтори тонни, до того ж вони мають запальний характер і неабиякий темперамент… Биків не можна бити, навіть кричати на них не бажано.
«Я звик до биків, а вони до мене. Головне — не боятися їх», — каже пан Литвин.
За добу племінний бик з’їдає 6 кілограмів концентрованих кормів і 10−12 кілограмів сіна. До раціону додаються також білково-вітамінні добавки та мікроелементи, 200 г цукру і 2 яйця. Інколи бики отримують й інші смаколики — моркву та листя капусти. Колись ще й сметана потрапляла до раціону, тепер уже ні.
Утримують богатирів переважно надворі. Їм потрібне сонце. Тільки взимку биків переводять у приміщення, де кожен із них має вольєр площею 5 на 5 метрів.
Для збільшення продуктивності можна закупити бугаїв-плідників за кордоном. Однак це дуже дорого — один бугай коштує близько двох мільйонів гривень.