Андре вчить українську, щоб приїхати до родичів на Волинь
Його прабабця й прадід виїхали до Бразилії 85 років тому
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/426582/brazilrodyna.jpg)
«Я нарешті зустрів свою сім’ю!» — написав щасливий Андре Вам Бік із Бразилії у соцмережах. Його корені — з волинського села Смідина, що у Старовижівському районі. Родина, яка на 85 років втратила зв’язок, лише тепер об’єдналася — завдяки наполегливому іноземцеві, закоханому в Україну.
— Наша родина розкидана по світу, — розповідає Олена Цалай, для якої Андре, як виявилося, є племінником. — По татові маємо близьких у Канаді, а по мамі, думали, в Аргентині. А виявилося, що не там, а в Бразилії.
Жінка розповідає, усе почалося з оголошення у соцмережах. Хтось розіслав по групах в Інтернеті повідомлення від Андре Вам Біка з Бразилії. Хлопець писав, що має родичів, які виїхали з України далекого 1935 року. Коли починав пошук, не знав ні адрес, ні прізвищ, ні імен, адже всі документи були втрачені. Надії на те, що знайде якусь інформацію, було мало. Та невдовзі йому стали надходити повідомлення: «Андре, це ми!».
— Але, знаєте, він тим листам не вірив, — розповідає його волинська сестричка у четвертому коліні Катя Цалай. — Як нам потім зізнався, їхні оповіді і факти, які він знав від прабабусі Тетяни, не збігалися. А прабабуся померла, як Андре було вісім років, тому у пам’яті мав від неї про Україну багато спогадів.
Та врешті-решт спрацювало «сарафанне радіо». Оголошення від Андре випадково потрапило на очі сестрі пані Олени. Вона відписала — і хлопець родину признав! Як виявилося, найкращий товариш Андре теж має в Україні по Цалаях родину.
— Коли Андре нам надіслав фотографії, відразу помітили, що бабуся Тетяна так схожа на мою маму Марію, — розповідає Олена Василівна. — Вони — тітка і племінниця, бо мама була донькою рідної сестри Тані Євлалії. Ми плакали… Згадується, мама весь час казала: «От було б добре мати хоч вісточку від них». Думала, чи живі. Так і померла у здогадках.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/12/brazilets4.jpg)
Цалаї знають про українське минуле своєї прабабусі Тані Козел небагато. Кажуть, виїжджали зі Смідина разом зі своїм чоловіком Миколою зовсім молодими. Їй було 23, йому — 25. Діток ще не мали, тож зважилися шукати щастя-долі на іншому континенті. Разом з ними подалася у нелегку подорож ще одна сім’я односельчан. Спочатку родина тримала зв’язок через листування (Таня передавала вісточки сестрі Велці), та потім він обірвався, адже у Смідин увійшла радянська влада (до 1939 р. ці українські землі належали Польщі).
Про подальшу долю прабабусі Тетяни та прадіда Миколи розповідає Андре. Спочатку бідували. Сіяли пшеницю та жито, однак це не давало зиску — ледь зводили кінці з кінцями… А «піднялися» на картоплі. Коли зайнялися фермерством, стало жити легше.
— Мій прадід дуже хотів повернутися в Україну, — написав Андреа Вам Бік. — Його сім’я, яка нині живе у Ковелі, досі зберігає листи та фотографії від нього. Була надія колись побачитися. Прадід шукав можливість повернутися десь у 60-х роках минулого століття. Але це виявилось неможливим. Сім’я вже була велика, мали семеро дітей. Помер прадід до мого народження. А от прабабуся Таня багато мені розповідала. Я чув її гарну мову — досі в мені звучить.
Андре почав самостійно вивчати українську. Спочатку допомагав онлайн-перекладач, а тепер все рідше ним послуговується, старається писати самостійно. І розмовляти. Бідкається, українська важка для вивчення, зокрема, має багато відмінків. Зате мелодійна. Андре наполегливо тренує у вимові свої «й», «сь» та «ць». До речі, відразу відмовився від спілкування зі своєю волинською родиною англійською мовою — лише українською.
— Андре настільки цікавий! — ділиться його сестра Катя зі Смідина. — Читає українську газету, яку видає діаспора. Розповідає, що подорожує по Бразилії. Там є містечка діаспор — українські, німецькі, французькі… Кожен народ робив собі маленьку державу у Бразилії. Андре поїздив, пофотографував. І млин, і українську церкву, і магазини з нашими солодощами, вишиванками і намистом. У спілкуванні легко з ним, має гарне почуття гумору, мріє відвідати Карпати й побачити сніг. Захоплюється нашими сучасними піснями, музикою. Мені здається, у нас мало українців, які люблять Україну так, як Андре.
Андре неодружений, живе з мамою. За освітою агроном, але хотів би ще стати офіцером екологічної поліції. Мріє, аби карантин закінчився, і він зміг прилетіти в Україну, аби все побачити на власні очі й усіх рідних обійняти. А ще має бажання тут знайти собі дружину й відгуляти весілля за українським звичаєм — із короваєм. А поки що замовив собі зі Смідина видання місцевої краєзнавиці про це село. Каже, це буде його настільна книга.
— Мене часто запитують, навіщо було шукати родичів в Україні, — каже Андре. — Я відповідаю: «Щоб знати своє коріння!». Я маю українську кров, і мій обов'язок знати історію своїх предків і шанувати її.
До речі, Андре вже готує велику книгу про свій рід. Тепер це для нього — справа життя.