Передплата 2025 «Добре здоров’я»

На вулицях Івано-Франківська з’являться мовні інспектори

В Івано-Франківську вперше в Україні працюватимуть спеціальні мовні інспектори. На вулицях, у громадських місцях і державних установах вони робитимуть зауваження громадянам, які говоритимуть російською мовою, — переважно вимушено переселеним особам, які мешкають у Франківську через широкомасштабне вторгнення рф

Малюнок Юлії ЛІЩЕНКО
Малюнок Юлії ЛІЩЕНКО

Із такою ініціативою виступив міський голова Івано-Франків­ська Руслан Марцінків. Майже 80 жителів столиці Прикарпаття пого­дилися бути інспекторами, працю­ватимуть на громадських засадах.

«Мовним інспектором може бути будь-хто, — зазначив мер Іва­но-Франківська пан Марцінків в ефірі одного з телеканалів. — Для мене важливо, щоб Івано-Фран­ківськ залишався україномов­ним. Тут стало більше чути росій­ську мову. Інспектори робитимуть зауваження людям, які розмов­лятимуть у публічному просто­рі російською. Будуть казати їм так: „Якщо вам важко говори­ти українською, то є онлайн-кур­си української мови, пройдіть навчання, і вам буде легше спіл­куватися українською“. Положен­ня щодо діяльності мовних інспек­торів на виконавчому комітеті ще не затвердили, але пів сотні людей зголосилися ними бути. Треба сте­жити за дотриманням мовного за­конодавства, зокрема, під час об­слуговування у магазинах, кафе».

«Щоб стати мовним інспек­тором, треба заповнити анке­ту, потім пройти у нас співбесі­ду та навчання стосовно того, як доведеться працювати, — сказав Руслан Марцінків у коментарі для „ВЗ“. — Не будемо оплачувати ро­боту інспекторів, але подаруємо їм від міста книжки — українську лі­тературу добрих місцевих видав­ців. Так будемо стимулювати на­ших інспекторів. Вони пройдуть дводенне навчання, де будуть елементи психологічної роботи: як правильно спілкуватися? Це перший досвід в Україні. Країни Балтії мали своїх мовних інспек­торів на законодавчому рівні, а ми впроваджуємо інспекторів на міс­цевому рівні. Все запрацює - все буде гаразд».

Запитую, хто ці люди, які бе­руться наводити лад з мовним пи­танням в Івано-Франківську? «80% - жінки, 20% - чоловіки, — відповів Руслан Марцінків. — Серед потен­ційних мовних інспекторів бага­то людей старшого покоління, во­лонтерів, учителів. Хоча є і молоді люди, їх десятеро».

Мовні інспектори, каже пан Марцінків, робитимуть зауважен­ня не лише російськомовним ВПО (за станом на вересень в Івано-Франківську їх зареєстровано 40 тисяч), а й місцевим жителям, які досі з різних причин не опанували української мови.

Якщо російськомовні люди ре­агуватимуть на слушні зауваження агресивно, то мовні інспектори ви­кликатимуть поліцію. Повідомляти про факти порушення мовного за­конодавства іванофранківці змо­жуть на «гарячу лінію» за номером 15−80.

Мер Івано-Франківська каже, що, за інформацією уповноваже­ного у справах української мови, зараз усе менше російськомовних вимушених переселенців відвіду­ють курси української мови. Попит був у 2022 році, але вже через рік суттєво знизився.

Читайте також
«Думаємо українською, розмовляємо українською, перемагаємо українською!»
21.02.2025
«Думаємо українською, розмовляємо українською, перемагаємо українською!»

У цьому інтерв’ю докторка філологічних наук, професорка, завідувачка кафедри української мови Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, авторка понад 150 наукових праць та трьох поетичних збірок, відмінник освіти України, членкиня Національної спілки письменників України Віра Котович напередодні Міжнародного дня рідної мови ділиться своїми роздумами про важливість слова у цей складний для українців чаc