А найкращими виявилися дівчата!
У Трускавці завершився ІІІ Міжнародний конкурс вокалістів «Пам’яті Мусліма Магомаєва», медіапартнером якого є газета «Високий Замок»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/425798/img6863.jpg)
Попри пандемію і суворі карантинні обмеження, організаторам конкурсу «Пам'яті Мусліма Магомаєва» вдалося провести свято високоякісної пісні. Мало не до останнього були сумніви: а чи все вийде? Щоб не потрапити у карантин вихідного дня, вдалися до маленьких хитрощів — зсунули дати проведення конкурсу… Через пандемію на нього запросили лише виконавців, членів журі — народних артистів України Людмилу Божко та Олександра Дяченка, представників Посольства Азербайджану в Україні та журналістів. Усі решта вболівали за 15 конкурсантів завдяки онлайн-трансляції, з якої про Трускавець і унікальний конкурс довідалися понад 25 тисяч глядачів.
Перед конкурсом усі учасники пройшли попередній «сліпий» відбір за аудіозаписами. На фінальну частину у Трускавець були запрошені лише ті виконавці, що набрали найбільшу кількість балів на «сліпому» прослуховуванні. Тож будь-який «шахер-махер» зі «своїми» був неможливий (ще перед Першим конкурсом, що відбувся три роки тому, його засновник, народний артист України Гурбан Аббасов постановив: кращих з кращих обиратимуть лише методом «сліпого» відбору). Ще один пункт, що робить цей конкурс унікальним, — усі витрати виконавця бере на себе оргкомітет. Відсутні також вступні внески за участь у конкурсі.
На участь у ІІІ Міжнародному конкурсі цьогоріч подавалися співаки з Казахстану, Литви, Польщі, але не пройшли «сліпого» прослуховування. Натомість українці, які працювали в оперних театрах Європи (у Швейцарії, Франції, Іспанії, Австрії) за контрактами, у зв’язку з карантином повернулися в Україну і подали заявки на конкурс. Тому на сцені Народного дому у Трускавці виступали справжні професіонали.
Напередодні конкурсу голова журі Гурбан Аббасов розповів мені, що «родзинок» буде аж забагато, бо за призові місця боротимуться навіть актори! Багато хто, отримавши класичну оперну освіту, не залишається лише в опері, а й пробує себе на знімальному майданчику. «От два актори, які знімаються у кіно, але мають консерваторську освіту, заспівають „Дивлюсь я на небо…“ — українську пісню, яку співав легендарний Муслім Магомаєв і виконання якої є обов’язковим у конкурсі», — сказав пан Гурбан.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/12/IMG_6850.jpg)
Оскільки «Високий Замок» — медіапартнер конкурсу «Пам'яті Мусліма Магомаєва», ми щороку беремо участь у нагородженні. Вибираємо свого фаворита і вручаємо сертифікат на інтерв’ю, що вийде на сторінках газети. І якщо у попередні два роки мені було складно віддати комусь свій голос, то цьогоріч я хотіла нагородити такими сертифікатами усіх виконавців. Пригадала слова головного редактора Наталії Балюк, котра казала: «Ти вибирай такого виконавця, у якого є харизма, гарний голос і «родзинка». Тож у перший день конкурсу відзначила сімох таких осіб, а наступного дня до мого списку потрапили аж 12. І усі з «родзинками» і харизмою… А остаточно вирішила для себе, хто буде моїм фаворитом, лише ввечері, коли співорганізатор конкурсу, телеведуча й співачка Наталія Кудряшова розповіла мені історію цього хлопця. Він подавав заявку на усі три конкурси, однак, щоб потрапити у щасливу п’ятнадцятку, хлопцеві постійно бракувало кількох балів, і співак опинявся «на лаві запасних», тобто виборював 16−17 місце. І цьогоріч знову та сама історія. Соліст Тернопільської філармонії Андрій Оленин, пройшовши «сліпий» відбір, був 16-м… Але доля йому врешті-решт усміхнулася — один з 15-ки фіналістів, співак Одеської опери, не зміг взяти участі, оскільки в останню мить було зміщено дати проведення конкурсу, а у нього — вистава. І Андрій увійшов до числа щасливчиків! А ще Наталя Кудряшова розповіла, що Оленин нещодавно повернувся зі знімального майданчика, де зіграв одну з головних ролей. Наполегливість Андрія, його впертість мене підкорили. Ну, а пісня «Чорнобривці», яку він виконав на вечірці у ресторані, змусила плакати не лише мене… Інтерв’ю з Андрієм Олениним — в одному з наступних номерів «ВЗ».
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/12/IMG_8580.jpg)
Не лише «Високий Замок» оцінив гідно Андрія Оленина. Надзвичайний та Повноважний Посол Азербайджанської Республіки в Україні Ельміра Ахундова, яка вперше приїхала на конкурс до Трускавця, вручила Андрієві особисту нагороду — сертифікат на 500 доларів.
— Мені приємно, що Посольство Азербайджану в Україні взяло участь у конкурсі і фінансово підтримало це свято пісні, — розповіла журналістці «ВЗ» пані Ахундова. — Культура не може жити сама, ізольовано, а має взаємодіяти, що я побачила на цьому конкурсі. Ми почули чудове виконання українських виконавців, які шанують пам’ять нашого видатного співвітчизника і виконують його пісні. Тішить те, що, попри пандемію, організаторам вдалося провести Третій конкурс, дати можливість талановитим вокалістам показати свій талант і зробити ще один крок до успіху й перемоги. Конкурс «Пам'яті Мусліма Магомаєва» — стартовий майданчик для майбутніх світових зірок.
На свій перший конкурс «Пам'яті Мусліма Магомаєва» приїхав і фіналіст «Голосу країни» Максим Гара — соліст Київського національного академічного театру оперети. І відразу третя премія! Але його участь мало не до останнього моменту також стояла під знаком питання. За три тижні до початку конкурсу він захворів на коронавірус. Цілих три тижні не міг репетирувати свою програму. Переживав, чи встигне одужати…
Про ще одну «родзинку» напередодні конкурсу розповідав журналісту «ВЗ» Гурбан Аббасов. Усіх, хто подає заявку, реєструють не за прізвищем, а за номером. Тож були щиро подивовані, що на конкурс потрапило подружжя — Анастасія та Ігор Поважні. Ігор — тернополянин, працює солістом у Національній капелі України імені Майбороди, його дружина — з Дніпропетровської області, навчається у магістратурі Київської національної музичної академії імені Чайковського. Я не втрималася і вирішила від журналу «Життя і Жінка», який видає «Видавничий Дім «Високий Замок», дати ще один приз — у рубриці «Він і Вона» вийде інтерв’ю подружжя Поважних у нашому глянцевому виданні.
Зрештою, подружжя Поважних було фаворитом цьогорічного конкурсу. Їх нагородили і путівками на відпочинок в одному з готелів Трускавця, а ще фото Анастасії прикрашатиме обкладинку одного з поважних українських видань. І навіть сертифікат на поїздку до Угорщини також отримало це подружжя. Та й високі місця журі присудило їм.
А ще Анастасія Поважна виграла один з призів, про який мріє кожен виконавець, — сертифікат на виступ на одній з найвідоміших сцен світу, «Карнегі Гол» у Нью-Йорку (США).
У попередні роки перші місця у конкурсі виспівували чоловіки, а цьогоріч журі відзначило й прекрасну половину. Грошові нагороди конкурсантам надав мер міста Трускавця Андрій Кульчинський. За перше місце — еквівалент 1000 доларів, друге — 750, третє — 500 доларів.
Журі присудило перше місце двом виконавицям — Анастасії Поважній та Вікторії Мельник, яка також навчається у магістратурі Київської національної музичної академії імені Чайковського. Друге місце також вручили аж двом виконавцям — Ігорю Поважному та Ніколь Чірці. Третє вибороли троє виконавців — Євген Рахманін, Максим Гара та Павло Грищенко.
— Хочемо завдяки конкурсу «Пам'яті Мусліма Магомаєва» показати, наскільки єднання між нашими народами, азербайджанським і українським, є міцним, і що з кожним роком наша дружба стає ще міцнішою, — сказав журналістові «ВЗ» міський голова Трускавця Андрій Кульчинський. — Завдяки цьому конкурсу хочемо розповідати усьому світові, що у Трускавці, попри конкурс, можна оздоровитися і гарно відпочити. Курорт, який існує 190 років, приречений і далі існувати, бо кращого курорту в Україні просто нема.
«Унікальність цього конкурсу в тому, що в Україні другого такого конкурсу не існує, — зазначив член журі, народний артист України Олександр Дяченко. — Програма передбачає перший і другий тур. Треба співати перший твір в академічній манері, і співати серйозні арії з опер, і одночасно співати естрадні твори, як це робив Муслім Магомаєв. Ми відібрали 15 найкращих. І всі такі фактурні».
— Люблю вокал і дуже дорожу вокалістами, — долучилася до розмови член журі конкурсу — професор Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка, народна артистка України Людмила Божко. — Вважаю, що це — один з національних скарбів кожної нації, і співоча Україна завжди була такою. Я була на трьох конкурсах, але цьогорічний мене порадував особливо. Бо голоси — неповторні. Складно було віддати комусь перевагу. Ми довго сперечалися. Сподіваюся, акценти ми розставили правильно…