Як алкоголь впливає на настрій
Ми п’ємо алкоголь, щоб повеселитися і забути про проблеми, але часто міцні напої спричиняють протилежний ефект. Тож чого чекати від келиха вина чи улюбленого коктейлю?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/425626/freepikalkogol650x410.jpg)
Спиртне — тема суперечлива: хтось раз і назавжди відмовляється від алкоголю, пояснюючи це згубним впливом на організм, а хтось вважає, що можна дозволити собі іноді розслабитися з келихом хорошого червоного вина, знаючи міру.
Етанол. Незважаючи на те, що етанол (спирт) є найсильнішим депресантом-гнобителем нервової системи, спалахам радості та гарного настрою під час сп’яніння ми зобов’язані саме йому. Він потрапляє в кров моментально, відразу ж запускаючи гальмування центральної нервової системи. Цей стан проявляється, наприклад, у втраті координації або плутаною вимовою: людина, що випила, миттєво стає фізично розслабленою. У той же час алкоголь провокує вироблення організмом ендорфінів, справжніх «гормонів щастя». Одне накладається на інше, і ми якийсь час переживаємо справжню алкогольну ейфорію.
Вино завжди п’ють неспішно, із задоволенням і в хорошій компанії. Може, саме тому воно діє на нас відповідним чином: цей алкоголь розслабляє і заспокоює.
Пояснюється такий ефект тим, що після першого келиха організм відчуває помірне навантаження на серце, кровоносні судини розширюються, і ми відчуваємо умиротворення і спокій. Важке, насичене або переобтяжене танінами червоне вино може діяти сильніше, спричиняючи млявість і втому. Те ж стосується другого чи третього келиха будь-якого іншого вина: всі сприятливі ефекти перетворюються на негативні, серцебиття частішає, а розслаблений організм починає спішно переробляти ударні дози алкоголю.
Пиво. Всі, хто хоче розслабитися після важкого дня, можуть замінити келих вина на келих хорошого, якісного пива. Цей алкогольний напій діє на організм практично так само, як вино. Репутація пива в усьому світі склалася таким чином, що сьогодні воно асоціюється з позитивними емоціями і має позитивні відгуки, у той час як згадуючи про міцний алкоголь, ми з більшою ймовірністю думаємо про щось негативне.
Пиво підступне тим, що п’ють його зазвичай багато. До того ж популярні такі сорти, кількість алкоголю в яких прирівнюється до вин. Сильний сечогінний ефект цього напою, який часто п’ють як воду, сприяє вимиванню необхідних для здоров’я корисних сполук з організму.
Міцний алкоголь вважають супутником енергії, сміливості, впевненості і розкріпачення. Він же відповідальний за такі почуття, як агресія, занепокоєння, прагнення розговоритися і бажання плакати. Саме міцні алкогольні напої спричиняють найбільше звикання і згодом зворотний «алкогольній ейфорії» ефект: нервозність, роздратованість, депресію і поганий настрій.
Міцні напої діють як наркотик, швидко і сильно змінюючи хімію мозку, викликаючи сильний апетит і спотворюючи навколишню дійсність. Саме під впливом міцного спиртного ми найбільше схильні згадувати ті події і тих людей, про яких вже давно забули: минуле набуває позитивного забарвлення, і нам хочеться повторити все знову (у чому часто каємося на ранок).
Важливі фактори сп’яніння. Який би міцний коктейль ви не пили, ніякого ефекту від спиртного не буде, якщо не працюватимуть певні «фактори сп’яніння». Простіше кажучи, щоб відчути «алкогольну ейфорію», недостатньо просто пити.
Компанія, місце, настрій і самопочуття, початкові мотиви (те, заради чого ви вирішили випити) і чимало інших, навіть незначних факторів, впливають на настрій під час застілля. Наприклад, якщо ви п’єте з чіткою метою відчути себе впевненіше, швидше за все, ви цього досягнете. А якщо ви замовите розкішні міцні коктейлі для мовчазної і незнайомої компанії, ймовірно, ви не сп’янієте, а навпаки, зіпсуєте собі настрій.