Фундуковий сад тішить золотими горішками
Торік зібрали близько 600 кг золотистих горішків, а нинішнього сезону - понад дві тонни
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/424772/funduk-2.jpg)
Михайло Меркулов — фондовий брокер. А вісім років тому разом із колегою по роботі вирішив зайнятися фундуком. Насадження заклали в екологічно чистій і мальовничій місцині — поблизу Свірзького замку, що у Перемишлянському районі.
Спочатку пан Михайло долучився суто як інвестор. Але віднедавна, після смерті партнера, довелося звалити справу на власні плечі. Чоловік займається розвитком господарства та збутом продукції, а агротехніку взяв під свій контроль агроном Роман, котрий живе у селі Свіржі.
На старті виходило не все. «Це зараз в Інтернеті є багато відео й різноманітної інформації про вирощування горішків. Колись такого не було. Тож доводилося орієнтуватися на поляків і турків. А в них інші кліматичні умови та ґрунти», — згадує ентузіаст.
Перше поле закладали вручну — копали лопатами глибокі ямки. Туди кидали добрива, які впродовж наступних п’яти років мають забезпечувати активний розвиток кущів. Поступово вдалося придбати трактор, екскаватор, пневмобури, борони й іншу необхідну техніку.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/11/funduk.jpg)
Також існувала проблема з посадковим матеріалом. В Україні його катастрофічно бракувало, тому купували за кордоном. Згодом садівники вирішили створити власний маточник. Зараз навіть можуть продавати якісні саджанці.
Звісно, ключова складова успіху — догляд. «Однак чимало залежить від погоди. Весняні приморозки здатні погубити врожай, зводячи нанівець людські старання. Трапляється і засилля довгоносиків, котрі псують бруньки та плоди», — розповідає ґазда.
Надзвичайно важливе зволоження. Відтак на наступних площах господар хоче облаштувати крапельне зрошування.
До засобів захисту та підживлення Михайло Меркулов ставиться надзвичайно обережно. Тому сміливо пригощає своїм фундуком дітей, батьків, друзів.
Торік зібрали близько 600 кг золотистих горішків, а нинішнього сезону — понад дві тонни. Звісно, їх слід правильно зберігати, адже внаслідок тримання у купах плоди пріють. Щоб уникнути проблем, облаштували спеціальні сушарні. Готова продукція може лежати у великих ящиках навіть до десяти років.
Закладаючи сад, надіялися продавати плоди вітчизняним кондитерам, адже більшість цієї продукції привозять в Україну з-за кордону. Однак у нашій країні використовують фундук лише калібрований до певного розміру, фасований у вакуумну упаковку. Доволі вузьким є і діапазон діаметра ядра. Аби так підготувати горішки, потрібне дороге обладнання. Та купувати його для незначної кількості врожаю недоцільно.
Так народився пост у Фейсбуці про продаж смачних плодів. Отримали чимало відгуків. Тож у вільний час пан Михайло з дружиною Софією відправляли замовлення, перетворивши кухню на сортувальний цех. Одержані кошти вирішили скерувати на закупівлю устаткування, яке колотиме горішки.
Удалося налагодити контакт із власником торгової марки «Леополь», що виготовляє у Львові крафтовий шоколад. Вирішили виробляти пасту із шоколаду й фундуку (без додавання цукру). Вона схожа на «Нутеллу» і не містить жодних шкідливих домішок. То справжня знахідка для дітей — солодка, добре намащується на хліб, при цьому поживна, вітамінізована.
До речі, пан Меркулов хоче розвинути ще один напрям — звести неподалік свого саду невеликі будиночки й розвивати агротуризм. Сюди змогли б приїжджати люди — щоб відпочити на природі, нарвати з гілок свіжих горіхів.