Ходить кавун по городу… тішить смаком від літа до Нового року!
Не подумайте, що житель села Глухи Старовижівського району Василь Гурський накупив кавунів на місцевому овочевому ринку й тачкою везе додому. Ні! Він «здійснює рейси» з власного баштану до своєї комори (на фото). І тішиться врожаєм – майже кожна ягода важить понад десять кілограмів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/423293/kavun.jpg)
Скільки пам’ятає себе Василь Федорович, любить землю. Навчався у Львівській сільськогосподарській академії, деякий час працював учителем молодших класів, землевпорядником. Нині — пенсіонер. Тож разом із дружиною Світланою Володимирівною вирощує на городі «смугастиків».
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/10/kavun.jpg)
Із чого починало подружжя? Захопившись публікаціями у пресі про земляків, котрі на присадибних ділянках плекають кавуни, пан Василь замовив насіння, яке висіяв на спеціально підготовленій грядці. Старанно доглядав за паростками, наче малими дітьми. Віддача не розчарувала, хоча плоди й були невеликими.
Їх господар дав скуштувати вихідцям із Херсонщини, що живуть у селі. Тим дуже сподобалися. Це додало бажання розвивати нову справу, експериментувати.
Щороку під баштан подружжя відводить 3−5 соток землі. І збирають цілісінький причіп «смугастиків». Вага рекордного екземпляра становила аж 16,5 кілограма. Ґазда стверджує: ще не було такого сезону, щоб родина не ласувала цією смакотою до першого снігу. Частину «солодкого» врожаю Гурські продають, найменші кавунчики згодовують худобі, а решту споживають. Стало традицією, що кожного свята на столі є соковиті скибочки.
Цікаво, що глухівські ентузіасти не вирощують сортів, які традиційно культивуються на півдні України. Вони використовують адаптовані до умов Полісся різновиди кавунів-кабачків — Білий медовий овальний, Білий медовий круглий тощо (усього близько десяти найменувань). Висівають зазвичай ранні та середньостиглі сорти. Тепер насіння у волинян замовляють люди навіть з інших областей.
До речі, вже чимало односельчан перейняли у Гурських баштанницький досвід. І також досягають чудових результатів. Очевидно, невдовзі доведеться фіксувати спеціальне географічне явище — «Глухівський кавун»!
«Рецепт» вирощування кавунів в умовах Полісся від Василя та Світлани Гурських:
1. Ця культура щедро врожаїть на дерново-підзолистих та піщаних ґрунтах. На глині кавуни ростуть погано, бо вона «тримає» вологу, призводячи до загнивання кореневої системи.
2. Під баштан необхідно відводити відкриту сонячну ділянку. На зиму її удобрюють гноєм (бажано кінським).
3. Рекомендується віддавати перевагу раннім та середньостиглим сортам — для пізніх в умовах Полісся не вистачає тепла
4. На початку квітня зернята потрібно висівати під плівку, а не агроволокно. Попередньо їх посипте деревним попелом та щедро полийте теплою водою.
Якщо ж маєте розсаду у горщечках, то з приходом стійкого тепла переселяйте на ділянку.
5. Із північного боку грядку обсаджують кукурудзою чи квасолею, які захищатимуть південних гостей від холодів.
6. Клейонку на грядках залишайте аж до червня, допоки не з’явиться цвіт.
7. Підживлювати доцільно коров’яком та трав’янистим настоєм. У 40-літрову бочку наливаємо три відра води, додаємо двоє натоптаних відер кропиви і відро стебел хмелю. Розчин розводять водою й поливають кущики.
8.Ефективно захищає посіви від фітофтори такий засіб:
7 л води змішайте із 3 л сироватки і 10 краплями йоду.