Львівські лани дають смачні кавуни
У селі Глинську Жовківської громади Андрій Кісіль вирощує кавуни, які величиною та смаком не поступаються південним
Молодий господар розповідає, що за цю справу взявся лише торік. Ідея належить його колезі, котрий займався торгівлею (на жаль, уже покійному). Він порадив садити кавуни, бо через війну та тимчасову окупацію південних регіонів сонячних ягід у нас значно поменшало.
Пан Андрій обробляє батьківські паї, землі ОТГ. Ґрунти тут піщані, тож підходять для згаданої культури. Він обрав два сорти — Талісман і Топ Ган, під які відвів 80 сотих. Урожаєм був задоволений. Найбільший плід заважив 17,7 кілограма.
Нинішнього року ентузіаст поселив новинку на 3 га, а кількість сортів розширив до шести. Віддає перевагу таким, як Талісман, Бомбей, Авалон.
Це доволі копітка робота. У середині квітня довелося висівати насіння на розсаду в опалювану теплицю. Через місяць чоловік переселив зміцнілі паростки під мульчувальну плівку, облаштувавши згодом крапельний полив. Відстань між рослинами в рядку — 1,5 м, а ширина міжрядь — 5 м.
Допоки стебла не розрослися, ґазда двічі проходив полем фрезою, а навколо рослинок просапував вручну. Жодних гербіцидів не застосовував, тому продукція екологічно чиста.
Наразі Андрій Кісіль займається лише ранніми сортами. Але, на його думку, через потепління клімату невдовзі у нас висаджуватимуть і пізніші різновиди «смугастиків».
Цьогоріч господар кидав зернята у землю швидше, бо хотів отримати ранній урожай. Накривав паростки плівкою, створюючи парниковий ефект. Тому вже від середини липня зриває перші плоди (на відміну від минулого року, коли робив це на місяць пізніше).
Турбот на баштані достатньо. Тож віднедавна Андрієві взявся допомагати брат Іван, котрий упродовж двох років був на війні і тільки шість місяців тому повернувся додому. Йому теж подобається працювати в полі й вирощувати кавуни. Тепер обидва трудяться разом.