«Невидимі» поширювачі вірусу
Із дитсадка чи школи дитина може принести ковід дідусеві, який хворіє на цукровий діабет...
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/420557/covid.jpg)
«До жовтня школу точно закриють. Он уже й 9 клас пішов на самоізоляцію — в одного з учнів виявили „ковід“. Але як вони тих дітей онлайн збираються навчати — не уявляю. Вони ж „здичіють“ у чотирьох стінах», — скаржиться знайомій продавчині жіночка у магазині. Побоювання батьків — небезпідставні. Згідно з даними, які озвучив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, на самоізоляції перебувають уже понад 500 класів, а близько 40 навчальних закладів перейшли на дистанційне навчання.
В Україні кількість нових випадків Covid-19 щодня б’є рекорди. За темпами поширення коронавірусної інфекції ми неухильно наближаємося до показників Італії навесні цього року, коли весь світ із жахом спостерігав за розвитком подій у цій країні. Вітчизняні епідеміологи роблять невтішні прогнози: менш як за місяць в Україні можуть зачинитися усі школи, а менш як за два — у лікарнях уже не вистачатиме місць.
Чимало батьків погрожують місцевій і столичній владі влаштовувати пікети у разі, якщо на дверях навчальних закладів повісять замок. Діти, мовляв, на «ковід» якщо й хворіють, то у легкій формі, а перехворіти доведеться всім, тож «яка різниця коли — тепер чи через місяць?». На жаль, роблячи такі заяви, ці люди не беруть до уваги, що з дитсадка, школи чи ігрового майданчика дитина може принести вірус дідусеві, який хворіє на цукровий діабет. Або мамі, в якої проблеми із тиском…
Британське видання The Gardian проаналізувало дослідження, які проводилися за участі дітей, що перехворіли на Covid-19.
— Скільки дітей інфікується Covid-19?
— Діти й справді становлять невелику частку підтверджених випадків Covid-19 — менше ніж 2% у Китаї, Італії та США. Серед госпіталізованих з цим діагнозом у Великій Британії менш ніж 2% - пацієнти віком до 18 років. Попри це, діти можуть активно поширювати вірус. За даними німецьких учених, які порівняли вірусне навантаження приблизно 4000 людей у віці від 1 до 100 років, незважаючи на вік, люди поширюють приблизно однакову кількість вірусу. Відповідно, дітей і дорослих можна вважати однаково заразними, хоча серед осіб, які захворіли на ковід, дітей дуже мало.
— Чи означає це, що діти менш вразливі до SARS-CoV2?
— Достатня кількість фактів свідчить на користь того, що у дітей перебіг Covid-19 зазвичай є легшим. Проте у поодиноких випадках він може бути важким і навіть призвести до смерті.
Щодо ймовірності інфікування, наразі точно не відомо, чи мають діти більший ризик «підхопити» Covid-19. Проведені дослідження демонструють неоднозначні результати. Аналіз, опублікований у The Lancet Infectious Diseases, був проведений серед домогосподарств з підтвердженими випадками Covid-19 у місті Шеньчжень (Китай), показує, що діти, молодші за 10 років, інфікувалися так само, як і дорослі. Однак дані з Південної Кореї, Італії та Ісландії вказують на нижчий рівень захворюваності серед дітей.
— Чому діти реагують на «ковід» по-іншому, ніж дорослі?
— Коли йдеться про більшість інфекційних захворювань, крива ризику має U-подібну форму, тобто найбільш вразливими є наймолодші і найстарші у суспільстві. Covid-19 не вписується у цей шаблон — навіть у немовлят симптоми є переважно легкими.
За однією з теорій, легені дітей можуть містити менше рецепторів ACE2, які використовує вірус, щоб потрапити в середину клітини. Відповідно до іншої теорії, імунна система дітей більш адекватно реагує на вірус — достатньо сильно, щоб позбутися інфекції, але не настільки, щоб організм «захлинувся» від запальних білків, які часом створюють проблеми дорослим пацієнтам.