У ведмедів теж є право на особистий простір
Почувайтеся гостем на їхній території
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/419645/wedmedi.jpg)
Уряд сусідньої Румунії має незвичний — «ведмежий» клопіт. У лісах цієї країни розвелося занадто багато клишоногих, які створюють небезпеку для людей. Якщо відразу по Другій світовій війні їх нараховувалося заледве вісім сотень, то нині, як свідчить статистика румунського Мінприроди, бурих ведмедів стало удесятеро більше! Куди не підеш до лісу — всюди вони.
Бухарест звернувся до інших країн Євросоюзу (де цих тварин можна, образно кажучи, порахувати на пальцях) з проханням «імпортувати», заселити у себе по кілька десятків лісових велетів. Але іноземці таку ідею сприйняли без ентузіазму. Не взяли жодного Мишка. Бояться, що на їхніх густонаселених територіях ведмеді приходитимуть у парки і загрожуватимуть людям.
Тож румунські зоологи взялися найперше облікувати «проблемних» тварин. А потім подумають, що з ними робити. Наразі поширили серед жителів гірських регіонів і туристів інструкцію про те, як слід поводитися на природі, щоб не спровокувати напад ведмедя. Ці настанови можуть пригодитися також жителям та відвідувачам українських Карпат.
Найперше природоохоронці просять відмовитися від звички підгодовувати лісових мешканців, не фотографуватися на їхньому фоні — щоб не провокувати ведмедів. Інша важлива порада — не йти в ліс самому. У наплечник слід покласти свисток, звук якого відлякуватиме ведмедя. Не варто заходити у кущі малини та густі чагарники — там можете зустріти небажаного «подорожнього». Під час походу намагайтеся не їсти ароматну їжу — ці запахи приваблюють ведмедів. Якщо подорожуєте автомобілем і зустрінете на своєму шляху «царя карпатських звірів», зупиніться і пропустіть його, не виходячи з машини.
«Якщо все-таки побачите ведмедя перед собою, спробуйте відійти без різких рухів і, не випускаючи звіра з поля зору, тримайте рюкзак попереду, як щит, кличте на допомогу, сподіваючись, що інші туристи вас почують. Якщо тварина наближається до вас, спробуйте виглядати більшими, піднявши руки над головою», — йдеться в інструкції. І ще одна настанова: побачивши ведмедя, у жодному разі не втікайте — він біжить швидше від вас…
На Львівщині щороку трапляються невеселі пригоди людей з ведмедями. Зазвичай це буває у лютому-березні, коли любителі екзотики ідуть шукати оленячі роги і своєю присутністю дратують розбуджених після зимової сплячки ведмедів. Селяни надибують їх і під час збирання ягід. Торік на Прикарпатті у пазурі клишоногого потрапила легковажна туристка, яка залізла у вольєр і вирішила зробити з ним фото на пам’ять. Тож не забувайте, що у ведмедів теж є право на особистий простір.