«Для онкохворих дітей часто хіміотерапія є єдиним шансом на порятунок»…
Національна служба здоров’я України готова вже цьогоріч виділити на хіміотерапевтичне лікування хворих на рак дітей майже у п’ять разів більше коштів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/417960/onkologiyaditey.jpg)
Останнє слово — за Міністерством охорони здоров’я
Дитячі онкологи разом з БФ «Таблеточки» виступили з ініціативою підвищити тарифний коефіцієнт за пакетом «Діагностика та хіміотерапевтичне лікування онкологічних хвороб» у дітей. Національна служба здоров’я України прислухалася до аргументів медиків і благодійників та затвердила новий коефіцієнт 4,7. Тобто якщо дорослий пацієнт, який проходить хіміотерапію, може розраховувати на безоплатне лікування у межах Програми медичних гарантій на суму до 18 000 гривень, то на діагностику і хіміотерапію однієї онкохворої дитини держава виділятиме понад 84 000 гривень. Останнє слово — за Міністерством здоров’я України, яке повинно погодити новий тариф і передати на затвердження Кабміну. У МОЗі запевняють, що вже працюють над змінами.
Пакети послуг з онкології (хіміотерапія, радіотерапія та оперативні втручання) для дітей і дорослих не розділяються. Попри те, що, за словами виконавчого директора БФ «Таблеточки» В’ячеслава Бикова, протоколи лікування дитячої онкології відрізняються від дорослої. Діти, як правило, потребують більш інтенсивної та більш дороговартісної хіміотерапії.
«В Україні онкозахворювання діагностують щороку у близько 1100 дітей. Показники виживання є набагато нижчими порівняно з країнами з більш ефективними системами охорони здоров’я. Трансформація системи охорони здоров’я, яка зараз відбувається в Україні, покликана забезпечити максимальні шанси на одужання таких дітей, збільшивши доступ до якісного лікування, та максимально підтримати їхні родини. Як показують дослідження і як розповідають самі пацієнти, онкологія призводить до катастрофічних витрат», — розповіла на прес-конференції директорка Департаменту замовлення медичних послуг і лікарських засобів НСЗУ Альона Горошко.
Кошти НСЗУ планує взяти з тих, які були виділені на ранню діагностику раку у дорослих. Йдеться про такі дослідження, як мамографія, гістероскопія, езофагогастродуоденоскопія, колоноскопія, цистоскопія і бронхоскопія. На надання цих послуг було передбачено близько 1 млрд. гривень, але через карантин вони не були витрачені у повному об’ємі. Розраховувати на підвищення коефіцієнту може 41 заклад в Україні, в якому на лікуванні перебувають онкохворі діти.
Крім покриття вартості діагностики та хіміотерапії у дітей, частину коштів скерують на лікування пацієнтів з мультирезистентним (нечутливим до всіх антибіотиків) туберкульозом. За цим пакетом коефіцієнт планують підняти в 1,4 раза.
На базі онкогематологічного відділення Миколаївської обласної дитячої клінічної лікарні, яке очолює дитячий лікар-гематолог Михайло Адиров, щороку проходить лікування близько півсотні дітей з різними онкологічними захворюваннями. Лікар зазначає: у дітей, на відміну від дорослих, сучасні режими хіміотерапії дозволяють досягти повного одужання і повернення до нормального життя, особливо коли йдеться про онкогематологію, при якій хіміотерапія є єдиним достатнім методом лікування. Але результат не дається легко — виснажливу терапію дитина проходить безперервно протягом 9−12 місяців. «Пакет „Діагностика та хіміотерапевтичне лікування онкологічних хвороб“ став єдиним джерелом фінансування дитячої онкогематології, на відміну від дорослих онкодиспансерів, де застосовується багатокомпонентний підхід і де більшу роль в одужанні може зіграти хірургічне лікування чи променева терапія, — каже лікар. — За наявним тарифом на лікування 52 дітей з онкологічними та онкогематологічними захворюваннями наше відділення отримало фінансування від НСЗУ у розмірі 820 000 гривень на дев’ять місяців 2020 року. На жаль, такий тариф не дозволяє навіть виплатити мінімальну заробітну плату всьому персоналу». При наданні пацієнтам медичних послуг у межах програми медичних гарантій заклад зобов’язується забезпечити їх медичними виробами, витратними матеріалами і лікарськими засобами, передбаченими Національним переліком основних лікарських засобів. До тарифу також включена заробітна плата, харчування (для пацієнтів, що перебувають на стаціонарному лікуванні), робота господарської частини, але не включені витрати на комунальні послуги.
Михайло Адиров підрахував: на лікування однієї важкохворої дитини (в абсолютних цифрах) виділяється… 6 гривень у день на одну одиницю персоналу. Про скорочення штату (в цілях економії коштів) й мови не може бути — згідно зі світовими стандартами, таке відділення мусить бути укомплектоване щонайменше 36 працівниками. «Наявний тариф не враховує специфіки дитячої онкології. Крім централізованої закупівлі препаратів, необхідним є також дороговартісний лабораторний супровід (забезпечення лабораторними реактивами для виконання загальноклінічних досліджень). На рік це — пів мільйона гривень. Потрібно також забезпечити роботу комп’ютерного і магнітно-резонансного томо-графа, виконання функціональних досліджень, постійно оновлювати та обслуговувати наявне медичне обладнання. У нас вийшли з ладу чотири інфузомати для введення хіміотерапії, а це ще 100 000 гривень, — перелічує лікар. — Всі ці витрати мусимо покривати з того тарифу, що є». Велику похибку у розрахунках завідувач відділення пов’язує з недоліками у номенклатурі лікарських спеціальностей: «Дитячий лікар-гематолог лікує важкі онкологічні захворювання гематопоетичної системи у дітей. Але у назві спеціальності та відповідній назві відділення немає навіть натяку на те, що цей фахівець і це відділення займаються лікуванням онкопатологій».
«Дітей, хворих на онкопатологію набагато менше, ніж дорослих. Але смертність є набагато вищою, — констатує директорка Департаменту з роботи з сім’ями та підопічними фонду „Таблеточки“ Юлія Ноговіцина. — У світі рак є причиною смерті № 1 серед дітей, старших 1-ого року. Якщо держава не фінансуватиме належну цю галузь, нам доведеться змиритися з тим, що діти вмиратимуть від цієї хвороби. Дитячий рак у 85−90% випадків виліковний. Це доводить досвід Канади, США, країн Західної Європи. А те, що він погано лікується у країнах з нижче середнього та низьким доходом, вказує лише на нестачу фінансових ресурсів, які інвестуються у систему охорони здоров’я. Заробітна плата завідувача відділення (не санітарки!) — 4 500 гривень. Як при такій зарплаті можна сподіватися, що людина залишиться у своїй професії та ще й буде професійно розвиватися? Що нам вдасться побороти корупцію та відмовитися від неофіційних платежів у лікарнях?»
«Коли ми (дитячі онкологи. — Авт.) побачили зведену таблицю фінансування всіх закладів, які надають медичну допомогу онкохворим дітям, зауважили відсутність будь-якої кореляції між реальною кількістю пацієнтів і сумою розподілу. Це навело нас на думку, що справа не лише у низьких тарифах, а й у неправильній оцінці даних, що є виною як лікарень, які подають дані, так і тих осіб, які ці дані оцінюють. Зрозуміло, що одна з найменших областей не може отримувати одне з найбільших фінансувань… Ми мали досить жорстку, але конструктивну дискусію про те, що треба якимсь чином збільшити фінансування: підвищити коефіцієнт, збільшити тариф, відділити дитячу онкологію від дорослої. Раді, що нас почули. Це дозолить нам побачити хоч якусь перспективу у роботі», — підсумував дитячий лікар-онколог Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру, експерт постійної робочої групи МОЗ України Роман Кізима.
А тим часом…
Як повідомляє Урядовий портал, Національна служба здоров’я України заклала у Програму медичних гарантій на 2021 рік збільшення у 3,6 раза тарифів на діагностику і проведення хіміотерапевтичного лікування з 18 000 до 65 000 гривень, а для діагностики та радіологічного лікування — з 30 000 до 110 000 гривень.
Але це стане можливим лише, якщо бюджет Програми медичних гарантій на 2021 рік вдасться збільшити до 255 млрд. гривень.
Також НСЗУ планує запровадити новий пакет медичних послуг для лікування онкогематологічних захворювань.