Передплата 2025 «Добра кухня»

Сонячні плоди: солодкі ядерця абрикосів додадуть горіхових ноток

На деревах зарясніли маленькі ароматні сонечка — абрикоси. Пригадую, щоліта у подвір'ї багатоповерхівки діти ласували не лише фруктами, а й ядерцями, добутими з кісточок. Подорослішавши, з’ясували, що всередині ядерця (дуже схожого на мигдаль) у невеликі кількості є шкідливі речовини. Але й користі від абрикосових кісточок теж чимало

Завдяки високому вміс­ту в абрикосах пектинових речовин регулярне спожи­вання цього фрукта сприяє ви­веденню з організму шлаків і токсинів, активізації метаболіз­му та нормальній роботі шлунка. Їсти абрикоси варто за проблем шлунково-кишкового тракту, вони сприяють прискоренню обміну речовин і схудненню.

За рахунок великого вміс­ту заліза і солей калію абрико­си здатні підвищувати гемогло­бін. Дуже корисні вони для дітей і вагітних жінок. Корисні абри­коси і за анемії, бо стимулюють кровотворення.

У Стародавньому Китаї ціли­телі використовували олію абри­косових ядерець для лікуван­ня захворювань шкіри і суглобів. Процес видобутку олії був дуже важкий, тому вона була доступна лише імператорській сім'ї і вель­можам. Відомо, що основною їжею довгожителів племені хун­за, вік яких досягає 120 років, є абрикоси — плоди і кісточки.

Абрикосові кісточки корис­ні для запобігання ускладнен­ням захворювань органів ди­хання. Речовини, що містяться в ядрах, благотворно вплива­ють на нирки. Кісточки засто­совують для лікування і профі­лактики захворювань суглобів і м’язових тканин.

Також вони корисні для сис­теми кровотворення. За старих часів кісточками абрикоса ліку­вали коклюш, бронхіт та інші ди­тячі інфекційні захворювання.

У сучасній медицині і косме­тології застосовують олію, мо­лочко, подрібнену суспензію, екстракти на основі абрикосо­вих кісточок. Речовини, які є в кісточках, сповільнюють ста­ріння, підвищують еластичність тканин, продукують регенера­ційні процеси.

Абрикосові кісточки спри­ятливо впливають на гормо­нальний фон, покращують стан нервової системи, насичують організм залізом, вітамінами та іншими біоактивними елемен­тами.

Нині вчені вивели безліч сортів з мінімальним вмістом амигдалину (вітаміну В17) або взагалі без нього. Також се­лекціонерам вдалося збільши­ти розміри кісточки і, відповід­но, ядерця. Тому краще вживати ядра великих плодів і кісточок. Якщо дуже відчувається гірчин­ка — не їжте або обмежтеся дво­ма-трьома ядерцями. Допус­тимою і безпечною дозою для дорослої людини є 20 ядерець на день.

Великі абрикосові кісточки часто використовують як замін­ник мигдалю для приготування глазурі, йогуртів, вафель, моро­зива, у випічці. Додають також у джеми, варення, сир, кашу, мюслі, салати, соуси або під­ливи.

Кісточки також можна заго­товити на зиму. Розкласти їх на поверхні і залишити на 5−7 днів. Можна вийняти ядерця і просу­шити. Зберігати у скляній або металевій банці, у прохолодно­му місці, до 6 місяців.

Королівське абрикосове варення з кісточками

1 кг абрикосів, 1 кг цукру, 1 ст. ложка лимонного соку, 250 мл води.

У воду висипати цукор і по­ставити на невеликий вогонь. Абрикоси перебрати і проми­ти. Для варення відібрати щіль­ні, цілі, не перестиглі плоди. Ви­тиснути кісточки з абрикосів, щоб плід зберіг форму. Кісточ­ки від абрикосів очистити від шкаралупи і скуштувати. Якщо кісточки солодкі, їх можна вико­ристовувати. Гіркі також вико­ристовують, але в дуже малих кількостях — 1−2 кісточки на бан­ку. У незначних кількостях вони чудово ароматизують варення і надають йому пікантного смаку. Щоб вийняти серцевину абри­косової кісточки, слід встанови­ти кісточку на ребро і акуратно стукнути по ній молотком чи ін­шим важким предметом. Зруч­но ламати тверді кісточки за допомогою слюсарних лещат — це дозволяє зберегти форму ядра. Очищені кісточки вкласти всередину підготовлених абри­косів. Абрикоси проколоти у декількох місцях зубочисткою, щоб шкірка не тріснула і фрук­ти зберегли форму. Підготовле­ні абрикоси покласти у кипля­чий сироп. Довести сироп до кипіння і вимкнути вогонь. За­лишити абрикоси на 10−12 год. Повторити процедуру ще дві­чі, щоразу доводячи абрико­си до кипіння, намагаючись не кип’ятити варення довше ніж 1−2 хв, щоб фрукти не втрати­ли форму, а кісточки не сплив­ли. Востаннє довести варення до кипіння, додати лимонний сік і кип’ятити на малому вогні 2−3 хв. Фрукти акуратно пере­класти у простерилізовані бан­ки. Залити гарячим сиропом. Закрити простерилізованими кришками. Перевернути і на­крити до охолодження.

Фруктовий джем з абрикосовими кісточками

800 г яблук, 2 ківі, 2 лимони, 800 г цукру, 100 г абрикосових кісточок.

У яблук вирізати серцевину і плодоніжки. Ківі почистити. З лимона зняти цедру і вичави­ти сік. Абрикосові кісточки за­лити на 4 год водою, після чого очистити. Фрукти подрібнити на пюре. Засипати цукром і пе­ремішати. Довести до кипіння, варити 5 хв, зняти пінку, відста­вити. Через 2 год додати кіс­точки абрикосів і варити 5 хв, вимкнути і залишити на гаря­чій плиті ще на 5 хв. Повторити процедуру з п’ятихвилинним кипінням через 2 год. Дати охо­лонути і перекласти у суху про­стерилізовану банку. Закрити і зберігати в холодильнику.