Сонячні плоди: солодкі ядерця абрикосів додадуть горіхових ноток
На деревах зарясніли маленькі ароматні сонечка — абрикоси. Пригадую, щоліта у подвір'ї багатоповерхівки діти ласували не лише фруктами, а й ядерцями, добутими з кісточок. Подорослішавши, з’ясували, що всередині ядерця (дуже схожого на мигдаль) у невеликі кількості є шкідливі речовини. Але й користі від абрикосових кісточок теж чимало
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/417876/abrukosu2.jpg)
Завдяки високому вмісту в абрикосах пектинових речовин регулярне споживання цього фрукта сприяє виведенню з організму шлаків і токсинів, активізації метаболізму та нормальній роботі шлунка. Їсти абрикоси варто за проблем шлунково-кишкового тракту, вони сприяють прискоренню обміну речовин і схудненню.
За рахунок великого вмісту заліза і солей калію абрикоси здатні підвищувати гемоглобін. Дуже корисні вони для дітей і вагітних жінок. Корисні абрикоси і за анемії, бо стимулюють кровотворення.
У Стародавньому Китаї цілителі використовували олію абрикосових ядерець для лікування захворювань шкіри і суглобів. Процес видобутку олії був дуже важкий, тому вона була доступна лише імператорській сім'ї і вельможам. Відомо, що основною їжею довгожителів племені хунза, вік яких досягає 120 років, є абрикоси — плоди і кісточки.
Абрикосові кісточки корисні для запобігання ускладненням захворювань органів дихання. Речовини, що містяться в ядрах, благотворно впливають на нирки. Кісточки застосовують для лікування і профілактики захворювань суглобів і м’язових тканин.
Також вони корисні для системи кровотворення. За старих часів кісточками абрикоса лікували коклюш, бронхіт та інші дитячі інфекційні захворювання.
У сучасній медицині і косметології застосовують олію, молочко, подрібнену суспензію, екстракти на основі абрикосових кісточок. Речовини, які є в кісточках, сповільнюють старіння, підвищують еластичність тканин, продукують регенераційні процеси.
Абрикосові кісточки сприятливо впливають на гормональний фон, покращують стан нервової системи, насичують організм залізом, вітамінами та іншими біоактивними елементами.
Нині вчені вивели безліч сортів з мінімальним вмістом амигдалину (вітаміну В17) або взагалі без нього. Також селекціонерам вдалося збільшити розміри кісточки і, відповідно, ядерця. Тому краще вживати ядра великих плодів і кісточок. Якщо дуже відчувається гірчинка — не їжте або обмежтеся двома-трьома ядерцями. Допустимою і безпечною дозою для дорослої людини є 20 ядерець на день.
Великі абрикосові кісточки часто використовують як замінник мигдалю для приготування глазурі, йогуртів, вафель, морозива, у випічці. Додають також у джеми, варення, сир, кашу, мюслі, салати, соуси або підливи.
Кісточки також можна заготовити на зиму. Розкласти їх на поверхні і залишити на 5−7 днів. Можна вийняти ядерця і просушити. Зберігати у скляній або металевій банці, у прохолодному місці, до 6 місяців.
Королівське абрикосове варення з кісточками
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/07/abrukosu_varenia.jpg)
1 кг абрикосів, 1 кг цукру, 1 ст. ложка лимонного соку, 250 мл води.
У воду висипати цукор і поставити на невеликий вогонь. Абрикоси перебрати і промити. Для варення відібрати щільні, цілі, не перестиглі плоди. Витиснути кісточки з абрикосів, щоб плід зберіг форму. Кісточки від абрикосів очистити від шкаралупи і скуштувати. Якщо кісточки солодкі, їх можна використовувати. Гіркі також використовують, але в дуже малих кількостях — 1−2 кісточки на банку. У незначних кількостях вони чудово ароматизують варення і надають йому пікантного смаку. Щоб вийняти серцевину абрикосової кісточки, слід встановити кісточку на ребро і акуратно стукнути по ній молотком чи іншим важким предметом. Зручно ламати тверді кісточки за допомогою слюсарних лещат — це дозволяє зберегти форму ядра. Очищені кісточки вкласти всередину підготовлених абрикосів. Абрикоси проколоти у декількох місцях зубочисткою, щоб шкірка не тріснула і фрукти зберегли форму. Підготовлені абрикоси покласти у киплячий сироп. Довести сироп до кипіння і вимкнути вогонь. Залишити абрикоси на 10−12 год. Повторити процедуру ще двічі, щоразу доводячи абрикоси до кипіння, намагаючись не кип’ятити варення довше ніж 1−2 хв, щоб фрукти не втратили форму, а кісточки не спливли. Востаннє довести варення до кипіння, додати лимонний сік і кип’ятити на малому вогні 2−3 хв. Фрукти акуратно перекласти у простерилізовані банки. Залити гарячим сиропом. Закрити простерилізованими кришками. Перевернути і накрити до охолодження.
Фруктовий джем з абрикосовими кісточками
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/07/abrukosu_dgem1(1).jpg)
800 г яблук, 2 ківі, 2 лимони, 800 г цукру, 100 г абрикосових кісточок.
У яблук вирізати серцевину і плодоніжки. Ківі почистити. З лимона зняти цедру і вичавити сік. Абрикосові кісточки залити на 4 год водою, після чого очистити. Фрукти подрібнити на пюре. Засипати цукром і перемішати. Довести до кипіння, варити 5 хв, зняти пінку, відставити. Через 2 год додати кісточки абрикосів і варити 5 хв, вимкнути і залишити на гарячій плиті ще на 5 хв. Повторити процедуру з п’ятихвилинним кипінням через 2 год. Дати охолонути і перекласти у суху простерилізовану банку. Закрити і зберігати в холодильнику.