Куди «гострити лижі» на море – за кордон чи на курорти України?
«Єдина країна, яка на нас реально чекає, – Туреччина», – кажуть туроператори
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/415623/strilka.jpg)
Про відкриття кордонів для українських туристів з 1 липня повідомляли Туреччина, Єгипет, Хорватія, Чорногорія, Албанія, Греція, Кіпр… Але точний перелік країн та умови в’їзду постійно змінюються.
Чи готові готелі за кордоном приймати наших туристів? Чи не змінилися ціни і де краще відпочивати у період пандемії — на українських узбережжях чи все ж таки за кордоном? І чи не потрібно буде потім засмаглими перебувати вдома в ізоляції?
Омріяний відпочинок може бути зіпсований вмить. Так, як це трапилося з казахстанськими відпочивальниками, які кілька днів тому чартерним рейсом вилетіли з Алмати до Антальї. Готель, який замовили, був не готовим до прийому туристів. А на четвертий день відпочинку їх зобов’язали здати ПЛР- тести, бо в одного із пасажирів, який летів з ними, виявили коронавірус. І на кілька днів їх помістили в ізоляцію!
— Щодня інформація змінюється. Не бронюю і не рекомендую своїм туристам ненадійних операторів, — розповіла журналістці «ВЗ» директорка «Тез-тур Турагенції» Уляна Курпіль. — Надійні фірми, які себе поважають, не рекомендують бронювати відпочинок у певних операторів. Знаю, що є вильоти у найближчі дні з Києва на Анталью, а також зі Львова. 1 липня зі Львова у Стамбул полетів літак турецьких авіаліній.
— Чи рекомендуєте зараз відпочинок за кордоном своїм клієнтам?
— Не бажано зараз відпочивати у Єгипті, бо після повернення буде потрібна ізоляція 14 днів, або треба буде здати ПЛР-тест. Можна полетіти до Чорногорії. Але для відпочинку у цій країні треба мати ПЛР-тест, зроблений не пізніше, як за 72 години до вильоту. Для відпочинку на Кіпрі також потрібен тест. Єдиною країною, яка на нас реально чекає, є Туреччина. Це найбезпечніший варіант з усіх. Два дні тому був виліт з Києва до Албанії — нікому не міряли температуру, усіх відпочивальників стандартно розвезли по готелях… Турки ж серйозно готуються до прийому гостей, окрім того, у них лікарні дуже високого рівня. Якщо вже захворіти, то краще, мабуть, там, ніж тут (сміється. — Г. Я.). Один мій колега, який багато років у туризмі, написав, що він у Туреччині вже тиждень. За його словами, температуру в літаку міряли вибірково, скеровували на тест лише тих, у кого температура була вищою за 38 градусів. Якщо тест позитивний, відправляють до лікарні або поселяють на самоізоляцію. Для цього готелі відвели окремі корпуси або вілли. Інформацію маю лише від людей, однак офіційних документів немає.
— То, може, краще відмовити клієнтів від відпочинку за кордоном і запропонувати їм українські курорти?
— Не пропоную українських курортів. На мою думку, в Одесі чи в Затоці можна швидше підхопити інфекцію, ніж у Туреччині. Готельєри з Туреччини нам скидають відеоролики, як проводиться дезінфекція номерів, лежаків… Не розумію, як платити великі гроші за не дуже якісний відпочинок, скажімо, у тій самій Одеській області. Якщо людина має бажання відпочити, я від Туреччини не відмовляю. А тих, хто хоче зараз летіти до Греції, стримую. Інформація щодня змінюється, і днями стало відомо, що ЄС нам не відкриває кордонів. Можливо, через два тижні щось зміниться.
— Ціни на відпочинок у Туреччині зросли суттєво?
— Попри те, що повне завантаження готелю начебто заборонено, ціни не збільшилися. Працюють басейни і тренажери, але за попереднім записом, щоб уникнути скупчення людей.
Іншу думку щодо літнього відпочинку має директор туристичної фірми «Карпатія-Галич-Тур» Теодозія Микитка.
— Ми нікого ще не відправили на відпочинок за кордон, — каже пані Теодозія. — Усім своїм клієнтам пропоную зачекати. Україна настільки красива, тут стільки безмежно красивих місць, де можна відпочити.
— Наприклад?
— Не пропоную Одесу, хоча двокімнатна квартира в Одесі на чотири особи коштує 1600 гривень на добу. Натомість маємо красиву Арабатську стрілку, що у Херсонській області, ще Залізний Порт на Херсонщині. Для прикладу, ціна у тій місцевості на 9 ночей з триразовим харчуванням плюс доїзд на одну особу — 6800 гривень. Ще може бути пансіонат «Мирний», що під Одесою, — 9 ночей за 8 тисяч гривень. Це також з харчуванням. Хоча не раджу людям брати харчування, бо завжди встигнуть доплатити на місці. Зокрема тим, хто відпочиває на Арабатській стрілці, де за 2100 гривень на добу можна орендувати шикарний апартамент на чотирьох, не потрібно платити за харчування, бо відпочинок там дає можливість поїхати на день в Асканію Нову або на екскурсію у винні підвали «Поручик Голіцин». І тоді гроші за харчування за день пропадуть. Пропонуємо також економваріант, де на поверсі душ і туалет, за 200 гривень проживання з особи. Якщо відпочивальник хоче з харчуванням, то за п’ятиразове харчування з особи треба доплатити також 200 гривень. Люди самі вибирають те, що їм дозволяє їхній гаманець.
— То за кордон не будете цього літа нікого відправляти?
— Без ПЛР-тестів нас приймає Хорватія. Ціни там зросли на 10−15 відсотків. Людям, які планують відпочинок у Хорватії і самі собі бронюють його, треба оформити дозвіл на переїзд транзитом через Угорщину, в угорській поліції. Якщо навіть у них є минулорічна проплата, тепер повинні мати ваучер хорватської сторони. А приватники не дають цього ваучера, і починаються проблеми…