«Навіть якщо для дитини знайшли прийомних батьків, процес усиновлення може тягнутись місяцями»
Єдина у Львові патронатна сім’я розповіла, як дає собі раду з «гостьовими» дітьми та чому не можна їх залишати довше як на три місяці
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/409599/patronat1.jpg)
Маленька Вікторія, яку залишили у Вікні життя у Львові напередодні Нового року, вже почала ходити і навіть пробує говорити. Що призвело до того, що мама залишила дитину, якій уже виповнився рік? Від дитячого будинку дівчинку врятувала патронатна сім’я Ірини та Олега Пастернаків. Відразу з лікарні вони забрали дитину до себе. У них вона перебуває й досі, поки потенційні прийомні батьки проходять процедуру усиновлення.
У Пастернаків троє власних дітей. І саме молодший син «передбачив» появу Вікторії у їхній сім’ї. «Десь за два місяці до того він ходив і просив: „Мамо, народи мені дівчинку, один рік“. Пішли з ним на заняття з акробатики. Туди прийшла жінка з однорічною дівчинкою. Він так гарно з нею бавився. А коли вони пішли, прийшла інша — з хлопчиком того ж віку. Він підійшов до нього, сказав: „Як жаль, що ти не дівчинка“, повернувся і пішов геть. А потім чоловік побачив в Інтернеті повідомлення про те, що у Вікні життя залишили однорічну дівчинку. Я відразу ж звернулась у службу захисту дітей, і нам вдалося її забрати, — каже Ірина. — Це було непросто, адже у нас не звикли працювати з патронатними сім’ями. Є стандартна схема — залишених дітей спочатку скеровують до лікарні, потім у дитячий будинок. Звичайно, для дитини краще, коли її передають у патронатну сім’ю. Це ніби вона перебуває у гостях, поки мама вирішує свої проблеми».
За правилами, дитина має перебувати у патронатній сім’ї до трьох місяців. Далі її мають або повернути рідним батькам, або підшукати для неї прийомних. Але в українських реаліях вкластись у цей термін складно. «Навіть якщо є родина, яка вирішує усиновити конкретну дитину, рішення про це має ухвалити суд. Часом доводиться досить довго чекати, поки хоча б призначать слухання. І навіть якщо суд прийняв рішення про усиновлення, воно набуває чинності лише за місяць», — каже Ірина.
— Справа про позбавлення батьківських прав — ще триваліша. Мама не з’явилась на суд, слухання перенесли ще десь на місяць, потім знову… Ніхто ж не думає, як для дітей травматично перебувати у такій невизначеності, — каже Олег. Саме через складну процедуру позбавлення батьківських прав у дитячих будинках багато дітей, але поки вони офіційно не позбавлені опіки, їх не можна усиновити.
Та виявляється, стати патронатними вихователями теж непросто. Ірина вперше звернулась до міської ради ще у квітні 2018 року, а перших дітей взяли на патронат лише у червні 2019-го. Увесь той час тривало оформлення документів, спеціальні навчання.
«На курсах нас вчать, що діти можуть бути травмованими, з ними в сім’ї могли відбуватись жахливі речі. Тож одне з завдань патронатного вихователя — розговорити дитину, розпізнати травму, — каже Олег. — З нами на курсах патронатних вихователів була Юля з Косівщини. Згодом до неї потрапили діти з однієї сім’ї. За якийсь час їй вдалося розговорити шестирічну дівчинку, і виявилось, що її розбещували! І саме вона про це повідомила усі служби, але вони не відреагували належним чином. Лише коли в ефір вийшла телепередача про це, до тієї сім’ї приїхала поліція».
Натомість першими дітьми, які потрапили до Пастернаків, були братик та сестра, шести та восьми років. «Діти були доглянуті, розвинені. Так виглядало, що у них у сім’ї спочатку все було добре, а потім щось пішло не так… Хлопчик йшов від нас у перший клас, він уже вмів добре читати. Був чи не найкращим учнем у класі. Дівчинка теж спокійна, вчилася добре, хіба що математику не любила. А забрали їх, тому що діти часто залишалися вдома самі. Востаннє мами не було вдома чотири дні! Сусіди спочатку звернулись у школу, а вже зі школи викликали соцслужбу. Намагались видзвонити когось з родини, та не змогли. Тому спочатку дітей відправили на обстеження у лікарню на Орлика, а вже звідти до нас. У нас вони були пів року. Сподівались, що мама виконає вимоги соцслужби і діти повернуться до неї. Та вона не захотіла нічого зробити. Врешті-решт її позбавили батьківських прав».
Ірина каже, що з тими дітьми особливих проблем не було. Вони були обов’язкові і дуже добре сприйняли правила, що діють у патронатній сім’ї. «Звичайно, певні труднощі виникали, адже дітки пережили стрес, та й звикли бути самі собою. Спочатку у них була проблема, як наїстись. Видно було, раніше вони недоїдали. Ми звикли, що їжу просто ставимо на стіл і кожен бере скільки хоче. Вони ж починали відразу хапати все. Мої подивились, зрозуміли, що теж треба хапати якнайшвидше, аби й тобі лишилось. Тоді ми почали роздавати їжу порційно. Раніше у нас постійно були у вільному доступі фрукти, горішки. Але тут довелось також виділяти певний час на перекуси. Приношу тарілку з фруктами та печивом, чекаю, коли зійдуться всі, тоді можна їсти. Лише десь після чотирьох місяців діти вже не хапали їжу, навіть фрукти не розмітали. Десь у той час вони вже почали сприймати мене не як патронатного вихователя, а як маму. Почали конкурувати за увагу. Тому для патронату важливо витримувати термін три місяці. Через пів року вони уже почуваються членами сім’ї, і їм важко зрозуміти, чому потім їм треба йти. На курсах нас вчать не прив’язуватись до дітей і ставитись до них як до гостей, які у нас тимчасово живуть. Але це, звичайно, важко. Наприклад, наші діти дуже люблять Вікторію, і вона їх дуже любить. Часом навіть у соцслужбі кажуть на мене „патронатна мама“. Це неправильно, особливо, коли так кажуть людям, які хочуть усиновити дитину. Їм також психологічно важко, а тут ще й виходить так, ніби вони дитину від мами забирають».
До речі, пані Ірина за освітою не педагог, а фінансист. До народження дітей працювала у ПриватБанку начальником відділу мікрокредитування. Але коли народились діти, зрозуміла, що повертатись на роботу до фінансів не готова. Їй цікавіше працювати з дітьми. Певний час вона працювала у приватному дитячому садочку — проводила розвиваючі заняття з дітками. А потім зрозуміла, що хоче допомагати тим дітям, які потрапили у скрутне становище. Обдумували варіант створення дитячого будинку сімейного типу, але дійшли висновку, що десятеро дітей забагато, аби приділити увагу кожному. Оптимально — п’ять-шість. «Але оскільки у нас троє власних, то ми б могли добрати хіба двох-трьох. Тому ми як кандидати на ДБСТ не вигідні для міста. Патронатний вихователь для мене — ідеальний варіант», — каже вона. Як вихователь Ірина отримує зарплату — приблизно 10 тисяч грн на місяць. На дитину отримує два з половиною прожиткові мінімуми. Цих коштів цілком вистачає, каже вихователька. Єдине, що платять не завжди вчасно. «Але треба розуміти, що такі дітки часто мають проблеми. Наприклад, дівчинку, яка була раніше, треба було водити до стоматолога. Соцслужба нам знайшла безкоштовного, але ми були у нього лише раз. Потім водили до нашої. Щоправда, коли вона дізналася, що дитина на патронаті, то далі лікувала безкоштовно. Логопед теж грошей не брав. Світ не без добрих людей», — каже пані Ірина.