Між білими і чорними лелеками не буває «змішаних шлюбів»…
19 березня - день, коли українці виглядають на горизонті лелек, які, за народними прикметами, мали би повернутися додому з далекої чужини.
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/408519/leleka.jpg)
Орнітологи не вірять у цю нумерологію, вважають її надуманою. Але кажуть про інші традиції у житті наших крилатих символів. Про деякі з них кореспондентові «Високого Замку» розповів кандидат біологічних наук Андрій Бокотей, який є одним з найдосвідченіших «лелекознавців» Галичини.
Одні туляться до людей, інші — «безлюдьки»
— Недавно мене хтось запитував, чи буває таке, щоб біло-чорний лелека одружився з чорно-білим, — розповідає науковець. — Ці птахи мають різний спосіб життя: білий живе біля людей, чорний — «відлюдькуватий», віддає перевагу далекій глушині. Але часом трапляється, що вони разом мігрують, можуть летіти на південь у спільних зграях. Щоправда, білих лелек там може бути сотні, чорних — усього кілька. Іноді у зоопарках цих лелек тримають разом, бо вони подібні, хоча й антиподи за кольором. Чи бувають змішані шлюби між цими видами? Про такі речі науковцям невідомо. Усі птахи мають свою відмінну шлюбну поведінку. Під час цього періоду самець залицяється до самки, вона його розуміє і відповідає певною взаємністю або ж не відповідає. Шлюбна поведінка білого і чорного лелеки кардинально різняться. Вони залицяються по-різному. І навіть якщо такі залицяння відбуваються у зоопарках, ці птахи не знаходять спільної мови. Тому не утворюють між собою гібридних подружніх пар.
Гнізда будують навіть на пам’ятниках
Щороку лелеки будують чи добудовують свої гнізда. Вони можуть важити до двох тонн і мати до двох метрів у висоту.
— Найбільше гніздо я бачив в одному із сіл при дорозі Львів — Івано-Франківськ (через Бібрку), — каже пан Андрій. — Там стоїть старий польський костел з високим комином. Довший час цей храм був закинутий. На його комині віддавна стояло лелече гніздо. Мало не менше півтора метра висоти. Одного дня комин не витримав такого тягаря, об’ємне гніздо впало, пошкодило дах. Після цього місцева громада знайшла кошти для ремонту костелу. Так що мимоволі лелека спонукав людей відновити культову споруду.
Свої оселі лелеки будують у найнесподіваніших місцях: на деревах, водонапірних вежах, електричних стовпах. У селі Брюховичах Перемишлянського району лелече гніздо підтримує пам’ятник на честь загиблих у Другій світовій війні…
Андрій Бокотей каже, що у давнину лелеки будувалися виключно на деревах. Але відколи люди почали вкривати свої хати соломою, бузьки перебралися на стріхи — їм зручно було впихати у них перші «фундаментні» палички. Тому охоче переселялися на селянські домівки. Але коли люди почали використовувати для покриття дахівку, бляху, шифер, це ускладнило птахам будівництво. На сучасних дахах рідко можна побачити лелече гніздо. Із 60−70 років минулого століття активно розпочалася електрифікація, тож бузьки почали активно використовувати перемички на стовпах як основу під свої гнізда. Стовпи стали комфортними будмайданчиками для лелек: опори були високими, на них не могли забратися хижаки, до того ж з них відкривається гарний огляд на всі 360 градусів. 80% всіх лелечих гнізд нині — на опорах електропередач.
Не варто приваблювати бузька на подвір’я
Є багато охочих привабити на своє обійстя бузька. Орнітологи видали кілька ілюстрованих книжечок з практичними порадами, як зробити це. Прочитати ці підказки з детальними схемами, малюнками можна на сайті Західноукраїнського орнітологічного товариства. Попри те, що лелек у нас поважають, шанують, не зовсім добра ідея — приваблювати цього птаха на своє подвір’я. Найперше через те, що послід бузька є дуже їдким, агресивним, як кислота. Він за кілька років може роз’їсти будь-яку бляху, металочерепицю — відтак доведеться міняти покрівлю. Роз’їдають ці екскременти і електричні дроти, тому енергетики завбачливо одягають на них пластикові «кожухи» на відстань півтора метра від гнізда.
Є у лелек і сумні традиції
У лелек багато своїх традицій, з ними пов’язані містичні історії. Природознавці помітили: лелеки часто прив’язуються до одного і того ж подвір’я, до певної сім’ї. Коли старші люди з того двору помирають, бузьки зазвичай там більше не гніздяться, більше туди не прилітають. Причин такої поведінки пояснити не може ніхто. Але її можна зрозуміти…