«Викурюєте пачку цигарок за день? Через 30 років чекайте на рак легенів»
Як запобігти онкозахворюванням та вчасно їх виявити, не втративши шансу на повне одужання?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/408067/onko1.jpg)
Що можна встигнути за півтори години? Переглянути фільм, проїхатися маршруткою з одного кінця міста в інший, прослухати лекцію. «За ці півтори години, що проведемо у цій залі, у 30 українців діагностують рак. З них 10 — не проживе й року. Ці цифри жахають, особливо якщо брати до уваги, що 10 хворих з цієї когорти можна було б врятувати, якби вони звернулися по допомогу на ранніх стадіях.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/03/onko2.jpg)
А ще 10, якби свого часу подбали про профілактику, взагалі ніколи б не захворіли!" - таку статистику озвучив доктор Маркіян Фецич, хірург-онколог відділу абдомінальної хірургії Львівського онкоцентру, Національний представник України у Європейському товаристві хірургів-онкологів, лектор Української академії лідерства. Відкрита лекція «Як вберегти себе та рідних від раку? Профілактика та рання діагностика» відбулася у Центрі розвитку громадського здоров’я УКУ.
«Скільки мені залишилося жити?»
Лікарі-онкологи послуговуються показником 5-річного виживання, що відображає відсоток хворих, які з моменту встановлення діагнозу прожили п’ять років. Ці дані базуються на результатах лікування тисячі пацієнтів. Маркіян Фецич наводить приклад раку молочної залози. Серед пацієнток, у яких хворобу виявили на доклінічному етапі, прогноз 5-річного виживання становить 100%, на І — 98%, на ІІ — 88%, на ІІІ — 52%, на IV — лише 16%. На початках ракові клітини скупчуються в одній ділянці (у випадку раку молочної залози — у молочних протоках або долях), але оскільки ці клітини неконтрольовано діляться, їх стає більше, і вони починають поширюватися лімфатичними протоками. У злоякісний процес втягуються реґіонарні, розташовані ближче до вогнища лімфатичні вузли. Коли ракові клітини починають поширюватися гематогенним шляхом (кров'яним руслом), злоякісні пухлини з’являються у кістках, органах черевної порожнини, головному мозку тощо. У випадку віддалених метастаз говорять вже про ІV стадію захворювання.
«Ось чому важливо виявити пухлину молочної залози, коли її розмір становить 1 мм, — зауважує фахівець. — У таких випадках пацієнтці видаляється один сегмент молочної залози, і через два дні вона виписується додому. А коли жінка намацує ущільнення під пахвою і тільки тоді наважується прийти до лікаря, то це вже може означати, що у неї метастази у кістках».
«Чому я захворів?»
Рак — багатофакторне захворювання. 1775 року британський хірург Персіваль Потт зауважив зв’язок між роботою сажотруса і виникненням раку калитки. Практично всі чоловіки, які захворіли на цю патологію, колись чистили комини. Сьогодні людству відомо понад 1000 канцерогенів — чинників, які потенційно можуть провокувати появу ракових захворювань.
Якими бувають канцерогени?
●хімічними. Наприклад, бензопірен, який вдихаємо з тютюновим димом, що підвищує ризик розвитку раку легень у майбутньому;
●фізичними. Приміром, ультрафіолетове опромінення, дію якого пов’язують з виникненням раку шкіри;
●біологічними. Приклади: Гелікобактер пілорі — бактерія, інфікування якою у подальшому може призвести до раку шлунка, віруси гепатиту В та С, які можуть викликати появу злоякісної пухлини у печінці, папіломавірус — основний фактор ризику розвитку раку шийки матки у жінок.
Як захиститися від раку? 8 простих і дієвих правил
●98% хворих із раком легенів — курці. Викурюєте пачку за день — чекайте раку через 30 років. Дві — через 15. Лікар закликає не лише кинути курити, а й звільнити своє житло та робоче місце від тютюнового диму, адже пасивне куріння шкодить здоров’ю не менше!
●Тримайте вагу тіла у нормі. По-перше, будьте активні фізично. Намагайтеся якомога більше рухатися протягом дня і обмежувати час сидячої роботи. Обмежте споживання висококалорійної, смаженої, жирної, з великою кількістю цукру їжі — так знизите ризик виникнення гормонозалежних пухлин (молочної, передміхурової залози, яєчників). Уникайте червоного м’яса та перероблених м’ясних продуктів (сосисок, ковбас, шинки тощо) — це найкраща профілактика раку товстого кишечнику і прямої кишки. Не вживайте багато солі. Це не тільки згубно впливає на ваші серце і судини, а й підвищує ризик захворіти на рак шлунка. Основу здорового раціону повинні становити зернові, бобові, овочі та фрукти.
●Обмежте вживання алкоголю, а краще — взагалі відмовтеся від нього. Абсолютно безпечної дози алкоголю не існує.
●Регулярно проходьте профілактичні огляди. Наприклад, жінкам віком від 40 років рекомендується раз на два роки проходити мамографію. А до цього — раз на рік проходити огляд у мамолога, робити УЗД молочних залоз плюс додатково раз на місяць проводити самодіагностику (на 6−12 день менструального циклу).
Жінкам віком 21−29 років онкологи радять проходити огляди у гінеколога (із забором мазка на цитологію) один раз на три роки. У віці 30−49 — один раз на п’ять + тест на ВПЛ.
Колоноскопію треба проходити один раз на п’ять років всім людям, старшим за 50 років. Сьогодні таке обстеження можна пройти без болю та дискомфортних відчуттів — процедура проводиться, коли пацієнт перебуває у медикаментозному сні. Також бажано регулярно здавати аналіз калу на приховану кров. Чоловікам після 40 років — раз на рік проходити огляд в уролога. Після 50 — раз на рік огляд в уролога + аналіз на ПСА (простат-специфічний антиген).
Курці зі стажем мінімум 15 років можуть пройти низькодозований КТ-скринінг раку легенів.
Якщо хтось із ваших близьких хворів на рак, порадьтеся зі своїм сімейним лікарем — можливо, вам потрібно буде частіше обстежуватися у того чи іншого фахівця та здавати деякі аналізи.
Як проводять скринінги в інших країнах? «В Японії спостерігалася одна із найвищих захворюваностей у світі на рак шлунка, — наводить приклад хірург-онколог. — Причина — любов японців до суші, традиційної страви, до складу якої входить сира риба. Місцеві медики навперебій закликали співвітчизників відмовитися від цього наїдку, але марно, бо це так само переконливо звучало, як спроби змусити українця відмовитися від борщу. Тож у Японії почали впроваджувати масові скринінгові програми — обстежувати всіх людей, у яких немає жодних симптомів і тому вони вважають себе здоровими. Сьогодні всі японці, старші за 30 років, щороку проходять гастроскопію (огляд органів шлунково-кишкового тракту за допомогою гастроскопа), і всі випадки раку шлунка у цій країні виявляють на І-ІІ стадіях. А японські онкохірурги їздять стажуватися за кордон, бо у себе на батьківщині із запущеними випадками вже давно не стикалися».
У розвинутих європейських країнах практикують грошову винагороду за профогляди у гінеколога. Жінки, які отримали запрошення і пройшли такий огляд, отримують 50 євро.
«Єдиного універсального обстеження, пройшовши яке, можете бути певні на 100%, що у вас немає раку, — не існує, — наголошує Маркіян Фецич. — Так само не існує скринінгу для кожної локалізації раку. Але якщо ви не інфіковані вірусом гепатиту В чи С, то малоймовірно, що у вас розвинеться первинний рак печінки. Скринінг повинен бути дешевим, точним, масовим — тільки тоді забезпечить ефект, який від нього очікують. Дешевше обстежити 100 тисяч жінок, ніж лікувати сотню на запущених стадіях. Топ-5 ракових захворювань в Україні — рак молочної залози, простати, товстої кишки, тіла матки і легень. От за цими органами і треба найбільше пильнувати».
Здавати аналізи на онкомаркери «просто так, із цікавості» лікар не радить — лише даремно витратите гроші. Ці аналізи здають хворі з метою контролю ефективності терапії та ті, які пройшли таке лікування, — щоб вчасно виявити рецидив захворювання.
●Уникайте надмірної інсоляції. Особливо небезпечними сонячні опіки є для дітей. Шкіра «запам'ятовує» кожне таке ушкодження і у майбутньому ризик розвитку меланоми — одного із найбільш небезпечних видів раку, злоякісної пухлини, яка розвивається з меланоцитів (пігментних клітин, які продукують меланіни) і за якої віддалені метастази можуть з’явитися впродовж одного року з початку захворювання — значно зростає.
Користуйтеся сонцезахисними кремами. Засмагайте «із розумом». Час від часу оглядайте свої родимки. Асиметричний край невуса, нерівні, нечіткі краї, різний колір на різних ділянках, діаметр понад 5 мм і швидкий ріст (збільшення родимки у розмірах) — привід звернутися до дерматолога, який огляне підозріле доброякісне новоутворення за допомогою спеціального оптичного приладу (дерматоскопа).
●Якщо у вашої бабусі у селі будинок, сарай чи комора досі вкриті шифером, негайно позбудьтеся його. До складу цього покрівельного матеріалу входить азбест. Азбестовий пил (за умови постійного контакту з ним) здатен викликати рак легенів, шлунка, яєчників та плеври. Азбест заборонений у 63 країнах світу, у тому числі ЄС, Австралії і Канаді.
●Переконайтеся, що у ваш дім не проникає надмірна кількість радону — отруйного радіоактивного інертного газу, який не має ані кольору, ні запаху, ані смаку. Винуватцем його появи у наших будинках є уран, що міститься у ґрунті, радіоактивно розкладається і таким чином утворюється радон. Через те, що він перебуває у газоподібному стані, може потрапляти в атмосферу та, відповідно, у будівлі (через тріщини і отвори у фундаменті та підлозі). Норма радону у приміщеннях, яка діє у країнах Євросоюзу, — максимум 200 Бк/м3.
Хімічні канцерогени — вкрай небезпечні. Легковажити ними не можна. Онколог наголошує: найбільша захворюваність на рак в Україні — у Кривому Розі. Чому? Бо там добувають руду. Якщо прогуляєтеся вулицями міста, зауважите, що всі припарковані авто та кіоски вкриті червонуватим пилом, який осідає на шкірі та слизових місцевих людей, потрапляє у їхні дихальні шляхи"…
●Вакцинуйтеся самі. Вакцинуйте своїх дітей. Новонароджених лікарі радять вакцинувати від гепатиту В (якщо самі не були вакциновані у грудному віці, можете це зробити у дорослому), а підлітків (у багатьох країнах також роблять щеплення хлопчикам, адже чоловіки можуть бути носіями вірусу) — від ВПЛ (вірусу папіломи людини). «У розвинутих країнах світу пацієнток із раком шийки матки ІІІ-ІV стадії лікарі десятиліттями вже не бачили. В Україні занедбаний кожен четвертий випадок цієї патології», — констатує Маркіян Фецич.
Фото Facebook і Yahoo. news