«Цілування хреста чи ікон ще ніколи людям не нашкодило»
У цьому переконує доктор богослов’я та патристичних наук отець Юстин Бойко
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/407542/hrest.jpg)
На тлі тривожних новин про епідемію коронавірусу, коли люди у деяких країнах ходять у масках та уникають непотрібних контактів, гостро виникає питання щодо відвідування заходів масового скупчення людей — театрів, концертних залів, а також храмів. Кілька днів тому моя знайома ховала когось з родини. На парастасі, під час останнього цілування, усі підходили до священника і цілували хрест. І це коли — у час загрози коронавірусу! У час, коли вузи, школи і садочки закривають на карантин. Намагаються не подавати руки одне одному і можновладці. Наприклад, під час зустрічі з представниками об’єднань мігрантів у Берліні міністр внутрішніх справ ФРН Хорст Зеєнхофер не потиснув руки канцлеру Ангелі Меркель. Він боїться коронавірусу.
На думку більшості священнослужителів, у випадку Євхаристії благоговіння перед таїнством має бути таким, щоб знімати будь-який страх не лише перед хворобою, а й перед смертю. Тобто Церква твердо сповідує, що причастя не лише ніколи не може стати причиною хвороби, а навпаки, провадить нас до одужання не лише душі, а й тіла. Кожна глибоко віруюча людина знає, що від святого предмета, до якого ми проникаємо з вірою, буде лише духовна і тілесна користь.
Чи є ризик заразитися вірусом, прикладаючись до ікон, хреста чи навіть під час причастя? З таким запитанням журналіст «ВЗ» звернулася до доктора богослов`я та патристичних наук отця Юстина Бойка.
— Засоби гігієни зобов’язують усіх, однак коли йдеться про елементи віри, то вони ще ніколи людям не нашкодили, — каже отець Юстин. — Чи то цілування хреста, чи цілування ікон. Ми маємо надію, що Бог усім кермує. Тут треба відділити речі віри і ті речі, які належать до гігієни. Бо таким чином можна заборонити молодим людям цілуватися. І тоді постане запитання: чи можна у час коронавірусу цілуватися?
— Але ж цілується хлопець лише з однією дівчиною. А у випадку, який я назвала, проходить близько 50-ти осіб… Чи не можна лише чолом прикластися до хреста?
— Слухайте: можуть прикладатися чолом, можуть цілувати — кому як пасує.
— А Святе причастя у нас дають усім з однієї ложечки. Знаю, що усі священники кажуть широко відкривати уста, щоб тієї ложечки не облизувати. Але ж є різні люди: хтось дослухається до прохання, а хтось намагається таки лизнути ту ложечку. Чи не час нам уже перейти, як, скажімо, у Римо-католицькій церкві, до оплаток, коли кожна людина сама собі їх бере?
— Це не моя компетенція. Насправді у Римо-католицькій церкві так не є. Там подає священник у руки або вкладає в уста віруючому причастя. Щодо змін літургійних, це питання до Синоду єпископів Церкви. І не лише Греко-католицької, а й Православної.
Пригадую випадок, коли торік в одному з сіл Львівської області діти йшли до Першого причастя. Очевидно, одна дитина була хвора на кір. Усіх дітей отець причащав однією ложечкою. За дуже короткий час у селі почалася епідемія кору…
А тим часом…
Наприкінці лютого цього року Корейська митрополія Константинопольського патріархату опублікувала правила поведінки у храмі, що діють на час коронавірусу, які було узгоджено з Міністерством охорони здоров’я Південної Кореї. У Правилах йдеться, що парафіяни на Літургію повинні з’являтися лише у масках, дезінфікувати руки спеціальним засобом, що є при вході до храму, а також не повинні цілувати ікон, а лише їм кланятися. Вірним не бажано нікому тиснути руку і цілувати руки представникам духовенства. Вони не отримують просфори від духовенства, а самі беруть їх, коли виходять з храму. У німецькому Кельні на час коронавірусної інфекції вирішили не наповнювати чаші свяченою водицею. Віруючі не будуть змочувати пальці у свяченій воді. Від цього наразі доведеться відмовитися, як і від ритуального рукостискання — побажання миру, любові і єдності під час церковного Богослужіння. Парафіян проситимуть замість цього усміхнутися і кивнути одне одному головою. Окрім того, священники у Кельнському соборі кластимуть євхаристичний хліб лише у руки, а не на язик, як це робили до коронавірусу.