Підклали свиней. Мертвих
Держпродспоживслужба виключила їх загибель від африканської чуми. Причина – у неякісних кормах
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/405805/svynifoto.jpg)
Мешканцям Яворівського району Львівщини підклали свиню. У лісі між селами Суховоля, Рудне і Солуки якийсь нелюд викинув близько двох десятків туш мертвих свиней. Рештки невідомий зловмисник викинув минулими вихідними на узбіччі лісосмуги. Небезпечну знахідку виявили лісничі.
Інакше, ніж свинським, такий вчинок не назвеш. Адже якщо навіть свині просто здохли, то їх щонайменше треба було закопати в землю. Не кажучи про те, щоб повідомити Держспоживслужбу, аби перевірили, чи не було це якесь захворювання. А якщо це знову спалах африканської чуми свиней? Нагадаємо, подібний спалах торік зафіксували у в селі Кавському Стрийського району. Тоді там утилізували 72,5 тисячі свиней.
Заступник директора департаменту агропромислового розвитку ЛОДА Людмила Гончаренко заспокоїла «ВЗ» — спалаху африканської чуми свиней на Львівщині немає. За її словами, Держпродспоживслужба відібрала проби туш і встановила, що інфекційні захворювання виключені. Проводяться заходи з утилізації туш. Того, хто викинув туші, наразі не виявили. Натомість про інцидент повідомили сільську раду, управління екології.
«Часом буває таке, що й селяни викидають трупи тварин, і фермери, — каже Людмила Гончаренко. — Можливо, ці тварини захворіли, господарі нікому не сказали, а ветеринарна служба не вгледіла. Хоча ветеринарна служба здійснює нагляд за усіма господарствами, вони всі перебувають там на обліку».
Речниця Нацполіції у Львівській області Світлана Добровольська повідомила «ВЗ», що факт зафіксовано, правоохоронці вживають заходів, аби встановити, хто викинув туші. Триває перевірка. Кримінальну справу наразі не порушено. Хоча, за інформацією експертів «ВЗ», встановити зловмисників уже майже неможливо — викинули туші у лісі, можливо, й люди з іншого району.
У райуправлінні Львівської обласної Держпродспоживслужби «ВЗ» повідомили, що спеціальні дослідження туш не проводили. Згідно із приписами, з’ясували тільки головне — виключили гострі інфекційні захворювання та африканську чуму. Далі слідчі дії повинна проводити поліція, яка має встановити власника тварин. Самі туші вже відправили на Жовківський ветсанзавод, де їх мають утилізувати.
Досвідчений ветеринар Олег Долинський розповів «ВЗ», що якщо свині були здорові, жодний господар просто так грошей не буде викидати. Значить, вони були хворі. Крім африканської і класичної чуми, інфекційних хвороб свиней може бути багато — бруцельоз, лептоспіроз та інші. Також причина могла бути банальна — глисти. Свині могли гинути від глистів протягом двох-трьох днів, їх могли потім зібрати й викинути усіх одразу. Також могли бути причиною неякісні корми. Власник свиней у разі їх загибелі мав вивезти їх на скотомогильник. Він має бути на кожній адміністративно підпорядкованій території. Скотомогильник має бути віддалений від населеного пункту і від водних артерій. Захоронювати мають на глибину, аби над трупами ще було півтора метра землі. Кидати туші на відкритому місці може бути дуже небезпечно для людей. Щури, миші, якщо це інфекційна хвороба, будуть розносити її й приносити в оселю до людей. Якщо є глисти, то собаки і коти будуть приносити їх додому, із тими собаками й котами будуть бавитися діти й інфікуватися. При розкладанні виділяється дуже небезпечна трупна отрута, сморід.
Коли верстався номер…
То від чого все ж таки загинули свині? Усі крапки над «і» розставив перший заступник начальника Головного управління Держспоживслужби у Львівській області Ростислав Волошин.
«Найголовніше, що ми виключили інфекційне захворювання, зокрема африканську чуму, — сказав Ростислав Волошин. — Про те, що знайдено викинуті туші, довідалися через соцмережі. Зранку у понеділок, 4 лютого, на місце події виїхали наші спеціалісти, відібрали проби, і ввечері ми вже мали результат, що африканської чуми немає. Розтин туш встановив запалення шлунково-кишкового тракту. Тобто це могли спричинити неправильна годівля і неякісні корми. Звідки ці свині — важко сказати, бо вони не були тавровані і без бирок. Тобто ідентифікації не було. У цьому районі свиногосподарств немає».