З-за святкового столу – на операційний...
Симптоми панкреатиту – як у більшості хвороб кишково-шлункового тракту. Якщо вчасно звернетеся до лікарів, уникнете хірургічного втручання й небезпечних ускладнень
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/404095/pankreatyt.jpg)
У Новорічно-Різдвяні свята хірурги не сидять без роботи. Випиваючи і закушуючи, люди часто не знають міри… Як наслідок, потрапляють до лікарень з гострим панкреатитом.
Підшлункова залоза — орган змішаної секреції, що виконує ендокринну функцію (синтезує гормони — інсулін, глюкагон тощо) та відповідає за синтез панкреатичного (травного) соку. До його складу входять ферменти, котрі допомагають травити білки, жири і вуглеводи. У нормі панкреатичний сік повинен потрапляти до дванадцятипалої кишки і вже там брати участь у травленні. Проте, якщо розвивається запальний процес, він залишається у підшлунковій і руйнує її (а точніше, ензими, які містяться у травному соці й покликані перетравлювати білок). Тканина залози піддається аутолізу, тобто фактично сама себе перетравлює.
Ризикуєте захворіти на панкреатит, якщо:
— не проти перехилити чарку-другу «для апетиту» чи «під настрій» — алкоголь погіршує відтік травного соку;
— перенесли травми живота (особливо травму підшлункової залози);
— не встаєте з-за столу, поки не відчуєте, що наїлися «від пуза»;
— віддаєте перевагу жирній, смаженій і гострій їжі;
— у вас є пухлини, які перешкоджають відтоку панкреатичного соку в дванадцятипалу кишку;
— порушена прохідність жовчовивідних шляхів;
— хворієте на гастрит, гепатит, жовчнокам’яну хворобу, холецистит або маєте інші проблеми зі здоров’ям, наприклад, гормональні порушення або муковісцидоз. Він є найчастішою причиною панкреатиту у дітей, хоча на цю недугу хворіють переважно дорослі.
Лікар-гастроентеролог, д.м.н. Володимир Васильєв радить також звернути увагу на вміст білка у раціоні (його дефіцит сприяє переходу недуги у хронічну форму), і поберегти свою підшлункову особам старшого та похилого віку — з віком тканина залози ущільнюється.
Як проявляється панкреатит?
За словами фахівця, симптоми панкреатиту схожі на більшість хвороб кишково-шлункового тракту. Це — здуття, бурчання у животі, відрижка, печія, посилене виділення слини, проноси (випорожнення об’ємні, кашоподібні, липкі, з неприємним запахом, людина ходить до туалету по 2−3, іноді чотири рази на добу), нестерпна нудота і блювання, після чого хворий не відчуває полегшення.
Біль локалізується у верхній частині живота, у лівому підребер’ї, «під ложечкою», може опоясувати або віддавати у ліву руку, під ліву лопатку, у спину. Біль може мати різну інтенсивність (часто не є сильним, через що люди зволікають із зверненням по медичну допомогу), є періодичним (то з’являється, то знову зникає), «колючим». Апетит — знижений або відсутній, оскільки прийом їжі (особливо жирної, смаженої, гострої, копченої, у великих кількостях, а також какао, кави, алкоголю, шоколаду, газованих напоїв, свіжих овочів-фруктів) викликає черговий напад болю.
Певні види панкреатиту можуть супроводжуватися лихоманкою, зниженням артеріального тиску, тахікардією, субфебрильною температурою тіла, загальною слабкістю, виділенням холодного поту, тремором кінцівок, почервонінням обличчя, сплутаністю свідомості. За появи цих симптомів негайно зверніться по медичну допомогу. Якщо гострий панкреатит виявити вчасно, лікування може бути лише консервативним (знеболювальне + антибіотики). Чим довше відтягуєте візит до спеціалістів, тим більша вірогідність, що доведеться лягати на операційний стіл.
А що робити, якщо зранку прокинулися і відчуваєте дискомфорт, здуття та інші типові прояви переїдання? Намагайтеся цього дня дуже мало їсти. Можете взагалі відмовитися від їжі — гарантовано не помрете від голоду. Пийте слабкий теплий чай, теплу воду. У жодному разі не вживайте алкоголю! Якщо самопочуття погіршується — зверніться до лікаря (сімейного чи гастроентеролога).
Панкреатит може давати серйозні ускладнення і навіть загрожувати життю!
Як пояснюють у прес-службі МОЗ України, панкреатит може стати причиною механічної жовтяниці (порушення відведення жовчі жовчовивідними шляхами) та холангіту (гнійного запалення жовчовивідних шляхів). Також може ускладнитися асцитом — скупченням рідини у черевній порожнині (щоб її випустити, хворому проколюють живіт).
Одним із ранніх ускладнень хвороби є діабетична кома. У людини, яка перехворіла на панкреатит, через кілька років може розвинутися вторинний цукровий діабет. Також можуть утворитися шлунково-кишкові чи жовчні нориці — патологічні канали, які з’єднують патологічні осередки або внутрішні органи. Лікування у таких випадках — виключно хірургічне.
Серед можливих ускладнень — гостра печінкова і ниркова недостатність. Якщо гострий панкреатит має важкий перебіг, наслідком може стати змертвіння (некроз) тканини підшлункової. 30% хворих не вдається врятувати…
Як не допустити запалення підшлункової?
— Не переїдайте! Відпустка, Новорічно-Різдвяні свята, зламана нога, через яку ви вже два місяці не ходите на роботу, стреси, які кортить заїсти чимось солоденьким, — не привід «пуститися берега»;
— дотримуйтеся балансу білків і жирів у раціоні;
— не зловживайте алкоголем і киньте курити;
— приймайте медикаменти лише за рекомендацією лікаря;
— контролюйте основні захворювання (цукровий діабет, хронічний гепатит, гастрит тощо), регулярно проходьте огляди у сімейного лікаря та/або профільних спеціалістів.
Що робити, якщо хвороба перейшла у хронічну форму?
Таке трапляється, якщо впоратися із нею не вдалося протягом шести місяців. Періодично недуга буде загострюватися, процес руйнування тканин й надалі прогресуватиме. Розвинеться фіброз (це коли здорові клітини гинуть і заміщуються сполучною тканиною), порушиться функція залози. У пацієнтів з хронічним панкреатитом, які хворіють уже 15−20 років, ризик захворіти на рак підшлункової залози зростає уп’ятеро.
Лікуванням гострого панкреатиту займаються хірурги, хронічного — гастроентерологи. Знайдіть лікаря, якому будете довіряти, і постійно підтримуйте з ним контакт, аби своєчасно реагувати на загрози.
Про алкоголь, цигарки і жирну їжу доведеться забути. Основу вашого меню повинна становити варена або приготовлена на парі тепла їжа. Їжте невеликими порціями 4−5 разів на день. У разі вираженого загострення рекомендується поголодувати 2−3 дні.