Міцкевич VS Коциловський
Площу Адама Міцкевича у Львові хотіли перейменувати на Марійську – у відповідь на те, що у польському Перемишлі перейменували вулицю Єпископа УГКЦ Йосафата Коциловського
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/404094/9915800x600p9819.jpg)
«Хвилі» щодо гіпотетичного перейменування однієї з центральних площ Львова — площі Адама Міцкевича — не вщухають досі. У Львові навіть відбувся «круглий стіл», де розмірковували про доцільність і фаховість аргументів на користь зміни назви площі Міцкевича та назв деяких інших вулиць міста Лева. А передісторія цієї події така. 28 листопада, під час засідання Ради міста Перемишля, депутати ухвалили рішення про перейменування вулиці єпископа Перемиської єпархії УГКЦ (1917−1947) Йосафата Коциловського.
Першим на це антиукраїнське рішення відреагувало Посольство України в Польщі: «Маніпулювання авторів резолюції аргументами, вирваними з контексту, небажання почути польських громадян української національності, рівноправних жителів Перемишля, цього разу, на жаль, перемогли. Зазіхання на добре ім’я Блаженного, а відтак на рішення Католицької церкви та св. Івана
Наступного дня на інцидент відреагувала Львівська міська рада. Однак у досить оригінальний спосіб: депутат від Української Галицької Партії (УГП) Мирослав Данилків звернувся до міського голови Андрія Садового із закликом… перейменувати площу Адама Міцкевича у Львові на площу Марійську.
«У Львові досі існують радянські назви вулиць і площ, такі, як давня Марійська площа, перейменована на площу Міцкевича, — на честь геніального польського поета литовсько-білоруського походження, який нічого спільного зі Львовом не має, — заявив пан Данилків. — Навіть за часів польського панування у Львові влада не дозволила собі перейменувати Марійську площу… Ініціюю процедуру повернення історичної назви Марійській площі замість радянської назви площа Міцкевича і закликаю львівських колег-депутатів підтримати цю пропозицію. А наших івано-франківських колег — розглянути доцільність існування площі Міцкевича у їхньому місті».
Відбулося голосування за це звернення, ініційоване УГП. Однак рішення не набрало потрібної кількості голосів. Натомість депутати проголосували за звернення до президента (мера) Перемишля Войцеха Бакуна — повернути назву вулиці Єпископа Йосафата Коциловського в Перемишлі. Міський голова Львова Андрій Садовий звернувся з відкритим листом до мера Перемишля. «Для громади Львова наявність у партнерському місті Перемишлі вулиці імені Єпископа Коциловського є важливою запорукою дружніх відносин між Львовом та Перемишлем, — йдеться у листі. — Це є принципово важливою позицією міста в продовженні партнерських відносин із містами, а рішення Ради Перемишля про перейменування вулиці, своєю чергою, ставить їх під загрозу».
Як повідомили журналісту «ВЗ» у прес-службі ЛМР, відповіді від мера Перемишля на цей лист у Львівській мерії досі не отримали.
Своєю чергою, депутати Львівської обласної ради засудили такі дії Ради міста Перемишля. Депутати ЛОР, зокрема, зауважили, що такий «недружній крок польських органів місцевого самоврядування став можливим навіть після того, як українська сторона надала згоду польській стороні на відновлення ексгумаційних робіт в Україні».
Що маємо у «сухому залишку»? До таких радикальних заходів, як перейменування площі Міцкевича, у Львові не дійшло. Ба більше, під час «круглого столу», присвяченого перейменуванню вулиць, кіносценарист, режисер, журналіст Тарас Каляндрук розкритикував міських депутатів Львова за невігластво. «Невігластво — тому що пропонують перейменувати нібито польську площу Міцкевича на площу Марійську. Але Марійська — така сама польська назва, — стверджує Тарас Каляндрук. — Якщо робити історичну відповідь, треба робити її правильно і виважено. Міцкевич — у першу чергу ворог Росії, брав участь у повстаннях проти Росії, був переслідуваний, висланий. Він великий друг українського народу. Коли була Кримська війна 1853−56 років, були створені українські козацькі формування у складі Османської імперії. Паралельно поляки створювали свої польські легіони під командою Владислава Замойського. Міцкевич принципово вступив у козацький полк, а не в польський. Як на мене, промовистий крок — на чиєму боці був Адам Міцкевич».
Коментар для «ВЗ»
Андрій Павлишин, історик, перекладач, викладач УКУ
Хтось із класиків (не виключено, що це був Капітан Очевидність) сказав: «Найважливіше уміння — відрізняти важливе від неважливого». У черговому «топонімічному» скандалі довкола перейменування вулиць у Перемишлі та Львові поки що цього вміння вистачило львівським депутатам, які залишили в спокої площу Міцкевича. Зокрема, почувши аргументи про те, що великий син білоруської землі і класик польської літератури є символом боротьби з московськими окупантами, добровольцем, який наклав головою, вирушивши в тогочасну «зону бойових дій», котра постала через конфлікт довкола окупованого Російською імперією Криму. В сучасних українців загострене почуття вдячної пам’яті усім тим, хто століттями протистоїть мордорові на сході.
Натомість інстинкт самозбереження виразно покинув своє пристановище у більшості депутатів міської ради невеличкого провінційного містечка Перемишля. Воно уже не перше десятиліття славиться зневагою тамтешньої політтусовки до Папи Івана Павла II і Католицької церкви загалом. Там польські націоналісти, ксенофоби і реваншисти вірно тримаються курсу «на Росію», накресленого понад сто років тому їхнім гуру, агностиком Романом Дмовським, який відводив Церкві суто технічну роль «масового пропагандиста і організатора».
У Польщі давно проведені необхідні реформи, країна є членом ЄС і НАТО, в ній чинні розбудовані інституції. Отож політикам різних рівнів для того, щоб перемогти на виборах, можна вдаватися до екстравагантної клоунади, нестримного популізму і безвідповідального запроданства Москві. Це нічого не змінить у побуті їхніх виборців, але дасть шанс путінській «п'ятій колоні» бодай прорватися до розподілу бюджетних ресурсів. Натомість в Україні маємо національну катастрофу, процес демонтажу державних інститутів і шабашу знавіснілих дилетантів, які не приховують ворожості до всього українського. Звісно, українським політикам також треба перемагати на виборах, проте, сподіваюся (передусім, коли йдеться про моїх земляків!), що у них вистачить розуму усвідомлювати пріоритети. У цьому конкретному випадку вони не вихлюпнули дитину разом із брудною водою, що дає бодай якусь надію в нашому збожеволілому світі.