Коли у крові забагато цукру
Діабет – невиліковна хвороба, яка може призводити до важких ускладнень. Але тільки за умови, що ви їсте шкідливу їжу, маєте зайву вагу й мало рухаєтеся
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/402547/diabet.jpg)
Національний інститут діабету, шлунково-кишкових і ниркових захворювань США опублікував на своєму сайті поради для хворих на цукровий діабет, які не лише дозволять збільшити тривалість їхнього життя, а й покращити його якість. У цілому цивілізованому світі ця хвороба вже давно не сприймається як вирок. Якщо узяти її під контроль, з нею можна мирно співіснувати багато-багато років.
Крок 1: Дізнайтеся більше про цю недугу
Існує три типи діабету:
1-го типу. Організм взагалі не продукує інсуліну — гормону, що перетворює глюкозу, яку ми отримуємо з їжею, в енергію для нашого організму. Аби жити, хворий мусить щодня колоти інсулін.
2-го типу. Найпоширеніший тип цього захворювання. Організм частково не продукує або неправильно використовує інсулін. Щоб зупинити прогресування недуги, хворий мусить приймати цукрознижувальні препарати або робити ін’єкції інсуліну.
Гестаційний. Розвивається лише у вагітних жінок. У більшості випадків після народження дитини хвороба минає сама по собі, однак ці жінки та їхні діти протягом життя мають вищий ризик захворіти на діабет.
Сприймайте діабет серйозно
Мабуть, вам не раз доводилося чути від людей: «Я — не хворий, у мене лише трошки підвищився цукор». Діабет — невиліковна хвороба, яка може призводити до важких ускладнень, але тільки за умови, що ви їсте шкідливу їжу, маєте зайву вагу, мало рухаєтеся, а відчувши полегшення — припиняєте приймати ліки.
Нормальний рівень цукру у крові — запорука того, що ви:
— почуватиметеся більш енергійним;
— менше втомлюватиметеся;
— не буде мучити спрага і ви не бігатимете постійно «по малій нужді», у т.ч. уночі;
— у вас краще гоїтимуться рани;
— будете менше схильні до шкірних інфекцій та інфекцій сечового міхура;
— не відчуватимете неприємного пощипування, затерпання зап’ястків і стоп;
— суттєво знизите ризик розвитку інфаркту та інсульту; захворювань очей, які можуть призвести до сліпоти; хвороб нирок, які можуть ускладнитися нирковою недостатністю; патологій зубів та ясен.
Крок 2: «Не спускайте очей» із діабету
Вам слід контролювати три ключові показники — глюкози, кров’яного тиску і холестерину. Так ваші шанси уникнути інфаркту, інсульту, а також інших проблем, пов’язаних з діабетом, істотно зростуть.
Що таке аналіз на глікозильований гемоглобін і навіщо його регулярно здавати?
Це — тест крові, який дозволяє визначити середній рівень цукру у крові за останні три місяці і упевнитися, що призначене лікування є ефективним, а ваші серце, судини, нирки, стопи й очі — у безпеці. У вашому випадку (якщо хвороби не вдалося уникнути) оптимальний рівень глюкози — не вище 7 ммоль/л.
Чому важливо контролювати показники кров’яного тиску?
Якщо артеріальний тиск надто високий, серце зазнає додаткового навантаження, наслідком чого може бути інфаркт та інсульт, а також ушкодження нирок і очей. Оптимальний показник тиску у хворого на діабет — не вище 140/90 мм рт. ст.
Для чого необхідно моніторити рівень холестерину?
У крові є два види холестерину — LDL та HDL. LDL — це «поганий» холестерин, який, накопичуючись, може блокувати кровоносні судини. Заблокує у серці — буде інфаркт, у мозку — ішемічний інсульт. HDL — «хороший» холестерин, який допомагає вивести «поганий» з кровоносних судин.
Який рівень холестерину буде оптимальним конкретно для вас — дізнайтеся у свого лікаря. Якщо вам уже виповнилося 40 років, фахівець може прописати вам статинові препарати (гіполіпідемічні лікарські засоби).
Крок 3: Подружіться з цією хворобою. Вона з вами — до кінця життя
Це — нормально, почувши з вуст лікаря діагноз «діабет», відчувати пригнічення, сум або злість. Можливо, ви й знаєте, що треба робити, щоб продовжувати жити повноцінним життям, однак у вас виникають труднощі з виконанням наміченого плану. Ось кілька порад, які допоможуть вам знайти «спільну мову» з діабетом.
Стрес та діабет
Стрес може підвищувати рівень цукру у крові. Щоб заспокоїтись, практикуйте глибоке дихання, займіться садівництвом, більше гуляйте, медитуйте, знайдіть для себе цікаве хобі, послухайте улюблену музику.
Якщо самотужки не вдається впоратися з негативними емоціями, запишіться на консультацію до психолога або ж просто поспілкуйтеся з близькими чи друзями, які вислухають і заспокоять вас.
Здорове харчування
Надавайте перевагу малокалорійній їжі, яка не містить насичених і трансжирів, цукру та солі, збагачену клітковиною. Налягайте на фрукти, овочі, злаки, знежирене молоко і сир. Замість соку чи підсолоджених напоїв пийте просту питну воду.
Зменшіть розміри порцій. Тарілку наповнюйте у таких співвідношеннях: ¼ порції — зернові (цілозерновий хліб, нешліфований рис, макарони з твердих сортів пшениці), ½ — овочі та фрукти, ¼ — білок (бобові, курятина або індичка без шкіри).
Будьте активними фізично
Почніть з малого — прогулянок тривалістю 10 хвилин тричі на день. Двічі на тиждень працюйте над збільшенням м’язової сили: запишіться на заняття з йоги, активно попрацюйте у саду чи на городі або спробуйте повідтискатися від підлоги.
Що потрібно робити щодня, аби почуватися так, наче ви — абсолютно здорові?
— Приймайте ліки від діабету та інших хронічних захворювань — навіть якщо почуваєтеся добре. Порадьтеся із лікарем: можливо, щоб звести до мінімуму ризик розвитку інфаркту чи інсульту, вам слід приймати аспірин. У разі появи будь-яких побічних реакцій повідомте про них лікуючого лікаря!
— Оглядайте свої ноги: чи вони не набрякли, чи немає порізів, чи не проступили ніде судинні «зірочки», чи не натерли мозолів. Якщо з’явилися виразки, які не гояться, — це привід бити на сполох!
— Крім зубної щітки, користуйтеся також флосом (зубною ниткою).
— Кілька разів на день перевіряйте рівень цукру у крові.
— Так само контролюйте кров’яний тиск — не просто міряйте, а й записуйте показники.
Додатково:
— Киньте курити.
— Попросіть дієтолога скласти для вас здорове меню.
— Отримайте від лікаря (сімейного чи ендокринолога) рекомендації, як провадити більш активний спосіб життя, враховуючи ваш вік, сімейний стан, місце проживання, професію тощо.
Крок 4: Щоб жити довго та добре почуватися
Відвідуйте лікарів щонайменше двічі на рік. Так ви зможете вчасно виявити ускладнення — на ранніх стадіях вони добре піддаються лікуванню. Під час візиту до лікаря попросіть фахівця виміряти вам артеріальний тиск, зважити вас та оглянути ваші стопи.
Якщо середній показник рівня глюкози у крові — 7 ммоль/л і нижче, здавати аналіз на глікозильований гемоглобін достатньо двічі на рік. Якщо вище, то робити це треба частіше (як часто — запитайте у свого лікаря).
Один раз на рік здавайте аналізи на холестерин, ниркові проби, загальний аналіз сечі, проходьте огляд у подолога, стоматолога й окуліста (розширений, з вимірюванням внутрішньоочного тиску) та вакцинуйтеся від грипу.
Один раз у житті вакцинуйтеся від гепатиту В.